Сильні, бо об’єднані: історія Великобурлуцької ОТГ
Великобурлуцька селищна ОТГ в статусі об’єднаної громади працює півроку. Об’єднана громада Великого Бурлука налічує 7722 жителі. Серед них багато молоді. Зараз тут ремонтується стадіон, лікарня, відновлюються дороги, вуличне освітлення, оновлюється автомобільний парк комунального підприємства. Завдяки децентралізації та державній підтримці Великобурлуцька громада отримала суттєві фінансові можливості для розвитку й реалізації перспективних проектів.
Як була створена, як розвивається громада та як вирішує проблемні питання з якими зіштовхнулась за рік, досвідом ділився голова ОТГ Віктор Терещенко.

Історія створення«Ще у січні 2017 року Великобурлуцькою селищною радою згідно до Перспективного плану формування територій Харківщини було ініційоване добровільне об’єднання територіальних громад Великобурлуцької селищної ради, Гнилицької Першої, Підсереднянської, Григорівської, Катеринівської, Хатнянської сільських рад, але бажання об’єднуватися ніхто не виявив. В лютому 2018 року Першогнилицька громада звернулась до Великобурлуцької селищної ради з ініціативою приєднатися до Великобурлуцької громади. Так і створили ми з двох рад одну ОТГ», — розповідає голова.
29 квітня 2018 року відбулися перші вибори до об’єднаної територіальної громади. З січня 2019 року наша об’єднана територіальна громада перейшла на прямі бюджетні відносини. І з 1 січня 2019 року нашій громаді з районного рівня була передана мережа закладів освіти, культури, позашкільні навчально-виховні заклади.
За словами Віктора Терещенка, після об’єднання у порівнянні з 2017 роком, бюджет селищної ради збільшився майже по всім джерелам доходів, що дало можливість фінансувати всі сфери життєдіяльності громади та вживати заходів, спрямованих на забезпечення соціального захисту.

Що встигли зробити?Великобурлуцька ОТГ використовує усі можливості, аби не просто зберегти й утримувати всі важливі об’єкти у кожному населеному пункті, а й удосконалити матеріальну базу, яка існує, — зазначає Віктор Терещенко. Мова йде і про реконструкції будівель шкіл, оновлення техніки комунального парку, ремонти доріг місцевого значення, які ремонтувалися останні рази ще до Незалежності України.
«На моє глибоке переконання бюджети всіх рівнів повинні працювати на громади, на добробут і поліпшення умов проживання громадян нашої і інших громад, а саме ремонт і обслуговування доріг, благоустрій населених пунктів, водопостачання і водовідведення, підтримання в належному санітарному і екологічному стані територій, вуличне освітлення, тощо», — коментує голова громади.
В рамках соціальних проектів Великобурлуцької селищної ради в 2018 році відбулася реконструкція стадіону, капітальний ремонт будівлі поліклініки Великобурлуцької центральної районної лікарні та отримано два автобуси. Один із них передано для перевезення школярів, другий використовується для перевезення громадян пільгових категорій.


Для оперативної чистки снігу, вивозу сміття було придбано трактор «МТЗ» та причіп, для ремонтної бригади КПКВ «Водоканал»- автомобіль УАЗ.

Також згідно проекту «Тільки разом зробимо село привабливим» в 2019 році ОТГ отримала кошти з ДФРР в розмірі 3859,2 тис. грн. та найближчим часом буде придбано сміттєвоз, вакуумну машину, 100 контейнерів для твердих побутових відходів та трактор з навісним обладнанням (косарка, роторний снігоочищувач).
Закуплено і встановлено чотири автобусні зупинки: в с. Горяне, с. Лебедівка та дві в смт. Великий Бурлук.

Ремонт доріг. Понад 1,5 млн.гривень використала Великобурлуцька ОТГ на поточний ремонт доріг протягом 2018 року, був зроблений ямковий ремонт на 4-х вулицях селища Великий Бурлук, закуплено та встановлено 420 штук бордюрів, капітально відремонтовано частину вулиці Парковоїсмт Великий Бурлук.
В 2019 році вже здійснено поточний ямковий ремонт по вулицях Осіянська, Центральна, Транспортна, Весняна смт Великий Бурлук на суму близько 900 тис. грн.

Великобурлуцька селищна рада в 2019 році отримала субвенцію з державного бюджету на формування інфраструктури ОТГ в розмірі 2007, 1 тис. грн. Ці кошти розподілено на два проекти з капітального ремонту доріг: продовження ремонту дороги по вул. Паркова та міжквартальні дороги по мікрорайону в смт Великий Бурлук.
Трохи про безпеку. Великобурлуцька ОТГ була однією з 14 ОТГ Харківщини, що 30 липня 2019 року уклали Меморандум про співпрацю з Головним управлінням Національної поліції в Харківській області в рамках проекту «Поліцейський офіцер громади».
Відтепер у громаді буде закріплений поліцейський офіцер, який не тільки працюватиме на території громади, а й житиме там, буде опікуватися потребами місцевого населення та підтримувати з ним постійний контакт, щоденно забезпечувати порядок на своїй території, своєчасно реагувати на проблеми громади та запобігати вчиненню правопорушень. Поліцейський буде підпорядкований як Головному управлінню поліції, так і об’єднаній громаді.
З метою забезпечення громадського порядку, підвищення безпеки дорожнього руху, вирішено було забезпечити зовнішнє відкрите відеоспостереження на перехрестях автошляхів в смт. Великий Бурлук. На даний час встановлено 12 сучасних камер відеоспостереження: на перехрестях вулиць Центральна – Паркова та Паркова – Транспортна, вулиць Центральної і Транспортної, Сонячної та Осіянської з об’їздною дорогою.
Проблеми, що потребують вирішення
Чи не найголовнішою проблемою селища є забезпечення населення питною водою гарантованої якості і достатнього об’єму.
Магістральний водогін Катеринівка- Великий Бурлук зношений майже на 100%, його незадовільний стан призводить до чисельних поривів, як наслідок, значні втрати води та електроенергії.
З метою вирішення зазначеної проблеми, здійснюється реконструкція магістрального водогіну Катеринівка – Великий Бурлук. Загальна вартість реконструкції складає понад 32 млн. гривень. На даний час завершуються роботи з реконструкції насосної станції другого підйому системи цетралізованого питного водопостачання смт Великий Бурлук (4 черга) проекту.
Визначатися з напрямками розвитку
Спільно з командою Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, Великобурлуцька ОТГ в травні 2019 року розпочала роботу в напрямку розробки Стратегії розвитку своїх територій:

