Кожна дитина має бути щасливою: UNICEF в Балаклії

Довгоочікуване звільнення Балаклії

Війна боляче відбилася на кожному з нас. І нам доведеться ще довго миритися з нею, працювати над її якнайшвидшим закінченням, прибирати її наслідки. Всім нам хочеться захистити від війни й того, що вона несе в собі, своїх рідних та близьких. Але найбільше хочеться захистити від руйнівного впливу війни саме дітей.

Точка “Спільно” від UNICEF

Після того, як Балаклію було звільнено від російської окупації, благодійний фонд UNICEF відкрив у місті дитячу точку “Спільно”. Діти, які протягом пів року були позбавлені повноцінного спілкування зі своїми однолітками, нарешті мають місце, де вони можуть відчути себе в безпеці та відпочити, займаючись приємними для них справами.
— Ми з дітками багато спілкуємося та граємо в різні цікаві ігри, — розповідає Олена, старша адміністраторка точки UNICEF в Балаклії. — Організовуємо і командні ігри, і змагання. Нам хочеться, щоб діти з радістю йшли до нас. Щоб почували тут себе в безпеці. Тому ми робимо для цього все можливе.

І дійсно, щодня батьки з дітьми поспішають на центральну площу Балаклії, де розташована дитяча точка “Спільно”. З моменту відкриття через цю точку пройшло вже близько трьохсот дітей. Крім ігор та дитячої анімації, адміністратори “Спільно” за необхідності також організовують зустріч з лікарями та психологами. Велика кількість українських дітей пережила справжні страхіття і тепер потребує різних видів допомоги.

Діти повинні посміхатися

— У нас є багато діток, про яких можна сказати “вуличні”, — пояснює Олена. — Вони приходять до нас самі, без батьків. І проводять з нами цілі дні. Багато з них були на початку замкнені в собі, але з часом відкрили перед нами свої серця. Потроху ми з ними змогли перетворитися на одну велику, міцну, дружню сім’ю. Хай нічого і не міняється.
В наметі від UNICEF працює троє аніматорів, які займаються з дітьми, розважають їх та за необхідності допомагають їм у навчанні, яке для більшості діток лишається дистанційним. В розвагах роблять акцент на патріотичному вихованні. Діти часто малюють перемогу України над окупантами. Ці малюнки потім надсилаються захисникам. Нехай вони бачать, якими мужніми, сміливими та сильними бачать їх українські діти.
По малюнках, які створюють діти, легко простежити трансформацію їхнього внутрішнього стану. В перші тижні після окупації вони малювали здебільшого чорним і червоним кольорами. Але пройшов час, і на малюнках стали переважати жовтий, зелений, блакитний. Чорний став використовуватися лише як лінія, а червоний — для розфарбовування сердечок та ягід на калині.

— Ми робимо все для того, щоб діти забули, що таке війна, — каже Олена. — Щоб могли трішки відволіктися. Щоб вони більше не боялися того, що з ними може трапитися щось жахливе. Діти тягнуться до нас, і це нас дуже тішить. До мене вони часто звертаються просто на ім’я. Це означає, що вони сприймають мене як рівну, що пустили мене у своє коло дружби.

Особливе привітання

На вході в дитячу точку розташовані спеціальні позначки, які визначають, яким саме має бути привітання з дитиною. Натискаючи на ту чи іншу позначку, дитина демонструє, чого саме вона хоче. Це може бути або легке привітання кулачками, або тісні обійми.
Час від часу до дітей Балаклії приїжджають також і волонтери з інших областей України. Нещодавно були волонтери з Вінниці. Вони привезли з собою нові цікаві майстер-класи. Наприклад, діти могли своїми власними руками змайструвати іграшкових кроликів з акрилових ниток. Дітям роздавали солодкі подарунки, накривали для них солодкі столи.

— Коли малюки бачать, що вони потрібні, в них очі починають світитися, — посміхається Олена. — Вони багато сміються, охочіше товаришують. Є дітки, які до нас приходять щодня. Ми їх вже знаємо і тому починаємо переживати, коли хтось раптом не приходить чи запізнюється.

Намет завжди працює

У дитячій точці “Спільно” малюки можуть малювати, танцювати, співати, відвідувати заняття з арттерапії, просто спілкуватися між собою. Завдяки генератору намет від UNICEF продовжує працювати та зберігати тепло навіть за відсутності електропостачання.
— Заходи у нас постійно оновлюються, — пояснює Олена. — Наприклад, час від часу до нас приходить художниця Ліза, яка навчає діток малювати. Разом вони створюють дивовижні портрети. Навіть ті дітки, які раніше не любили малювати, разом з Лізою могли створити справжні шедеври.

Достатньо якомусь з малюків згадати, що незабаром у нього День народження, як аніматори починають готуватися до цього свята. У важливий для дитини день на неї будуть чекати особисті привітання, символічні подаруночки, різноманітні святкові розваги.
Конвенція про права дитини передбачає, що діти мають право на життя, виживання та розвиток, а також право на воду, їжу, притулок, здоров’я, освіту та свободу від усіх форм насильства. Росія намагається позбавити українських дітей цих прав. Але благодійний фонд UNICEF, волонтери та просто небайдужі люди роблять все можливе, щоб діти Балаклії та інших міст України все ж таки мали щасливе дитинство.

Особливе місце де тебе люблять

— Я вже не уявляю свого життя без цього всього, — зізнається Олена. — Щоранку я поспішаю до намету. Бо мені треба відкритися, треба підготуватися до ще одного дня, повного цікавинок, ігор, навчальних моментів. Хочеться дати дітям якомога більше. Зробити їх щасливими.
Дитячий благодійний фонд UNICEF продовжує діяти, залучаючи до активних ігор та веселих занять все більше дітей. А це означає, що малюки Балаклії й надалі матимуть місце, де вони можуть відчути, що їх люблять, про них піклуються і за необхідності завжди захистять.