Депутати Донецької селищної ради направили звернення Володимиру Зеленському

   

В зв’язку з напруженою ситуацією, що склалася в результаті підвищення тарифів на постачання та розподіл природного газу, а також відміну пільгового тарифу на електроенергію, депутати Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області VIII скликання на черговій сесії  затвердили звернення, яке буде направлено президенту країни Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру Денису Шмигалю, голові Верховної ради Дмитру Розумкову та голові Харківської ОДА Айні Тимчук.

Текст звернення:

Ми, депутати Донецької селищної ради, представляючи інтереси мешканців Донецької об’єднаної територіальної громади та поділяючи спільні хвилювання громади, висловлюємо стурбованість та нерозуміння прийнятих рішень центральними органами влади, що призвели до стрімкого підвищення цін на енергоносії, які стали причинами ситуації в країні.
Сьогодні в Україні зберігається важка епідеміологічна ситуація, спричинена вірусом СОVID-19, поглиблюється криза в економіці, збитків зазнають підприємці, зростає безробіття та падає рівень життя населення. Платоспроможність українських родин суттєво погіршилася, а ціни на природний газ, електричну енергію та інші комунальні послуги невпинно зростають, що приводить до накопичення боргів населення. Все вкупі, веде до зростання соціальної напруженості, політичної нестабільності та економічних потрясінь. В складних економічних умовах та карантинних обмеженнях, що негативно впливають на соціально-економічне становище багатьох людей, постає ситуація, коли люди просто не в змозі витримати тарифне навантаження, що створилося останнім часом.
В цей складний період саме влада має підтримати бізнес і населення, та встановити мораторій на підвищення будь-яких тарифів.
​Стурбованість викликає рішення Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 № 1325 щодо відміни пільгового тарифу на споживання електричної енергії на перші 100 кВт, яке вступило в силу з 01.01.2021 і має значний негативний вплив на найбідніші категорії громадян.
Необхідність сплати за розподіл (доставку) природного газу за підвищеними тарифами при нарахуванні плати за обсяги більші, ніж фактичне споживання газу, викликає гостре соціальне невдоволення (особливо у випадках, коли фактичне споживання газу відсутнє, а платіжки за його розподіл надходять).
Також, причиною зростання соціальної напруги та проблемних аспектів діяльності в бізнес-середовищі, окрім здорожчання вартості послуг з розподілу природного газу, стала зміна механізму нарахування плати за розподіл газу.
​Крім того, за таких умов, додаткове підвищення цін на електричну енергію та природний газ для населення перетворюється на механізм , що дестабілізує суспільне життя, та є причинами для виникнення реальних соціально-економічних труднощів життя мешканців громади – громадян України.
​Стаття 48 Конституції України гарантує кожному громадянину України право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг та житло. Враховуючи, дуже низький рівень реальних доходів населення, подальше підвищення цін на енергоносії та комунальних тарифів призведе до прямого порушення прав громадня та зробить неможливим їх подальше життя. Враховуючи, що витрати на сплату комунальних платежів не є єдиними для людей, а потрібно ще забезпечити наявність коштів для інших обов’язкових витрат для нормального життєздатного способу існування сімей.
​Ми, звертаємось до Президента України, як Гаранта Конституції, вжити невідкладних заходів для недопущення зростання цін на електричну енергію, природний газ для населення та плати за його транспортування, а саме:
– ініціювати на державному рівні невідкладні антикризові рішення, спрямовані на зниження цін для населення на енергоресурси і житлово-комунальні послуги;
– ініціювати розроблення механізму повноцінного функціонування ринку енергоносіїв та комунальних послуг, який буде передбачатиме державне регулювання, усунення монопольних зловживань і урахування соціальних можливостей громадян сплачувати за комунальні послуги;
– скоординувати дії державних органів з метою якнайшвидшого втілення таких рішень у життя.
Закликаємо, Верховну Раду України, розглянути можливість введення мораторію на підвищення цін на комунальні послуги для населення. Невідкладно внести зміни у законодавство для впорядкування ціноутворення і недопущення підвищення цін і тарифів на природний газ. Внести зміни до Державного бюджету України на 2021 рік за для забезпечення повноцінного фінансування житлово-комунальних субсидій для населення, в найкоротші строки розробити та прийняти Закон про впровадження Єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги.
Звертаємось до, Кабінету Міністрів України, із закликом переглянути свої рішення щодо скасування пільгового тарифу на електроенергію для населення та відмовитись від намірів подальшого підвищення тарифів. Забезпечити державне регулювання цін на природний газ для населення України, а також:
– розробити механізм обмеження націнки постачальників газу на транспортування, прив’язавши її до ціни транспортування державної компанії НАК „Нафтогаз”;
⁃​ініціювати перевірку газопостачальних компаній, що сьогодні мають найвищі тарифи на розподіл газу з метою усунення зловживань монопольним становищем на окремих територіях для неконтрольованого підвищення тарифу на транспортування газу;
⁃​за час дії тимчасового регулювання розробити чіткий та адекватний механізм функціонування ринку газу в Україні, який виключатиме можливість будь-яких зловживань постачальниками монопольним становищем, яке призводить до підвищення цін для населення;
⁃​стимулювати конкуренцію між постачальниками газу, змусивши усі компанії публікувати річний тариф на газ, який дозволить споживачам олігархічних газзбутів не залежати від щомісячних коливань ціни на газ;
⁃​усунути всі наявні та можливі перешкоди щодо обрання споживачами постачальника енергоресурсів;
⁃​поширити програму субсидій на громадян, які використовують електроенергію для опалення своїх помешкань;
⁃​запровадити механізми стимулювання одержувачів житлових субсидій та пільговиків до зміни постачальників природного газу, запровадивши фіксовану граничну ціну на газ, що надає держава для цих категорій населення;
⁃​запровадити систему проведення незалежної перевірки величини тиску та/або якісних показників природного газу, що подається операторами ГРМ до споживача.
Звертаємось до, Харківської обласної державної адміністрації, з пропозицією:
⁃​посилити роз’яснювальну роботу серед населення про можливість зміни постачальника газу (особливо для жителів сільської місцевості) із зазначенням пропонованих тарифів всіма постачальниками, прав споживачів щодо переходу з обслуговування до іншого постачальника;
⁃​зобов’язати всіх постачальників газу надавати інформацію про вартість послуг з транспортування газу для населення до Харківської ОДА для подальшого розміщення на сайтах адміністрацій та селищних рад.
Сьогодні у період карантинних обмежень та важкої економічної кризи українські громадяни чекають від влади на всіх рівнях відповідальних дій. Влада має бути на захисті прав та законних інтересів українського народу!
​На підставі викладеного, керуючись ст. 48 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ми, депутати Донецької селищної ради VII скликання, наполягаємо, щоб політичне керівництво держави вжило невідкладних заходів в сфері регулювання цін та тарифів на комунальні послуи, які мають бути направлені на економічне зростання та соціальний захист інтересів своїх громадян.