Ідентичність українців: чим вона є сьогодні?

Протягом останнього року Україна веде невпинну боротьбу за свої незалежність, свободу та ідентичність. Увага всіх світових медіа прикута до нашої країни. І саме від нас залежить те, якими будуть поставати українці надалі перед його очима.
Що таке ідентичність?

В Музеї української діаспори в Києві зберігається багато експонатів, що колись нагадували українцям за кордоном про рідну землю. Один з них — звичайна, на перший погляд, грудка землі. Цю невеличку грудку в дерев’яній скриньці було подаровано провіднику Організації українських націоналістів Андрію Мельнику. Виїхавши до Німеччини, Мельник зберігав дорогий спомин про рідну землю до самої смерті. Пізніше скринька перейшла в спадок до нового очільника ОУН Миколи Плав’юка, який і повернув її в Україну після здобуття нею незалежності.

Ідентичності людини

Кожна людина має багато різних ідентичностей, включаючи статеву, сімейну, релігійну, етнічну, політичну, громадянську і не тільки. У різних ситуаціях на передній план виходять різні ідентичності та поведінкові моделі. І якщо з більшістю з них питань не виникає, то щодо національної ідентичності українців дискусії точаться вже не один десяток років.

І це не дивно. Адже впродовж довгих років нам нав’язували певне бачення самих себе. Це нав’язування нерідко зводилося до «шароварщини». Широку та багатогранну палітру культури України знебарвлювала імперська машина.
СРСР припинив існування, але пропагандистські директиви про “один народ”, що спілкується російською, дивиться одні й ті ж самі фільми, читає однакові книги та має “одну культуру” — не зникли.

Геноцид українського народу

У 2010 році світові медіа багато писали про незвичний вчинок однієї австралійської художниці, на ім’я Джейн Борман. Її батько пройшов через Аушвіц та дивом залишився живим. Одного дня Джейн взяла свого 89-річного тата та трьох своїх дітей і поїхала з ними до покинутого Аушвіцу. Перед його воротами родина станцювала під пісню “I will survive” (“Я виживу”).

— Єврейський геноцид був біологічним, — пояснює українська письменниця Оксана Забужко. — Він передбачав фізичне знищення цілої нації. І тому легко зрозуміти радість старого чоловіка. Він святкував те, що залишився живий і що його рід продовжує своє існування.
Проте український геноцид був не тільки біологічним. Він мав ще й інший вимір — тонший і підступний. Ментальний. Тобто можна було жити та народжувати дітей, але при цьому було заборонено залишатися українцем. Треба було розчинитись. Анігілюватись.
— Я дуже люблю дивитись на трибуни українських футбольних уболівальників, — продовжує Оксана Забужко. — Вони завжди вбрані у жовто-блакитне та голосно співають гімн України. Кожного разу в такий момент я згадую ту єврейську родину. І завмираю від захвату тою неймовірною, фантастичною, чудесною силою, яка в тому всьому закладена. Як і той дідусь перед воротами Аушвіцу, ми кажемо нашим вбивцям — “Ми виживемо”.

Сучасна ідентичність українців

Макіян Паславський — українець, що народився у 1950 році в Нью-Йорку в сім’ї емігрантів. Його виховали у патріотичному дусі. Тож у 1991-му році, щойно Україна отримала незалежність, чоловік вирішив перебратися до Батьківщини. Макіян став учасником обох майданів, а у 2014 році загинув у неоголошеній російсько-українській війні під Іловайськом.

Що таке бути українцем сьогодні? У середині 2022 року Київський міжнародний інститут соціології провів цікаве дослідження. Опитуваних запитали — ким вони себе вважають в плані ідентичності? І дали змогу обрати одну із запропонованих відповідей. Виявилось, що близько 3% людей віднесли себе до певного етносу. Ще менша кількість назвали себе громадянами світу чи Європи. Зовсім мізерне число людей пов’язали себе з колишнім СРСР. І понад 84% українців обрали ідентичність — громадянин України.
Що це означає? Це є свідченням того, що сучасною українською ідентичністю є саме громадянська позиція. Вона не має нічого спільного з приналежністю до певної нації чи етносу. Мало того, більшість українців навіть не сприймають суто українське походження як привілей.

Вибір більшості означає, що сучасною українською ідентичністю є громадянська нація. Така нація є спільнотою людей, які домовилися жити в одній незалежній державі. І будь-що будуть оберігати та захищати її.