У Харківській області визначили найбагатші громади

Як пише “Слобідський край” з посиланням на аналітику експертів програми “U-LEAD з Європою” та SKL International, враховувалися доходи, витрати та трансферти за 10 місяців 2021 року.

Як повідомила радниця з муніципальних фінансів та управління “U-LEAD з Європою” в Харківській області Марина Гончаренко, доходна частина місцевих бюджетів характеризується низкою показників: доходами загального фонду (без трансфертів), обсягом місцевих податків та зборів, обсягом надходжень плати за землю, доходністю земель громад та фіскальною віддачею території громади.

Доходи загального фонду на одного мешканця

 

Проаналізувавши окремі показники доходів у розрахунку на 1 мешканця територіальних громад Харківської області, експертка визначила десятку лідерів, порівняла середні значення показників по області та їх співвідношення із середньоукраїнськими. Чим більше значення цього показника, тим більше фінансових можливостей має громада щодо надання публічних послуг мешканцям та реалізації проектів розвитку. Так, у Харківській області 26 громад із 56 мають доходи на 1 мешканця вищі, ніж середні по області.

А до десятки лідерів за цим показником потрапили Наталійська, Старорівська, Донецька, Біляївська, Харківська, Краснокутська, Ольхівська, Чугуївська, Коломацька та Красноградська громади. Цікаво, що бюджети першої четвірки лідерів поповнюються головним чином за рахунок ренти. Адже на території Наталінської, Старовірівської, Донецької та Біляївської громад зареєстровано газовидобувні підприємства.

Місцеві податки та збори

 

За словами Марини Гончаренко, місцеві податки та збори – це основа платоспроможності місцевого самоврядування. До них відносяться податок на майно (плата за землю, податок на нерухоме майно та транспортний податок), єдиний податок, збір за паркування та туристичний збір.

Десятку лідерів з податків та зборів в області склали Харківська, Близнюківська, Коломацька, Барвінківська, Біляївська, Олексіївська, Пісочинська, Малоданілівська, Куньївська та Шевченківська громади.

“Високі показники місцевих податків та зборів на 1 мешканця можуть бути наслідком як певної структури економіки в суспільстві (наприклад, переважання сільськогосподарського виробництва над промисловим, високий рівень розвитку підприємництва), так і активних дій місцевої влади щодо залучення всіх можливих резервів наповнення бюджету. Цей показник є свідченням меншої залежності бюджету громади від загальнодержавних податків (ПДФО, акциз, рента тощо)», – розповіла спеціалістка.

Фіскальна віддача

 

Фіскальна віддача території громади є новим показником у бюджетному аналізі, що розраховується як співвідношення надходжень загального фонду бюджету до площі території громади. Тримаючи на контролі цей показник, можна відслідковувати «фіскальну прибутковість» громади та більш виважено планувати її стратегічний розвиток.

За даними фахівців, фіскальна віддача краще представлена ​​в Роганській, Пісочинській, Малоданівській, Височанській, Південноміській, Безлюдівській, Донецькій, Ольхівській та Циркунівській громадах області. Зазначається, що ці громади розташовані або в передмісті Харкова, і там найвищі ціни на землю, або ж мають бюджетоутворюючі підприємства.