Балаклійський район в «останньому вагоні»!

Складається таке враження, що в Балаклійському районі живуть дуже інертні люди. Усі хочуть жити, як в Європі, з якісними дорогами, умовами життя та іншою інфраструктурою, але нічого для цього не роблять. Так не буває!

Створення об’єднаних територіальних громад (далі ОТГ) – це основний напрям децентралізації, яким впевнено крокує Україною. Серед критиків ОТГ лунає не так багато, проте гучно, інформації щодо недоцільності об’єднання. Як правило, така інформація більше міфічна, а ніж реальна. На противагу, представляємо Вам щонайменше 10 вагомих переваг об’єднання в територіальні громади:

  1. На відміну від сільської або селищної ради, ОТГ мають реальні повноваження та доволі значні фінансові ресурси. Таким чином, люди в ОТГ самостійно обирають собі владу, яка не лише «видає довідки» (саме так наразі відбувається у сільрадах), а дійсно ефективно працює на покращення життя в громаді.

Влада повинна діяти, а не «різати стрічки», як в Балаклійському районі, де все робиться тільки на аркуші.  Та її треба судити за результатами, а не за обіцянками.

 

  1. Якщо не об’єднатись у громаду, тоді доведеться змиритись із тим, що реальна влада буде належати державним органам: райрадам та райдержадміністраціям. За роки незалежності більшість із них показали свою неефективність. Рідкісні виключення скоріше підтверджують правило: не варто розраховувати, що держава наводитиме лад у Ваші громаді – це можна зробити лише власними зусиллями.

Нажаль, Балаклійський район не став виключенням та відповідно порядок представники влади, понад усе, наводять тільки у себе на подвірї.

 

  1. Після створення ОТГ відповідна рада бере на себе управління освітою, що передбачає отримання державної субвенції. Отже, громада отримує можливість створити хороші школи, якісно навчати в них дітей, які з часом можуть залишитися в цій громаді, а не шукати кращої долі деінде.

Слід визнати, що завдяки закордонним фондам, а не відрахуванням з бюджету району, у 2017-2018 роках в школах району було покращено умови навчання. Але, тільки нашою редакцією у 2018 році були виявлені непоодинокі випадки придбання обладнання для шкіл за завищеними цінами, які залишилися безкарними.  

 

  1. Після створення ОТГ відповідна рада бере на себе також управління і медициною. Знову ж таки, із державним забезпеченням. Отже, у громади є можливість самостійно вирішувати, чи створювати медичні заклади і як саме їх створювати; яких фахівців і в якій кількості залучати. Тобто ОТГ подбає, в першу чергу, про літніх людей та людей з обмеженими можливостями. Звісно, медицина не одразу стане ідеальною – потрібен час, але ж наразі медицини на селі здебільшого просто немає.

Але, на нашу думку, будуть усунені факти придбання того ж медичного обладнання за «космічними» цінами Балаклійською райлікарнею. Один тільки рентген-апарат було придбано на 1,4 млн.грн. вище за його вартість. І все це робиться безкарно. За рівень медицини чи взагалі за його відсутність ми будемо мовчати.  1. Бюджет ОТГ стає в десятки разів більшим, а ніж сукупні бюджети рад, які входять до об’єднання. Такі статистичні дані підтверджені практикою створення ОТГ. Даний показник дуже важливий, адже наявність коштів – це можливість здійснювати реальні перетворення. Немає коштів – немає змін на краще.

Наприклад, бюджети наших сусідів, Чкаловської та Мерефянської ОТГ, виросли в 10 разів. Але слід зауважити, що на території Чкаловської ОТГ взагалі відсутні виробничі підприємства, крім Агрокомбінату «Слобожанський»(свинокомплекс). Але, на території цієї ОТГ є 5 газових свердловин, з яких бюджет Чкаловської ОТГ поповнюється на 4 млн. грн. Для порівняння на території Балаклійського району близько 500 таких свердловин та Ви самі в змозі підрахувати можливі відрахування до бюджету ОТГ.

 

  1. Наразі землями за межами населених пунктів у повному обсязі розпоряджаються райдержадміністрації та держгеокадастр. За умови створення ОТГ громада матиме набагато більше шансів перебрати дані повноваження до свого відання.

На теперішній час в Балаклійському районі облік землі на низькому рівні. Земля використовується не за призначенням, частково не облікована, розорані  сіножаті, вирубуються ліси. За що «кришувальники» з влади отримують немалий хабар.

 

  1. ОТГ – це можливість самостійно вирішувати, які дороги ремонтувати, які вулиці освітлювати, де саме наводити лад, усувати комунальні та інфраструктурні недоліки і халепи. Не чекати на рішення райради, не нарікати, а зробити самостійно. Візьми і зроби – принцип, за яким, власне, живуть ОТГ.

За дороги в Балаклійському районі взагалі нічого та нікому не потрібно казати. Кожен рік на їх ремонт йдуть мільйони гривень, але їх як не було так і не буде при теперішній владі. Тому, що владі краще їх ремонтувати із року в рік та отримувати «відкати» до своїх кишень.

 

8.  Нинішні територіальні одиниці, наприклад, райони – неефективні.Та як Вам відомо, згідно з перспективним планом Харківської області, скоро взагалі не буде Балаклійського району, який буде приєднано до Ізюмського. На нашу думку, створення Балаклійської ОТГ (повністю всього району) це необхідність, яку треба робити, ще «вчора». Але, із-за амбіцій одного нашого районного керівника, який боїться втратити грошові потоки зі своїх рук та заляканих сільських і селищних голів, його васалів, цей процес пригальмовано. Рано чи пізно, і ми будемо заскакувати в «останній вагон» цієї реформи, але за цей період вже змогли б побудувати інфраструктуру району.  

  1. Кадри вирішують усе! За умови створення ОТГ, у громади з’явиться можливість самостійно відшукати фахівців, які будуть працювати в раді. Сьогодні проводиться чимало відповідних навчань і стажувань, надаються гранти – усе це варто використовувати у повному обсязі!

Громада це не панацея. Але, якщо ми виберемо гідного голову та старост, таких, як на нашу думку, в Чкаловській ОТГ чи м. Тростянець, дороги та інша інфраструктура в нас будуть на вищому рівні. Так, не одразу, але не слід і чекати роки. Все буде робитися та розвиватися на Ваших очах. Також, не слід буде чекати «подачок» від керівників підприємств, як в окремих населених пунктах нашого району, для покращення інфраструктури, все це дозволить зробити завдяки бюджету ОТГ.
 

  1. Найбільший позитив ОТГ – це наближеність влади до людей. Громада зблизька побачить роботу обраної ради, зможе її контролювати, адже для цього передбачені загальні збори, громадські слухання тощо.

Зараз Ви можете вплинути на роботу РДА? За фактом – ні. Саме тому ОТГ – це дійсно великий крок уперед для реалізації ефективної системи самоврядування в Україні.

Не залишайтесь байдужими до своєї громади та своєї землі! Ми маємо чудову нагоду власноруч управляти фінансами та землею своєї громади – нею необхідно скористатись! Дбаємо про своє разом!

Редакція газети «Дані-інфо».