Що таке ефект Даннінга-Крюгера? Можливо, ви використовуєте його неправильно
Ефект Даннінга-Крюгера – це передбачувана упередженість людського мислення, яка призводить до того, що ми неправильно оцінюємо свої здібності порівняно з реальним рівнем навичок.
Він названий на честь американських соціальних психологів Девіда Даннінга та Джастіна Крюгера, які з кінця 1990-х років провели серію досліджень нашої здатності самостійно оцінювати свою роботу у різних завданнях, таких як логічне мислення, граматика, емоційний інтелект та почуття гумору.
Що означає ефект Даннінга-Крюгера?
Згідно з їхніми результатами, всі ми переоцінюємо свою здатність досягти успіху в певних завданнях, коли наші реальні навички в цьому завданні відносно низькі, і в деяких випадках недооцінюємо наші шанси на успіх, коли наші навички високі.
Вони виявили, що схильність до переоцінки виникає не через помилкову оцінку здібностей інших, а через відсутність розуміння власних. Покращуючи нашу здатність оцінювати точність інформації, ми можемо краще оцінювати свої знання та надійніше оцінювати свої здібності.
Як можна неправильно зрозуміти ефект Даннінга-Крюгера?
На зорі західної філософії однією з ознак мудрості було смиренність у знанні. За словами британського філософа 20 століття Бертрана Рассела, «основна причина проблем у сучасному світі сьогодні полягає в тому, що дурні самовпевнені, а розумні повні сумнівів».
Тому не дивно, що ефект Даннінг-Крюгер був так легко прийнятий як відображення цього вікового трюїзму. Результати часто інтерпретуються як узагальнення інтелекту по розділовій лінії між розумними і дурними, так би мовити.
Його часто неправильно тлумачать як “надмірну впевненість у собі” або як графік, що зображає впевненість некомпетентних на рівні експертів.
Але дослідження Даннінга і Крюгера застосовні й не так окремих людей, скільки окремих областей знань і умінь. Ми всі, ймовірно, переоцінюємо свою здатність згадувати або ідентифікувати фактичну інформацію або застосовувати навички, оскільки наші фактичні результати в цій галузі падають нижче за верхній квартиль.
Йдеться не про «некомпетентних» людей, а про більшість людей у будь-якій галузі знань. Ви можете мати високий IQ, знати все, що потрібно знати про нейрохірургію, мати нульовий гандикап у грі в гольф, готувати жахливу лазанню і все ж таки піддаватися ефекту Даннінга-Крюгера при обговоренні внутрішньої політики.
Чи можливо, що ефект Даннінг-Крюгер взагалі нереальний?
Недавні дослідження методу, використаного Даннінгом та Крюгером для аналізу своїх даних, викликали підозри, якщо не сумніви в силі ефекту Даннінга-Крюгера.
Створюючи пули даних повністю рандомізованим чином, а потім розділяючи цифри тесту та прогнозу на квартілі (найнижчі результати, найкращі результати та два блоки в середині), які використовували Даннінг і Крюгер, кілька дослідників продемонстрували, що можна отримати такі ж результати.
Ця та інші критичні зауваження мають на увазі, що ефект може бути результатом статистичного артефакту, званого «регресією до середнього» — природного наслідку випадковості та повторної вибірки.
Це не виключає такого ефекту в окремих галузях. Це дійсно залишає багато місця для суперечок про природу самосвідомості у нашому власному знанні.
Навіть якби ефект Даннінга-Крюгера виявився повною ілюзією, ця вікова рада не сумніватися все ж таки варто пам’ятати.
Усі пояснення визначаються фахівцями з перевірки фактів як правильні та актуальні на час публікації.