Хто хоче «приватизувати» Балаклійський район?

Як ми писали в попередній статті, деякі депутати Балаклійської міської ради, не поважаючи думки своїх виборців, не підтримали ідею створення Балаклійської ОТГ.

Але, зараз, як нам стало відомо, у керманича нашого району, а за сумісництвом співголови комісії по децентралізації в Балаклійському районі,  з’явилася ідея «фікс», яку він активно намагається терміново втілити в життя, знаходячись при «владі». Вибори нового Президента України не за горами. Судячи, з соціальних опитувань нашу країну чекають зміни глави держави та відповідні зміни на місцях. До 2020 року, коли будуть примусово об’єднувати ОТГ та відповідно проводити вибори,  чекати ще багатенько, як кажуть «можуть забути» і відповідно він йде «ва-банк». Маючи вплив на голів сільських та селищних рад району він хоче створити на базі Балаклійського району одну велику територіальну громаду та «мабуть» очолити її.

Стає питання: Що тут поганого? Ви й самі активно підтримуєте створення ОТГ, а зараз критикуєте владу за її створення?

Поясняємо:    

 



 

Серед ключових завдань децентралізації є формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для надання якісних та доступних публічних послуг, задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території. Своїми словами, це надання населенню громади своєчасних та якісних послуг. Наприклад, послуги з податкової інспекції, пенсійного фонду, паспортного столу, виконавчої служби та багато іншого. 

Відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України від 08.04.2015 №214, формування спроможних територіальних громад здійснюється з визначенням потенційних адміністративних центрів відстань до яких не більш як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям. В деяких умовах, цю відстань можливо подовжити до 25 км.

В нашому випадку, якщо ми візьмемо за адміністративний центр  м. Балаклія, то ефективним та раціональним буде приєднання до Балаклійської ОТГ населених пунктів які знаходяться в радіусі 25 км.  Більшість послуг населенню буде надаватися на місцях, але вищезазначені будуть надаватися тільки в адміністративних центрах ОТГ. Тому і створено відповідну зону, щоб населенню було зручно добиратися.

 



 

Тому, якщо об’єднати увесь Балаклійський район в одну велику територіальну громаду, тоді в розрізі надання адміністративних послуг, для мешканців, наприклад, смт. Донець, смт. П’ятигірське, с. Петрівське та інших, нічого не зміниться в найкращу сторону.

А якщо, наприклад, зробити інший адміністративний центр в смт. Донець та приєднати до нього смт. П’ятигірське, с. Шебелинське та інші населенні пункти, які знаходяться неподалік, тоді для мешканців цієї громади це буде набагато зручніше, в плані добратися та отримати своєчасні та якісні послуги.

На нашу думку, об’єднанням всього району в одну велику громаду спотворюється сам принцип децентралізації. Замість цього ми знову отримуємо суцільну централізацію, де в одних руках, а саме у майбутнього Балаклійського голови ОТГ зосередяться усі грошові кошти району, так і нічого не зміниться в розрізі надання адміністративних послуг для віддалених від Балаклії населених пунктах.

Щодо бюджету об’єднаної громади всього району, можливо, він за рахунок ГПУ «Шебелинкагазвидобування» та свердловин, які розташовані на території Донецької селищної ради, збільшиться. Але, навіщо Донецькій селищній раді об’єднуватися з Балаклійською, коли вона сама може бути самодостатньою та здійснювати ті ж самі адміністративні послуги для населення у себе на місцях. 

На наше велике переконання, Балаклійський район слід поділити на 3 спроможні територіальні громади, з адміністративними центрами в м. Балаклія, смт. Донець та смт. Савинці.

З цих 3-х потенційних територіальних громад скоріш всього найзаможнішою буде ОТГ з адміністративним центром в смт. Донець.

Але, завеликий бюджет ОТГ, з іншої сторони, це теж не дуже добре.

 



 

Поясняємо:

Держава передбачила механізм, який дозволяє «підтягнути» бідніші громади і надати їм фінансові ресурси для фінансування потреб громади. Цей механізм має назву «горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів». Його особливість полягає в тому, що кошти, необхідні для «бідних» громад отримуються за рахунок більш «багатих» громад.

Як держава вирішує, в якої громади вилучати кошти, а якій надавати?

Критерієм визначення дотаційності місцевого бюджету є індекс його податкоспроможності — коефіцієнт, що визначає рівень податкоспроможності конкретного бюджету порівняно з аналогічним середнім показником по всіх бюджетах у розрахунку на одну людину.

Цей індекс обчислюють окремо для обласних бюджетів та бюджетів нижчого рівня (міст обласного значення, районів та ОТГ). В основі розрахунку закладено чисельність мешканців конкретної громади, надходження до її бюджету ПДФО та податку на прибуток приватних підприємств (останній враховують лише для обласного бюджету).

Якщо значення індексу податкоспроможності відповідного місцевого бюджету є нижчим, ніж 0,9 середнього значення індексу по Україні, то органам місцевого самоврядування надають базову дотацію з держбюджету. Розмір дотації становить 80% суми, якої не вистачає до досягнення показника 0,9 середнього значення індексу по Україні. Якщо ж значення індексу є більшим за 1,1 середнього значення, то застосовують реверсну дотацію. В такому випадку вилучають лише 50% надлишкової суми. А от бюджети, індекс податкоспроможності яких перебуває в межах 0,9-1,1 середньоукраїнського значення, під вирівнювання не потрапляють. Їх умовно можна вважати самодостатніми або бездотаційними.

Своїми словами, найзаможніші територіальні громади, у яких коефіцієнт перевищує 1,1 середньоукраїнського значення повинні надавати 50% надлишкової суми зі своїх доходів до бюджету, для підтримки «бідних» громад.

Тому, на наше велике переконання, до потенційно «багатої» Донецької ОТГ, для утримання балансу, потрібно приєднати Петрівську та Протопопівську селищні ради.

Процес децентралізації і робиться для надання населенню якісних та своєчасних послуг у всіх сферах життєдіяльності мешканців громади, а не для задоволення окремих людей.

Бережіть себе та свою землю.

Редакція «Дані-інфо».