Як змінився ринок мікрокредитування України за 2022 рік

Активні воєнні дії не йдуть на користь ринку мікрокредитування. Більшість компаній згорнули свою діяльність. А ті, що залишилися на ринку, намагаються адаптуватися та вибрати найбільш оптимальну для виживання фінансову модель. Ми проаналізували, як пройшов 2022 рік для мікрофінансових компаній України та зробили свої висновки:

  • Попит на онлайн кредити є, але кількість реальних договорів знизилася приблизно втричі від довоєнного рівня.
  • Гроші стали дорожчими, а суми, які видаються, зменшилися.
  • Термін кредитування скоротився, але деякі компанії вже повертаються до довоєнного режиму роботи.
  • Менше пропозицій під 0,01%. Якщо у мирний час 2 з 3 МФО пропонували пільгові умови кредитування новим клієнтам, то під час бойових дій лише одна пропозиція на 10 компаній.

За кожним пунктом докладніше.

Чому знизилася кількість договорів кредитування

Цікаве спостереження, що на зниження вплинуло не стільки зниження попиту, скільки ретельніша перевірка позичальників. Якщо ві вирішили отримати кредит онлайн на картку, до вже стандартних вимог наявності оригіналу паспорта та ІПН додалася ще низка вимог:

  • Позичальник повинен мати будь-який постійний дохід (підтверджений дохід від здачі квартири в оренду, депозит у будь-якому банку тощо).
  • Позичальник має бути на контрольованій частині України та не бути за кордоном.
  • Позичальник не повинен бути закредитований.

Зниження попиту також спостерігалося, але більше через обережніше ставлення українців до швидких кредитів. Вони чудово розуміють, що ніхто нікому нічого пробачати не стане, і гроші повертати все одно доведеться.

Як змінилися умови за 2022 рік

Незважаючи на падіння доходів українців, інфляція вплинула і на вартість онлайн-кредитування. У середньому на ринку ставки збільшилися на 15-17%. Не останню роль на підвищення процентних ставок зіграло підвищення вартості обслуговування кредитів і високий відсоток необслуговуваних кредитів. І якщо до війни в кредитних паспортах можна було побачити здебільшого ставки 1-1,2% на день, то тепер дедалі частіше там фігурують значення 1,5-1,99% на день.

Скоротився термін кредитування. 9 із 10 мікрофінансових компаній звузили період видачі позик до мінімального – у 15 днів. Одиниці МФО дають кредити понад місяць. Наприклад, компанія “Бізнес Позика” з квітня повернула термін 24 тижні (168 днів).

Єдине, що не поменшало, це суми, на які компанії готові кредитувати. Але тепер багато компаній орієнтуються більше не на потреби клієнта, а здебільшого на рівень його доходу. Особливо якщо це новий клієнт. До постійних клієнтів ставлення «тепліше». Але й без того впали суми, які споживачі готові взяти у кредит. Ймовірно, це пов’язано з тим, що більше займають на базові потреби: їжу, комуналки тощо.

Чи дають кредити під 0%

З метою залучення нових користувачів, яких згодом можна конвертувати у постійних клієнтів, деякі МФО навіть зараз пропонують онлайн кредити на картку під 0,01%. Але при цьому акційні суми значно знизилися. Наприклад, у компанії «ClickCredit» це всього 1000 гривень на 15 днів, а у компанії «Finsfera» – 4000 грн, але вже на 30 днів.