ПАТ «Євроцемент-України» зупиняє свою роботу
29 липня 1963 року в місті Балаклії Харківської області завершено будівництво першої черги цементного заводу. Сировинною базою для цементного виробництва заводу слугувало Шебелинське родовище крейди та глини, розташоване за 9 кілометрів від підприємства.
На 1976 загальна потужність Балаклійського цементно-шиферного комбінату становила 3,6 мільйона тонн цементу, 200 мільйонів умовних плиток шиферу, близько 2000 умовних кілометрів азбестоцементних труб.
Вже 10 років ПАТ «Євроцемент-Україна» не розробляє Шебелинське родовище крейди та глини та ввозить цементний клінкер із Російської Федерації.
Слід зазначити, що на думку фахівців, якість цементу із привізної сировини дуже знизилася.
29.08.2018 року КМ України заборонив ввезення на територію України цементних клінкерів походженням з Російської Федерації, з метою захисту інтересів національної економічної безпеки та інтересів українських виробників цементу.
Але, як нам відомо, у 2008 році зупинка розробки власного родовища обумовлена високою вартістю енергоресурсів, а саме газу. Через те, що на виробництві використовувався мокрий спосіб виробництва, собівартість продукції зростала в декілька разів і становилася не конкурентоздатною.
Відповідно, найбільші дивіденди від впровадження заборони отримає єдиний український представник цементу – ПАТ «Івано-Франківськцемент».
Водночас, на думку спеціалістів, з 2008 року необхідно було провести реконструкцію та модернізацію Балаклійського цементного заводу щодо переходу на альтернативне паливо та сухий спосіб виробництва цементу.
В жовтні 2018 року з прийняттям зазначеного рішення Кабінетом Міністрів України керівництвом ПАТ «Євроцемент-Україна» вирішено зупинити виробництво на підприємстві, так як клінкеру фактично залишилося на 2 тижня.
Які наслідки очікуються від закриття такого виробництва?
- По-перше, близько 1000 мешканців району та їх родини втратять постійний заробіток перед опалювальним сезоном. А саме, 450 працівників ПАТ «Євроцемент-Україна», близько 420 працівників з 13 підрядних організацій та 80 працівників дочірнього підприємства «Добробут». За даними статистики в Україні «один працюючий годує двох не працюючих»;
- По-друге, постраждають підприємства, які у своєму виробництві використовували продукцію заводу, а саме ТОВ «Балаклійський шиферний завод», ТОВ з ІІ Хенкель Баутехник та інші. Чи буде здійснюватися на цих підприємствах скорочення нам невідомо, однак можливість не виключається.
- По-третє, зменшиться сплата податків до бюджету. Так, в 2017 році сплата загальнодержавних податків склала 45,5 млн.грн., за 8 місяців 2018 року – 46,2 млн.грн. Крім того, підприємством в 2017 році сплачено ПДВ за імпорт клінкеру 200 млн.грн. та 7 місяців 2018 року – 82 млн.грн. До бюджету міста Балаклії за 7 місяців 2018 року перераховано податків і зборів на загальну суму 14,4 млн.грн.
- По-четверте, на балансі підприємства знаходиться газопровід з газорозподільної станцією, яка постачає блакитне паливо до с. Мілова та пов’язана з газопостачанням м. Балаклія. Також, на балансі підприємства знаходиться автодорога та міст через р. Сіверський Донець до с. Мілова.
Зупинення виробництва цементу та скорочення штатів на підприємстві це надзвичайна ситуація для мешканців нашого району і які наслідки відбудуться нам ще не відомі.
Раніше, Балаклійський цементний завод був бюджетоутворювальним підприємством для нашого міста та району. Відповідно його малюнок нанесено на гербі нашого міста. Чи можливо вже потрібно змінювати герб ?
За наявною інформацією, в майбутньому «Балцем» очікує така саме доля, як і Краматорський ЦШК. Власником якого є теж ПАТ «Євроцемент-Україна».
Яка доля очікує символ нашого міста? На теперішній час на жаль не відомо.
Редакція газети «Дані-інфо».