Кінець «солодкої епохи» Савинського цукрового заводу

   

Одним з найболючіших питань мешканців Балаклійського району є питання працевлаштування. І якщо стан справ на ПрАТ «Балцем» вже відомий і підприємство розпочало роботу по підбору персоналу, то ситуація навколо Савинського цукрового заводу залишається невирішеною. З одного боку є завіряння діючої влади району про підтримку підприємства, а з іншого – інформація стосовно остаточного закриття підприємства з подальшим знищенням технічного та технологічного обладнання.

Історична довідка

Савинський цукровий завод було введено в експлуатацію у грудні 1962 року. На той час це був один з найбільших цукрових заводів СРСР, промислові потужності якого дозволяли переробляти близько 25 тис. центнерів цукрового буряку на добу. Це було найбільше підприємство селища, на балансі якого знаходилися житлові будинки та об’єкти соціальної інфраструктури (школа, лікарня та ін.).

У 1991 році завод було передано у відання Міністерства сільського господарства та продовольства України.  В 1995 – Кабінет міністрів України прийняв рішення про приватизацію підприємства, внаслідок чого державне підприємство було перетворено на відкрите акціонерне товариство. З цього часу кількість виробленої продукції щорічно знижувалася. В 1995 році було вироблено 29,7 тон цукру, а в 1998 – лише 14,4 тис. тон.

В 2004 р власником підприємства стала київська група компаній «Укррос». За часів їх правління, завод щорічно виробляв 17-19 тис. тон цукру. Але економічна криза, що розпочалася в 2008 році, призвела до погіршення становища Савинського цукрового заводу, тому в березні 2009 керівництво підприємства вирішило зупинити виробництво та законсервувати обладнання. На той час тут працювало близько 2 тис. чоловік, а сам завод був найбільшим з діючих підприємств селища Савинці.

В 2011 – власником контрольного пакету акцій став агрохолдинг ВАТ «Астрата» та була відновлена робота підприємства. За 2013 рік тут було вироблено 10,5 тис. тон солодкого продукту. Кількість працівників, станом на 2016 рік сягала 470 чоловік.

З 2018 року робота Савинського цукрового заводу по переробці коренів цукрових буряків та виробництву цукру призупинена, незважаючи на наявність сировини (лише у 2018 році сільськогосподарські підприємства району засіяли цукровим буряком 461 га). Зустріч із своїми потенційними виробниками цукросировини представники власника заводу не проводили, своє рішення ніяк не прокоментували.

У листопаді 2020 року з’явилася інформація стосовно того, що Антимонопольний комітет України дозволив акціонерному товариству «Закритий інвестиційний венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Суверен», пов’язаному з подружжям бізнесменів Софії Пластун та Ігоря Шевченко, придбати Савинський цукровий завод у агропромхолдинга «Астарта».

Фонд «Суверен» є засновником та бенефіціаром ВАТ «Воїнське ХПП», що розташоване в селі Морозівка Балаклійського району Харківської області. Основною сферою його діяльності є закупівля зернових та олійних культур. Між ВАТ «Воїнське ХПП» та Савинським цукровим заводом є залізничне сполучення.

За інсайдерською інформацією нового власника на Савинському цукровому заводі цікавить лише сховище, яке можна використовувати для зберігання зернової та олійної продукції. Що стосується технічного та технологічного обладнання цукрового заводу, його планується вирізати на металобрухт.

Громадські активісти та небайдужі жителі селища Савинці неодноразово зверталися до Харківської обласної державної адміністрації та особисто депутата Верховної Ради України Літвінова Олександра Миколайовича з проханням втрутитися в ситуацію і припинити руйнування підприємства, що забезпечує роботою сотні жителів селища Савинці та прилеглих сіл, та є одним з головних наповнювачів бюджету селища. Та окрім відписок від Департаменту агропромислового розвитку Харківської ОДА та виконавчого комітету Савинської селищної ради про те, що ситуація під контролем, іншої інформації вони не отримали.

22 жовтня 2020 року в селищі Савинці відбулася зустріч керівництва Балаклійського району з місцевими жителями, під час якої підіймалось питання щодо подальшої долі підприємства. Голова району запевнив мешканців, що буде відстоювати цукровий завод та не дасть його остаточно зруйнувати.

Але до редакції «Дані Інфо» надійшла інформація, що після цієї зустрічі завод все ж відвідали представники фірми, що займається прийомом металобрухту, для оцінки кількості наявного обладнання, яке може їх зацікавити. Також є підтверджена інформація про те, що всі працівники та керівництво Савинського цукрового заводу вже написали заяви на звільнення.

Редакція «Дані Інфо» продовжує відстежувати ситуацію навколо Савинського цукрового заводу та будете й надалі інформувати громадськість, стосовно стану справ. Ми сподіваємося, що разом з небайдужими жителями району зможемо відстояти роботу підприємства, що забезпечить жителів селища Савинці та прилеглих сіл роботою, а бюджет ОТГ податковими надходженнями.

Дані-інфо