У Харківській області можуть ввести надзвичайний стан

По всій Україні може бути введено закон про надзвичайний стан. Відповідний законопроект було внесено Секретарем СНБО Олексієм Даниловим. Відповідне рішення вже схвалила Рада нацбезпеки та оборони.

Тепер рішення має ухвалити чи відхилити Верховна Рада України. Рішення верховна Рада прийме протягом 48 годин. Секретар СНБО з цього приводу виступить у парламенті сьогодні ввечері. Брифінг та сесію верховної ради транслюватимуть онлайн українські телеканали.

За словами Данилова, якщо надзвичайне положення введуть, воно діятиме на території усієї країни, за виключенням Луганської та Донецької областей. Рішення щодо запобіжних мір обласні комісії прийматимуть окремо, сумісно з представниками місцевої та державної влади. Міри надзвичайного стану можуть передбачувати ряд обмежень пересування громадян, у тому числі введення комендантської години.

За словами Данилова, у разі прийняття закону про надзвичайний стан в Україні, громадян можуть чекати такі наслідки:

Обмеження, що відповідають положенням про надзвичайний стан, будуть вводитись в залежності від області, та від того що саме будуть вважати доречним міські ради. Регіональні обмеження для громадян будуть встановлювати обласні комісії, до яких включено представників органів державної та місцевої влади.

Данилов підкреслив, що наразі необхідності введення надзвичайного стану немає. Але за потреби його можуть ввести негайно. Раніше вже були введені обмеження на рівні Державної прикордонної служби у приграничних з Росією та Білоруссю районах.

Які обмеження нас очікують, якщо рада підтримає закон про надзвичайний стан

Згідно указу Президента України, надзвичайний стан передбачає для громадян такі обмеження прав та свобод:

  • особливий режим в’їзду та виїзду;
  • обмеження права на пересування та примусовий огляд транспортних засобів;
  • посилений режим несення служби охоронців суспільного порядку;
  • посилена охорона стратегічних об’єктів;
  • заборона мітингів, демонстрацій, спортивних та інших масових подій;
  • коменданська година;
  • перевірка документів громадян, особистий огляд, огляд речей, багажу, транспорту та житла, без належної підстави;
  • обмеження продажу алкоголю та зброї;
  • вилучення вогнепальної та холодної зброї та патронів у громадян та підприємств;
  • втручання в роботу держжавних засобів масової інформації.

Відзначимо, що окремі пункти будуть прийняті чи відхилені місцевими комісіями, в залежності від їх важливості та необхідності.

Чому НС не введуть на території Луганської та Донецької області

У цих двох областях діє особливий правовий статус. Його врегульовано законодавством. Фактично ці області знаходяться в іншому правовому полі. Надзвичайне положення в Луганській та Донецькій області фактично діє з 2014 року.