Ліміт “в одні руки”: 100 га — в межах ОТГ, 300 га – області, 600 га – в межах України

Ключові правки “Слуги народу” до другого читання законопроекту про ринок землі.

Підсумки з пресконференції, на якій депутати з фракції “Слуга народу” озвучили ключові правки до другого читання законопроекту про ринок землі.

Скажу одразу, що попрацювали ми дуже грунтовно і робота зроблена величезна.

При підготовці правок вислухали думку і президента, і людей, яких кожен з нас представляє в регіонах.

Наша мета – створити модель, що дозволить убезпечити суспільство від того, аби українська земля концентрувалася в кількох руках, а натомість створити ринок, який дозволить розвиватися великій кількості дрібних фермерських господарств.

   

Ліміти землі, яка може потрапляти в одні руки. Попередня редакція закону містила нелогічний розмір ділянки розміром 200 тис га, яка може бути консолідована в одних руках через пов’язаних осіб.

Натомість ми при написанні правок базувалися на європейській практиці (Польща, Словаччина. Угорщина, Франція, Австрія) і визначили, що потрібно встановити граничні обсяги землі, яка концентрована в одних руках в розмірі 100 га — в межах ОТГ, 300 га – в межах області, 600 га – в межах України.

Звісно, при цьому латифундисти не зникнуть, але вони цю землю матимуть не у власності, а в оренді. Сервітутні обмеження при переході права власності.

Це питання в першому читанні взагалі не зачіпалося. Відповідно до наших правок, якщо хтось купить землю, він зобов’язаний надати суміжникам цієї землі пройти чи проїхати до належної їм земельної ділянки. Адже сьогодні не всі земельні ділянки зареєстровані і ми можемо зіткнутися з такою проблемою, що хтось викупить землю, а інша людина через це не матиме доступу до своєї землі.

Українські юридичні особи матимуть право на набуття права власності на землю с/г призначення виключно, якщо видом діяльності такої юрособи буде с/г виробництво. Це принциповий пункт.

Набувати право власності на землі с/г призначення з державної та комунальної власності мають право виключно особи, які зареєстровані або мають місце знаходження в межах певної області. Тобто, якщо земля знаходиться в межах області, то лише особа, яка тут зареєстрована, має можливість таку земельну ділянку придбати.

На землі, які будуть викуповуватися, встановлений 10-річний мораторій на зміну цільового призначення цих ділянок. Ми вирішили, що буде доцільно, аби змінювати призначення ділянки с/г призначення мали можливість виключно громадяни і тільки для будівництва житлових, господарських, громадських будівель в межах, які дозволені для приватизації таких земельних ділянок.

Обмежили 5-річним терміном право осіб, які набувають земельну ділянку с/г призначення з державної та комунальної власності, передавати їх в користування іншим особам. Тобто особи, які викуплять такі землі з державного фонду, зобов’язані самі здійснювати там товарне с/г виробництво.

Продавати землі іноземцям можна не після проведення референдуму, а після затвердження відповідним нормативно-правовим актом результатів цього референдуму. Адже потрібно створити законодавчу базу, аби результат референдуму міг імплементуватися в законодавство.

Унеможливили відчуження іноземними компаніями часток корпоративних прав в статутному капіталі українських компаній, щоб іноземці не змогли зайти на український ринок до того часу поки не будуть затверджені результати референдуму.

Пропонуємо відійти від нормативно-грошової оцінки державної землі, яка є мізерною. Натомість переконані, що оцінка має бути експертною.

Зараз дуже важливо всебічно обговорити правки до другого читання законопроекту та прийняти відповідні рішення на комітеті.

Джерело: Антікор