Доступні ліки: як працює програма та як отримати рецепт по СМС

З 1 квітня змінилася система видачі рецептів по програмі «Доступні ліки». Тепер замість паперового рецепта, доктор буде виписувати електронний, а пацієнту буде приходити SMS, повідомляє МОЗ.

Хто отримає «Доступні ліки»

За медпрепарати за держпрограмою «Доступні ліки» або повністю, або частково сплачує держава. Отримати препарати можуть українці з астмою, діабетом другого типу або серцево-судинними захворюваннями. Медикаменти отримують тільки за рецептом лікаря. Його вам випише лікар, з яким ви підписали декларацію. У програму входить 258 препаратів, з них 64 — безкоштовні, решта — з невеликою доплатою.

  

Як працювала система?

Раніше, щоб отримати рецепт, пацієнт приходив до лікаря, і він виписував рецепт з назвою діючої речовини. Людина приходила в аптеку з наклейкою «Доступні ліки». В аптеці могли запропонувати різні препарати з такою діючою речовиною. Пацієнт сам вибирав ліки: дорожче або дешевше, але держава компенсує певну суму. Тобто якщо ви взяли ліки дорожче референтної суми, яку компенсує держава, тоді вам доведеться доплатити. У разі вартості медикаментів рівній референтній сумі, вартість ліків повністю покриває держава. Референтну суму визначають за середньою ціною вартості цього препарату в сусідніх з Україною державах.

Рецепт в телефоні

  

З 1 квітня рецепти на ліки за держпрограмою стали електронними. Отримати його ви можете у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким уклали договір. Без договору він вам не зможе видати рецепт. Доктор виписує е-рецепт, який вносить в електронну систему. На телефон пацієнту прийде два номери — номер рецепта і код для отримання в аптеці. Приблизно він виглядатиме так: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Також лікар може роздрукувати консультаційний висновок з номером електронного рецепта. В аптеці ви називаєте номер рецепта, провізор пропонує вам ліки, коли ви їх будете забирати, то повинні назвати код підтвердження. Система е-рецептів дозволить отримати людині ліки в будь-якій точці України. Раніше їх можна було отримати тільки в місті видачі рецепта. Тобто людина зі Львова не могла отримати ліки в Києві. Тепер вони будуть доступні в будь-якій точці України в аптеці, яка співпрацює з програмою.

Джерело: УкрМедіа