На Харківщині працює найбільша в Україні равликова ферма
У селищі Циркуни під Харковом працює найбільша в Україні ферма з вирощування равликів. Її власник Валерій Ігнатов в минулому займався будівництвом, але вирішивши відкрити свій бізнес, вибрав розведення равликів.

“В Україні культура споживання равликового м’яса поки не набула популярності. За минулий рік в нашій країні нам вдалося реалізувати всього 100 кілограмів равликів. Для порівняння: до карантину в середньому за сезон ми експортували за кордон кілька десятків тонн черевоногих. Зараз продажі впали до нуля”, – нарікає підприємець. Зараз підприємець розглядає можливість власного виробництва консервованого і замороженого м’яса равликів, ікри. Крім цього, фірма розвиває косметологічне напрямок і виробництво сировини з равликового муцина – слизу молюска, багатого корисними речовинами для шкіри людини.

Як все починалося
“У 2012 році в Україні, наскільки мені відомо, цим видом фермерства не займався практично ніхто. Унікальність, рентабельність і відсутність значних капіталовкладень зіграли основну роль при виборі напрямку бізнесу”, – розповідає Валерій. За словами Валерія, перший досвід в гліцекультуре виправдав очікування і вкладені гроші. Надихнувшись успіхом, підприємець вирішив збільшити обсяг виробництва і орендував у селі Циркуни невелику земельну ділянку. Спочатку це були два гектари, але з кожним роком територія збільшувалася. Щоб равлик ріс як слід, необхідно врахувати безліч чинників. Це склад ґрунту, температурний режим, вологість, особливості підгодівлі, хвороби і шкідники. Сьогодні на фермі “Snails-House” ( “Укрравлік”) вирощують черевоногих на 30 гектарах – це найбільше підприємство в Україні. Велику частину часу на фермі працюють п’ять чоловік – це робітники і охорона. В період збору врожаю штат розширюють до 20 співробітників.


Ринок збуту
Найчастіше харківських равликів купують ресторатори з Іспанії та Франції. Найбільшим попитом користуються молюски, які досягли в діаметрі 3-4 сантиметрів. До пандемії на європейський ринок равликів зайшли продавці з Африки, де молюсків не вирощують, а буквально збирають в лісі. Вони демпінгували нішу, пропонуючи свій товар по $ 1 за кілограм проти української ціни – $ 2-3. Але африканський равлик значно більшого розміру. За словами Валерія, незважаючи на те, що в країнах Євросоюзу особи крупніше волоського горіха вважаються небажаними, це стало відчутною проблемою.


