Всі клієнти ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» отримають рахунки за газ із приведенням до стандартних умов

З жовтня 2018 року всі категорії споживачів газу Харківської області будуть розраховуватись за об`єми палива, приведені до стандартних умов. До цього часу лише побутові споживачі були виключенням та розраховувалися за газ без врахування впливу на його об`єм температури. Це призвело до виникнення боргу у ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» перед НАК «Нафтогаз України» на суму близько 500 млн. грн.

Схема

Щоб привести виміряний лічильником об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт

Побутові споживачі Харківської області вперше отримають рахунки, в яких об`єми спожитого в жовтні 2018 року газу приведені до стандартних умов. Правові підстави, що зробили обов`язковим облік газу за єдиним для всіх споживачів стандартом, з`явилися в грудні 2015 року. Тож з цього часу школи, дитсадки, лікарні, промислові споживачі, приватні та комунальні підприємства оплачують за отримані об`єми газу із приведенням їх до стандартних умов. Але рішення державних органів влади унеможливило облік газу в стандартних умовах для побутових споживачів – тож рахунки населення отримувало за об`єми газу, виміряні в існуючих, робочих температурних умовах. На відміну від ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», який ці три роки отримував газ від НАК «Нафтогаз України» на умовах приведення до стандартних умов.

«НАК «Нафтогаз України» виділяє газ для споживачів, приведений до стандартних умов. Наша компанія повинна забезпечити розрахунки споживачів за цей газ. Через різницю в умовах придбання та продажу палива населенню утворився борг близько 500 млн. гривень. Застосування стандартних умов для останньої категорії – населення забезпечить однакові умови обліку палива для всіх споживачів і зупинить накопичення боргів, що не залежать від компанії», — зазначила начальник відділу розрахунків за газ ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» Тетяна Харченко.Стандартні умови, згідно закону України «Про ринок природного газу» — це температура +20C та тиск 760 мм рт. ст. При зниженні температури газ стискається, а влітку, навпаки — розширюється. Температура повітря в процесі обліку газу відіграє важливу роль. ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» був вимушений поставляти газ побутовим споживачам в опалювальному сезоні, як при температурі + 20С. По Харківській області майже 89% поставок газу населенню припадає саме на опалювальний сезон.

Якщо лічильники газу не облаштовані коректорами, як у НАК «Нафтогаз України» та великих промислових споживачів, то для приведення об’єму газу до стандартних умов застосовуються спеціальні коефіцієнти. Ці коефіцієнти затверджені Міністерством палива та енергетики та змінюються в залежності від регіону, місця розташування лічильника, місяця використання газу.

Ці коефіцієнти будуть зазначатись для кожного споживача в рахунку за газ починаючі із жовтня 2018 року. На звороті рахунку є інструкція, як швидко перевірити застосування коефіцієнтів. Також там зазначена інформація щодо різниці в об’ємі спожитого газу в стандартних і робочих умовах за період з 1 грудня 2015 року по 30 вересня 2018 року – для кожного клієнта. Ця різниця з`явилась з причин, що не залежать від ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ». Тому компанія звертається до уряду та держрегулятора — НКРЕКП для вирішення питання подальшого погашення цієї заборгованості. Це дозволить уникнути фінансового навантаження на людей. Без втручання уряду компанії доведеться пред’явити виниклу заборгованість до оплати споживачам.

Джерело: Харківгаз Збут