Лікарські рослини та їх застосування

Горець пташиний (Спориш)

Спориш відомий переважній більшості з нас із самого дитинства. Росте ця трава у дворах, на стежках, відновлюється самосівом, дає велику поживну масу, є смачним та поживним кормом для птиці та худоби. Широко поширена в помірній та теплій смузі. Назв у неї багато: горлець, гусятниця, горець пташиний, пташина гречка, придорожник, геморойна трава, конотоп, гусятник, курник, пирій свинячий, спориш-трава, трава-мурава, куряча трава. Латиною вона називається Polýgonum aviculáre (від слів «полігонум» – багатосторонній та «авіс» – птах).

Горець пташиний (Polýgonum aviculáre)

Це однорічна трав’яниста рослина з гіллястим розпростертим або висхідним колінчастим стеблом. Листочки довгасті, близько 1,5-2 см довжини та 0,4 см ширини. Дрібні, малопомітні, квіти розташовані у пазухах листочків. Цвіте з травня до осені. Плід – тригранний горішок 2-2,5 мм довжини.
У листі споришу містяться дубильні речовини, аскорбінова кислота та глікозид авікулярин.

Цією травою наукова медицина користується із 1955 року. З неї виготовляють препарат авікулярень, що застосовується в акушерсько-гінекологічній практиці як кровоспинний засіб у післяпологовому періоді та при кровотечах після аборту. Як встановили вчені, водні відвари зі споришу підвищують швидкість згортання крові, знижують кров’яний тиск, збільшують амплітуду дихальних рухів та вентиляційний об’єм легень, тонізують мускулатуру матки та збільшують сечовиділення.

У народній медицині спориш застосовувався і застосовується як зміцнюючий та сечогінний, протизапальний засіб при захворюваннях нирок, сечового міхура, як ліки від легеневих хвороб, як засіб для збудження апетиту.

Траву збирають разом із корінням під час цвітіння, коли стебла ще не затверділи, сушать у тіні на потрійному шарі газетного паперу, зберігають у закритих, вистелених зсередини папером дерев’яних або бляшаних ящиках або в мішках із щільного паперу.

Способи застосування

В емальовану каструлю з цілою емаллю кладуть 20 г трави, вливають чверть літра води, щільно накривають кришкою і кип’ятять 12-15 хвилин, настоюють півгодини. Приймають по столовій ложці три чи шість разів на день. Відвар застосовують і зовнішньо як примочок.

Можна взяти по 10 г трави споришу і кореня або листя ожини на ту ж кількість води. Цей відвар буде більш ефективним при підвищеному тиску, шлункових захворюваннях, при зовнішньому застосуванні та особливо як полоскання при ангінах та запальних процесах у порожнині рота.