Патронат в Балаклії: кожна дитина заслуговує на сім’ю

Війна вплинула на долі багатьох українців. У когось вона забрала коханого, у когось брата чи сестру. Чималу кількість дітей війна залишила без батьків. Одні сім’ї виявилися тимчасово розділеними, інші — безповоротно зруйнованими. Десятки тисяч дітей нині лишаються позбавленими батьківського піклування.

Діти, яким потрібна допомога

Ще до повномасштабного вторгнення росії число дітей в Україні, які чекали на усиновлення, перевищувала 17 тисяч. Але після 24 лютого 2022 року їх кількість почала збільшуватися надзвичайно швидкими темпами. Після кожного бомбардування до органів опіки потрапляють нові та нові малюки, які залишилися без батьків. Практично щодня десь розгортається страшна трагедія, яка зачіпає життя маленької людини.
Всі ці діти потребують захисту та допомоги. Замість закладів інституційного догляду їм потрібне домашнє, родинне спілкування. Адже саме воно дало б змогу справитися з внутрішніми страхами, подолати емоції, потроху повернутися до звичайного життя. Цим дітям потрібні індивідуальний підхід та цілодобова увага.
І отримати їх вони можуть у патронатних родинах.

Що таке патронат?

Патронат передбачає тимчасовий догляд за дитиною, яка з тих чи інших причин була позбавлена батьківського піклування. Якщо батьки дитині живі, але не можуть бути поруч зі своїм малюком, то патронатна родина приймає дитину на період до її возз’єднання з батьками. Якщо ж малюк втратив своїх рідних, то він житиме у патронатній родині доти, доки вирішуватимуться питання його усиновлення.

Патронатна сім’я – це тимчасове місце перебування для дитини, яка вимушено знаходиться далеко від своїх мами й батька. Ставши частиною родини патронатного вихователя, малюк має право на догляд, навчання, виховання та реабілітацію.

Законодавча база патронату

Основні положення патронатного виховання прописані у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26 січня 2016 року. Саме цей Закон вперше закріплює таку форму піклування про дітей.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя» № 581 від 10 травня 2022 р. було певним чином змінено систему патронату у зв’язку з введенням воєнного стану.

Зокрема, цією постановою було спрощено процес зміни дитиною місця свого проживання, якщо сім’я патронатного вихователя приймає рішення переїхати, та додано можливість перебування в одній родині кількох різних дітей. Окрім того, з’явилася опція продовження дії терміну патронату. Наприклад, раніше термін проживання дитини у патронатній родині не міг перевищувати шести місяців.

Патронатне виховання не є безоплатним. Так, небайдужі люди будуть отримувати від держави оплату в розмірі п’яти мінімальних прожиткових мінімумів. При цьому кошти на дитину виділятимуться окремо.

Хто може стати патронатним вихователем?

Стати патронатним вихователем може людина, яка пройшла відповідне навчання, має належні умови проживання, позбавлена судимостей. Важливо, щоб претендент мав певний досвід виховання дітей. Наприклад, працював у школі чи садочку, займався громадською роботою. Ще одна важлива вимога полягає в тому, що в патронатній родині обов’язково має бути ще один повнолітній член сім’ї, який також братиме участь у піклуванні за дитиною.
Бути патронатним вихователем — це робота. І головним підтвердженням є той факт, що людина підписує трудовий договір з місцевою установою соціального захисту населення.
Мабуть, найважчим у цій роботі є те, що вихователь має любити ту дитину, яку приймає у свою родину, але водночас він не повинен прив’язуватися до неї. Мало того, патронатний вихователь має побудувати такі стосунки з дитиною, щоб вона почувала себе комфортно, але теж не прив’язувалася. Бо коли настане час малюкові полишити патронатну родину, розрив стосунків може стати сильним стресом для нього.

Патронат Балаклії

У Харківській області на обліку служб у справах дітей перебуває кілька тисяч сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Кожному з цих малюків потрібна допомога. Вони відчувають себе розгублено і невпевнено, вони згадують своє попереднє життя разом з батьками та ніяк не можуть адаптуватися до нових умов, у яких опинилися.
Центр соціальних служб Балаклійської міської ради звертає увагу мешканців Балаклії на той факт, що за бажання вони можуть взяти на тимчасове виховання дітей, які втратили батьків. Допомогти малюкові в умовах війни рівносильне тому, щоб врятувати його життя.
Всім охочим долучитися до лав патронатних вихователів достатньо звернутися в Центр соціальних служб за адресою: м.Балаклія, вул.Центральна 16, каб. 6. Саме там від фахівців можна буде отримати детальну інформацію про деталі та умови патронату.


За патронатом майбутнє

Патронат — все ще нове явище для України. Але в тих країнах, де патронатна форма влаштування дітей в родини є більш поширеною, дитячі будинки практично відсутні. Таким є і нинішній курс нашої держави.

Кожен малюк заслуговує на щасливе життя. Однак велика кількість українських сімей мають бажання та можливості допомогти дітям, що постраждали внаслідок російської агресії. За патронатним вихованням майбутнє. Адже родина є головним середовищем для соціалізації. Саме вона здатна надати дитині необхідну матеріальну та емоційну підтримку, передати їй культурні цінності та подарувати відчуття затишку і безпеки.
Задача кожного з нас сьогодні — не лишатися байдужим. І в першу чергу, до дітей.