МВС реформує сервісні центри, що надають автомобілістам адмінпослуги: про що потрібно знати

Посвідчення водія, реєстрація авто, ціни на номерні знаки та ще багато чого цікавого

Міністерство внутрішніх справ України взялося за реформу своїх сервісних центрів, що надають автомобілістам адмінпослуги. Відповідний законопроект, опублікований на сайті відомства для ознайомлення, передбачає безліч новацій для українських водіїв:

 • Нові водійські посвідчення з електронним чіпом.
 • Оновлена процедура отримання прав і нові відмітки в них.
 • Нові категорії транспортних засобів.
 • Передбачена акредитація для автошкіл.
 • Нові правила для водіїв-новачків.
 • Зміни в частині складання іспитів.
 • Обмеження при реєстрації купівлі-продажу транспортних засобів.
 • Подорожчання адмінпослуг.

Документ розроблений у рамках Стратегії реформування державного управління України на 2016-2020 рр. Після затвердження Кабміном і прийняття Верховною Радою, закон запрацює через півроку.

Реєстрація подорожчає

  

На сьогоднішній день в Сервісних центрах МВС діють ціни, затверджені постановою Кабміну з 2012 року. За прорахунки чиновників, з того часу собівартість послуг зросла на 112%. Щоб привести ціни на послуги до економічно обґрунтованого рівня, пропонується збільшити адміністративний збір і прив’язати його до прожиткового мінімуму (п. м.). Приміром, вартість реєстрації авто зараз обходиться від 484,91 грн. (для вітчизняних автомобілів) до 519, 43 грн. (за іноземні марки). Якщо документ ухвалять у його нинішньому вигляді, то поставити машину на облік коштуватиме :

 • 1 111,80 грн. за держреєстрацію протягом одного робочого дня для автомобілів і малотоннажного пасажирського транспорту, з видачею номерного знака (0,6 п. м. — станом на 1 січня 2019-го становить 1 853 грн.).
 • 963,56 грн. (0,52 п. м.) для двох — і трьохколісних мопедів з об’ємом двигуна до 50 см3 (в тому числі електричні,потужністю до 4 кВт).
 • 1019,15 грн. (0,55 п. м.) для мотоциклів і квадроциклів.
 • за перереєстрацію авто і мототехніки (зі зміною власника, без видачі нових номерів) візьмуть 926,5 грн. (0,5 п. м.).

Блатні номери обійдуться ще дорожче :

 • Комбінація з чотирьох однакових — 27 795 грн. (15 п. м.).
 • Три однакові цифри підряд — 9 269 грн. (5 п. м.). Стільки ж обійдуться дві пари однакових цифр і послідовна комбінація (0123 або 1234).
 • Два нулі на початку номера — 7 412 грн. (4 п. м.).
 • Три однакові цифри в номері, розташовані не підряд, коштуватимуть 3 706 грн. (2 п. м.). Комбінація цифр, в якій збігаються перша і третя, а також друга і четверта цифри — аналогічно по вартості.

  

Втім, зареєструвати авто і купити номер зможуть не всі. Проект встановлює пряму заборону на будь-які реєстраційні дії для авто, чиї власники заборгували, наприклад, аліменти.

«Документ додатково передбачає заборону укладати та оформлювати в територіальних органах МВС договори купівлі-продажу, міни, дарування, а також знімати з обліку або вибраковувати транспортні засоби, якщо відносно особи, на яку зареєстровано транспортний засіб, внесено відомості до Єдиного реєстру боржників», — зауважив адвокат, керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

Нові водійські права

Законопроект пропонує змінити юридичну значимість водійських прав. Таке посвідчення водія буде виключено з переліку документів, що посвідчують громадянство України. Хоча особистість, за словами юристів, засвідчити їм можна буде.

«Це у свою чергу може викликати необхідність брати з собою паспорт в ті заклади, де необхідно підтвердити свій статус громадянина України. Також, цим же законом передбачено, що посвідчення водія відтепер матиме безконтактний електронний носій», — зауважив адвокат АО «Артиус» Володимир Фурман. Які водійські дані потраплять на чіп в правах — поки не ясно. Це надалі пропишуть окремі нормативні документи вже після прийняття законопроекту.

  

Зміни в частині проходження навчання і отримання прав

Так, якщо іспит здається автомобілем з автоматичною коробкою передач — у водійському посвідченні зроблять відповідну відмітку і можна буде користуватися лише такими авто. Категорію з механічною коробкою передач відкриють лише після складання практичного іспиту в територіальному органі МВС.

Планується також ввести терміни «придатності» водійського посвідчення. При їх першому отриманні — дія водійського посвідчення не буде перевищувати 2 років з забороною їздити більше 70 км/год. «Зазначена норма закону суперечлива, оскільки виникають питання, як бути зі швидкістю на ділянках дороги, де дозволено більше 70 км/год. Водій при цьому нічого не порушує і не несе ніякої відповідальності. При цьому поліція теж не буде мати можливості належним чином зафіксувати перевищення», — сказав нам Володимир Фурман.

Після закінчення двох років, водій може отримати право на керування відразу на 15 років (окремим категоріям вантажної і сільськогосподарської техніки — на 5 років). «Після закінчення цього строку, водійське посвідчення переоформляється без здачі іспитів. У разі, якщо прострочення складе більше одного року з дати закінчення терміну посвідчення — водій повинен буде перескладати іспит», — зауважив адвокат, молодший партнер АТ «Вдовічен і партнери» Андрій Молчанов.

Заплановані обмеження і в частині призупинення або припинення права на керування транспортом. Приміром, якщо водія позбавили прав на рік, і він протягом 15 діб з дня вступу вироку або ухвали у законну силу, не здав своє посвідчення, його права можуть взагалі анулювати.

Інструкторів змусять атестуватися

У розробленому МВС документі, крім іншого, більш деталізовані категорії транспортних засобів. Приміром мототранспорт зараз ділиться на категорії А1, А. Зміни припускають доповнити цей перелік: АМ — мопеди; А1, А2 — мотоцикли з причепом або без нього; В1 — квадроцикли. Те ж саме чекає й інші транспортні групи. Категорії будуть розмежовані залежно від ваги транспорту, кількості місць, об’єму і потужності двигуна, наявності або відсутності причепа і т. д. Введено поняття нижчих і вищих категорій ТЗ і поняття зіставлення категорій. Наприклад, якщо людина отримала посвідчення з більш високою категорією «А», то вона буде мати право керувати транспортом категорій А1, А2, АМ.

  

Все це, пояснюють чиновники, необхідно, щоб українські категорії відповідали європейським. При цьому в законопроекті все ж прописані два типи посвідчення водія: національне і міжнародне.

Передбачено, що підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів зможе проводиться тільки в акредитованих закладах незалежно від форми власності та підпорядкування. Їх внесуть до Реєстру акредитованих закладів. Як відзначив Віталій Собкович, такі автошколи для проходження акредитації повинні будуть мати відповідну освітню ліцензію, а працювати там мають виключно сертифіковані (акредитовані) фахівці.

Передбачена, за словами юристів, і деяка лібералізація для інструкторського ринку. Наприклад, займатися навчанням майбутніх водіїв зможуть не тільки автошколи, але й окремі атестовані фахівці. «Запропоновано проводити їх атестацію не рідше одного разу в п’ять років. Така ж вимога в даний час діє у відношенні викладачів автошкіл. Також пропонується проводити переатестацію фахівця в разі позбавлення його прав чи з-за низького рівня підготовки ним кандидатів у водії», — зауважив Андрій Молчанов.

Джерело: Укр Медіа