Оливки в раціоні спортсмена
Спорт – заняття не з легких, воно потребує витримки, енергії та здорового харчування. Саме останньому треба приділяти не менше уваги, ніж тренуванням. Склад продуктів харчування спортсмена, а саме набір вітамінів і мінералів, дещо відрізняється від мікроелементів, потрібних звичайній людині. Це пояснюється просто: важкі та постійні навантаження, а також певні вимоги до здоров’я та роботи організму вимагають ретельного, грамотного вибору раціону.
Користь оливок для організму
У кожної людини є свої переваги. Азартні гравці воліють ігрові автомати від 1 гривні, кіномани віддають перевагу хорошим фільмам, гурмани – смачній і нерідко незвичній їжі. Відносно недавно в наших краях оливки вважалися недоступним делікатесом, але сьогодні їх можна вільно придбати майже в будь-якому магазині.
Більшість людей полюбляє оливки за їх чудовий смак, але не всі знають про те, що вони дуже корисні для організму. Про позитивний вплив плодів на здоров’я органів та систем знали наші пращури ще з античних часів. Потім знання забулося, але зараз вчені нову встановили цей факт.
Користь оливок настільки велика, що дієтологи рекомендують включати їх до раціону спортсменів і взагалі людей, що стикаються з важкими навантаженнями. Перш за все плоди оливи забезпечують достатню кількість калорій та поживних речовин. У своєму складі вони містять:
- мікроелементи − залізо, калій, магній, кальцій, йод, фосфор;
- олеїнову кислоту та антиоксиданти;
- вітамін Є.
Калорійність оливок оптимальна: це не висококалорійний продукт. У 50 грамах плодів міститься біля 80 калорій, яких достатньо для людини. Встановлено, що у плодах також є мононенасичені жири, що відповідають за зміцнення стінок судин. Ці речовини стимулюють роботу жовчного міхура, перешкоджаючи виникненню жовчнокам’яної хвороби. Вони також здатні знижувати рівень холестерину, тим самим запобігаючи розвитку атеросклерозу. У свою чергу, це природна профілактика утворення судинних тромбів.
Усім відомо, що з оливок роблять олію. Це не менш корисний продукт: у ньому знаходиться провітамін А, що запобігає захворюванням очей та сприяє гарному зору. Окрім того, оливкова олія легко засвоюється, регулює функції печінки та очищує її, навіть лікує захворювання. Використання олії в кулінарії дозволяє робити смачні та дуже корисні блюда.
Оливки і отримана з них олія мають знижену кислотність, тому покращують стан шлунково-кишкового тракту. Це продукти високої біологічної цінності, що ідеально підходять спортсменам.
Як правильно вибирати оливки
Щоб оливки принесли організму максимальну користь, треба вміти їх обирати. Вони повинні бути цілими, пружними, міцними. Якщо плоди зелені, колір може бути рівномірним. У темних оливок колір неоднорідний: місцями світліший, десь темніший. Якщо плоди рівномірного темного та насиченого кольору або забарвлення незвичайне − рубінове, смарагдове, жовте, − плоди штучно пофарбовані. Таких варіантів варто уникати.
Оливки мають бути з кісточками, тому що при цьому краще зберігають свої поживні властивості і смак. За розміром вони можуть відрізнятися: від зовсім маленьких до величезних, але це не впливає на властивості.
Звичайно, плоди оливи – далеко не єдиний продукт, що його рекомендують спортсменам. Окрім нього необхідні овочі, фрукти, м’ясо тощо. Харчування має не тільки збагачувати організм вітамінами і мікроелементами, а й нормалізувати процеси обміну, приводити до норми та підтримувати масу тіла. Раціон повинен складати спеціаліст, виходячи з потреб конкретної людини.