«Злодіям в законі» в Україні загрожує до 15 років в’язниці

   

Нардепи підтримали закон Зеленського в другому повторному читанні

Верховна рада в другому повторному читанні схвалила законопроект глави держави Володимира Зеленського №2513 про «злодіїв у законі». Тепер їм загрожує до 15 років в’язниці.

За нього проголосували 236 депутатів Ради.

Так, у першому читанні законопроект президента прийняли ще в грудні минулого року. Тоді за нього проголосували 264 нардепа.

Згідно з законом, створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна. Участь у ній — позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Якщо створює чи є учасником злочинної організації службова особа з використанням службового становища, їй загрожує позбавлення волі на строк від восьми до тринадцяти років з конфіскацією майна.

За створення злочинної спільноти (об’єднання двох чи більше злочинних організацій) та керівництво нею загрожує від десяти до п’ятнадцяти років в’язниці з конфіскацією майна.

Якщо створює, керує чи є учасником злочинної організації/спільноти особа, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія у законі», їй загрожує в’язниця на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

У законі під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія у законі» слід розуміти «особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив».

Для «злодіїв у законі» настає кримінальна відповідальність, якщо вони здійснювали злочинний вплив або інші конкретні злочинні дії, які доведено слідством. Покарання не настає просто за сам факт перебування у цьому статусі.

Також підвищується відповідальність за злочинний вплив у СІЗО чи колоніях. Тобто, для кримінальних авторитетів передбачається посилене тримання в одиночних камерах, аби вони не змогли впливати на інших засуджених і не могли погрожувати розправою їхнім родичам.

Документ передбачає і кримінальну відповідальність і за організацію, сприяння у проведенні або участь у злочинному зібранні (сходці).

Вказано, що на такому зібранні планують вчинення одного або більше злочинів, матеріальне забезпечення чи координацію злочинної діяльності, у тому числі розподіл незаконних доходів або сфер злочинного впливу. За організацію або участь у сходці загрожує позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Слід підкреслити, що в’язниця загрожуватиме й особі, яка звернеться до «злодія у законі», аби той на когось повпливав. Це буде каратися позбавленням волі на строк від трьох до семи років з конфіскацією майна або без такої.

Зазначимо, організаторів злочинної діяльності не звільнятимуть від відповідальності, якщо ті добровільно повідомили про відповідний злочин і активно співпрацюють зі слідством.

Автор: РБК-Україна