«Вперше за 7 років існування Центру йде відкрита інформаційна війна, яку обіцяли певні особи», – Віктор Забашта

   

Ця історія розпочалася з нещастя – на футбольному полі поблизу стадіону «Металіст» помирав молодий іранець. Чоловіку віком 30 років стало зле, карета «швидкої» приїхала на допомогу, але зробити нічого лікарі не змогли – чоловік помер. Але ситуація була доволі драматичною, адже друзі померлого почали звинувачувати лікарів.

Трохи пізніше історія була поширена у соцмережах, де вже були розставлені крапки над «і»: у загибелі звинувачували лікарів, а також неналежну комплектацію автівок «швидкої». Хвиля звинувачень зачепила не тільки лікарів – під неї потрапив і Віктор Забашта, директор Центру екстреної допомоги.  Зокрема, йдеться про заяву очільника ХОДА стосовно звільнення Забашти. Що каже директор Центру екстреної допомоги з приводу звинувачень?

 Давайте поговоримо про ситуацію із загиблим іранцем. Що там сталося?

Дійсно, був виклик о 21:01 для молодого чоловіка приблизно 30 років на поле біля стадіону «Металіст». Через 4 хвилини бригада була на місці. За всіма ознаками була клінічна смерть, на кардіограмі була асистолія. Йому надавалася допомога згідно з протоколом – внутрішньовенне введення адреналіну, масаж серця, дихання за допомогою мішка амбу. На жаль, реанімаційні не допомогли, людина загинула. Проводили їх, на прохання людей, набагато довше, ніж вимагав протокол – не 40 хвилин, а годину. Люди бригаду не відпускали, тому на допомогу приїхала друга бригада, вона теж констатувала смерть.

– Подейкують, що у такій ситуації був потрібен дефібрилятор. Чи справді це так та чи був дефібрилятор у кареті «швидкої»? Як все це було?

На жаль, в нас зараз багато людей вважають себе фахівцями у будь-якій сфері, і медицина – не виключення. Насправді, ми працюємо винятково за стандартами. При асистолії, яка була на кардіограмі, проводити дефібриляцію було не можна. Дефібрилятори в машинах є, вони повинні бути за ДСТУ. В мене є акти перевірок дефібриляторів у цих двох автівках, проводилися вони минулого місяця. Отже, дефібрилятори у автівках справні, вони є в наявності, вони працюють. Все це інсинуації. Вперше за 7 років існування Центру йде відкрита інформаційна війна, яку обіцяли певні особи. Вони не цураються будь-яких засобів та методів. Їм все одно, що у цей складний час служба, яка відноситься до системи державної безпеки, витрачає забагато зусиль, аби надавати допомогу. Зважаючи на весь той об’єм роботи, який існує у екстреної допомоги зараз, плюс допомога хворим на ковід, підозри на коронавірус, пневмонії… Я думаю, що цих людей нічого не турбує, окрім власних амбіцій. Тому це фейк, один з чергових, думаю, що не останній. Вчора з реакції кореспондентів бачив – «ми читали цей пост, ми знаємо, чий він, прокоментуйте». Вже немає ажіотажу, як колись.

– Прокоментуйте, будь ласка, заяву очільника ХОДА та його слова стосовно Вашої відставки, зокрема про те, що Ви маєте самостійно піти у відставку. Чи може голова ХОДА звільнити Вас?

Ну, по-перше, я не зареєстрований у соцмережах, тож мені легше. Я ніде не зареєстрований, працюю по 12 годин не лише у кабінеті, а і поза ним. Мені важко коментувати слова губернатора. Якщо це реакція людини, яка повірила у те, що не було дефібриляторів, я думаю, що ми знайдемо спільну мову. Але якщо це такий крок – звичайно, йому потрібно буде радитися з фахівцями. З мого боку звільнитися за власним бажанням – дивний крок. Я працюю з 1987 року, власними руками багато що створено і є чим пишатися. Наша служба ще кілька місяців тому була одна з найкращих в країні, і раптом все так швидко змінилося… Будемо працювати, будемо доводити, що ми праві. По дефібриляторам – тут взагалі немає чого доводити.

– Яка процедура призначення та звільнення стосовно Вашої посади?

Власник, звичайно, обласна рада. З нею у мене контракт, тож звичайно, облрада голосує за те, аби контракт продовжити або припинити і таке інше

– Ще запитання стосовно цього трагічного випадку. Ви сказали, що там були дві бригади «швидкої». Чи буде проводитися розслідування чи достатньо думок експертів?

У нас є і картограми, є їх досвід (лікарів, що там були), є і розуміння ситуації. Насправді, на жаль, від смерті ніхто не застрахований, їх буває декілька на добу, я не можу гарантувати 100% успішну реанімацію всім, хто цього потребує, і це не через брак фаховості або обладнання. Таке життя, тут нічого не вдієш. 100% успішних реанімацій не має ніде в світі. Чому саме на це звернули увагу? Черговий виклик долі. Людина побачила і подумала: а давайте ми на цій ситуації трошки поспекулюємо. Ображатися на це, мабуть, не варто.

– Друзі померлого щось Вам висловлювали?

Мені це невідомо. Я ще раз наголошую, що не читаю соціальні мережі. Наскільки я знаю, вони поводилися доволі агресивно, я це кажу не з власного досвіду, а з добових зведень. Там дуже багато їх співмешканців потрапляють у ДТП, і ножові поранення у них, і отруєння хмільними та наркотичними засобами. Я зараз це кажу лише тому, що реакція була дуже неадекватна, бригаду, я ще раз повторюю, не випускали, тому ми були змушені направити туди ще одну. Після того як було припинено реанімаційні заходи, оточуючи намагалися самі проводити реанімацію, звичайно, дуже некваліфіковано. Грудну клітину вони зламали. Я намагаюся це розуміти.

– Хто приїхав на виклик?

На місці були лікар, фельдшер і водій. Досить досвідчені. Наскільки я знаю, у лікаря стаж більше 10 років. Запитань там немає жодних. Була нарада, вони писали пояснення, ми вивчали документацію, там дійсно все було так як вони розповідають.

Наразі до фіналу ці історія ще не доведена. Ми слідкуємо та будемо висвітлювати події, які пов’язані із загибеллю іранця та закидами до Центру екстреної допомоги стосовно нібито відсутніх у каретах «швидкої» дефібриляторів.

Автор: Объектив