10 книг, які варто прочитати підлітку

Важливість читання книг у дитинстві та підлітковому віці важко переоцінити. Вони навчають мислити критично, знайомитися зі світом і вчитися говорити про свої проблеми найближчим.

Видавництво «Віват» зібрало у своєму блозі П’ятнадцять найцікавіших книжок для дітей, і це надихнуло редакцію Dani Info сформувати власну добірку, в якій перелічені найкращі підліткові книги.

«Володар кілець», Джон Толкін (від 13 років)

Ельфійські ковалі створили Кільця Влади, а Темний Лорд Саурон – єдине кільце, яке може керувати рештою. Воно випадково виявилося у хобіта Більбо Беггінса. Він віддав його своєму кузену Фродо і відправив у небезпечну подорож з метою знищити кільце в Ущелині Долі.

Книгу «Володар кілець» переклали 38 мовами, вона вважається класикою свого жанру. Захопливий сюжет допоможе дитині полюбити читання, і, можливо, вона сама захоче написати книгу.

«Матільда», Роальд Даль (10-12 років)

Історія дівчинки-вундеркінда, яка народилася в дуже егоїстичній сім’ї. Коли Матильда пішла до школи, її не злюбила і зла директорка. Але дівчинка сповнена оптимізму, вона потоваришувала з дітьми та вчителькою. Якось вона вирішила провчити директрису та інших поганих людей.

Це хороша історія про те, як не боятися бути собою, виділятися серед інших і не піддаватися деструктивному впливу дорослих.

«Міст у Терабітію», Кетрін Патерсон (10-12 років)

П’ятикласники Джесс Ааронс та Леслі Берк стають найкращими друзями. В лісі за будинком дівчинки вони вигадують зачаровану країну Терабітію. Якось Леслі йде в ліс сама, і трапляється трагедія. Сім’я допомагає Джессу справлятися із горем.

Автор розкриває у книзі теми дружби, сім’ї та втрати близької людини.

«Поклик предків», Джек Лондон (від 12 років)

Це історія непереможеного духу, боротьби за виживання та дружби між псом і людиною.

У цій повісті Джек Лондон вчить співпереживати тваринам і показує, якою підступною може бути людина. Ще автор порушує теми свободи волі, природи та цивілізації, виживання в екстремальних умовах.

«Володар мух», Вільям Голдінг (від 13 років)

Група школярів на безлюдному острові намагаються утворити своє суспільство. У команді з’являються два лідери, які змагаються між собою. Незабаром діти забувають про дружбу, порядність та людяність.

Твір показує, яка тонка грань між добром і злом, і чому важливо навіть у найскладніших ситуаціях залишатися людиною.

«Сокира», Гарі Полсен (10-12 років)

Тринадцятирічний Браян Робсон після авіакатастрофи опинився в канадській тайзі з однією сокирою в руках та курткою на плечах. Щоб вижити, він має застосувати всі свої навички, рішучість та мужність.

Це книга про виживання та стосунки в сім’ї. В оповіданні є багато порад, як вижити в екстремальних умовах.

«Тарзан», Едгар Райс Берроуз (від 14 років)

Англійський лорд з вагітною дружиною вирушають на кораблі в Африку, але зазнають краху і виявляються далеко від цивілізації. У таких умовах народжується їхня дитина. Невдовзі батьки померли, а хлопчик росте серед тварин, які дали йому ім’я Тарзан, тобто «блідошкірий».

Хоча цю книгу написали ще в 1912 році, вона й досі популярна. У ній автор торкається теми приналежності до громади та дружби.

«Той, що дає», Лоїс Лоурі (від 13 років)

Джонас живе в ідеальному світі, де немає війни, болю, голоду. До дванадцяти років кожній людині Комітет Старійшин старанно вибирає професію. Головний герой став Охоронцем і дізнався, що його світ не такий ідеальний, як здається.

Ця книга дала початок жанру антиутопій у дитячій та підлітковій літературі. Вона розвиває критичне мислення та вчить приймати рішення.

«Ти тут, Бог? Це я, Маргарет», Джуді Блум (10-12 років)

Головну героїню Маргарет цікавлять типові підліткові проблеми: зміни у власному тілі та як цілуватися з хлопцями. Але ще її цікавить нетипове для її віку питання про Бога. Її мама – християнка, а тато – іудей, тож дівчинка сама хоче вибрати, яку релігію їй сповідувати. Ще в книзі торкаються теми переїзду та пошуку друзів у новому місті. І звісно ж, пошуки себе.

«Щоденник Анни Франк», Анна Франк, Арі Польман, Девід Полонські (від 13 років)

Єврейська дівчинка Анна Франк отримала на своє 13-річчя у подарунок від батька зошит. Протягом двох років вона вела щоденник, доки ховалась із сім’єю від нацистів. Через три дні після останнього запису 1 серпня 1944 року всіх, хто жив у притулку, заарештували. Анна померла у концтаборі. Її батько – єдиний, хто залишився живим. Він опублікував її щоденник у 1947 році.

Ця книга – артефакт Другої світової війни, який переклали 30 мовами. Підлітки дізнаються, що відчували люди під час Голокосту, зрозуміють, що всі люди рівні, і зможуть цінувати прості речі.