«Вже відбулося два засідання робочої групи. Хочеться відмітити активність населення. Такі зустрічі всиляють впевненість, що реформа йде відкритим шляхом. І найголовніше, ми бачимо, що у мешканців громади є бачення конкретних дій, як досягнути розвитку своєї громади», — коментує радник з питань регіонального розвитку Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Володимир Родченко.
Втілення провідного європейського досвіду
У листопаді 2018 року команда напряму з покращення якості адміністративних послуг другого компоненту Програми «U-LEAD з Європою» оголосила третій раунд відбору громад для надання допомоги у модернізації та створенні ЦНАП. Комісія з відбору у складі експертів Програми, представників Секретаріату Кабінету Міністрів України, Мінрегіону та Мінекономрозвитку проаналізувала 327 заявок із 22 областей України та відібрала 151 заявку для подальшого аналізу спроможності громад та розробки Технічних Завдань для створення чи модернізації ЦНАП.
Серед відібраних громад — Великобурлуцька ОТГ. За результатами візитів експертів Програми для громади розроблене та затверджене Технічне Завдання для модернізації ЦНАП із розподілом зобов’язань між Програмою та громадою.
Плани на майбутнє
Великобурлуцька ОТГ в перспективі планує продовжити роботу з встановлення камер відеоспостереження, завершити будівництво водогону Катеринівка – Великий Бурлук, оновлення та покращення матеріально-технічної бази КВКП «Водоканал», продовжувати капітальний ремонт вулиць та поточний ямковий ремонт комунальних доріг ОТГ, а також розпочати будівництво очисних споруд та будівництво ФОКу (фізкультурно-оздоровчого комплексу), здійснити реконструкцію паркової зони в смт Великий Бурлук.
Переваги реформи
«Нові можливості розвитку наших територій, забезпечені завдяки реформі децентралізації, вони формують не тільки нові можливості розвитку, а й безпосередні зони відповідальності. Важливо правильно направити зростаючий місцевий бюджет на різні сфери життєдіяльності — в тому числі, приміром, на сферу оновлення комунального господарства та енергомодернізації, — впевнений Віктор Терещенко. — І зараз, вперше за майже 30 років Незалежності, ми розпочали рух в напрямку розвитку. У нас з’явилися ті інструменти, яких раніше Великобурлуччина не мала. Я зараз говорю і про можливість навчання наших спеціалістів в Харківському Центрі розвитку місцевого самоврядування, інфраструктурну субвенцію, можливість брати участь в міжнародних та державних проектах, що віддають перевагу саме об’єднаним громадам. Не потрібно забувати і про можливість вивчати міжнародний досвід. Наприклад я, за сприяння Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування, Генерального Консульства Республіки Польща в м. Харкові, ГО «Польсько-українська аграрна асоціація», був двічі в Республіці Польща. Останнього разу у складі делегації, що взяла участь у Baltic Business Forum, який щорічно є майданчиком для спілкування щодо питань основних світових тенденцій розвитку економіки та суспільства.
Отже, попереду – багато роботи, але з тією підтримкою, що ми маємо зараз – досягнення цілей, що ми поставили перед собою цілком реальне», — підсумував Віктор Терещенко.
Приєднання територій до Великобурлуцької ОТГ
У березні 2019 року мешканці Гнилицької сільської ради прийняли рішення про приєднання до Великобурлуцької ОТГ. Необхідні документи були підготовлені та подані до Харківської ОДА з метою внесення змін в Перспективний план, адже зазначена сільська рада згідно з планом повинна бути у складі Шиповатської ОТГ, але люди вирішили по-іншому, — коментує Віктор Терещенко.
«30 квітня 2019 року рішенням Харківської обласної ради були внесені зміни в Перспективний план в розрізі Великобурлуцького району. Далі – рішення було направлено до КМУ, зараз ми очікуємо на розпорядження КМУ щодо затвердження внесених змін», — зазначає радник з питань децентралізації Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Нестеренко

За його словами, до Великобурлуцької ОТГ згідно з Перспективним планом ще повинні приєднатися Підсереднянська, Катеринівська, Григорівська та Хатнянська сільські ради. Інші сільськи ради району також можуть розглядати це питання, головне – остаточно визначитися.На думку директорки Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування Діани Баринової, аналізуючи напрямки діяльності куди Великобурлуцька ОТГ вкладає свої ресурси, можна з впевненістю сказати, що громада намагається навести порядок в тих сферах життєдіяльності, які роками залишалися без уваги, але грають значну роль в житті мешканців. Великобурлуцька ОТГ має значний потенціал до розвитку, адже в її арсеналі не тільки ресурси, а й активна молодь, небайдужі мешканці. Ми, Центр розвитку місцевого самоврядування, пишаємося тим, що на Харківщині створюються і працюють дійсно спроможні громади, і Великобурлуцька ОТГ як приклад.

Джерело: ХЦРГ