Чому кров має металевий присмак?

Еритроцити становлять найбільшу частину клітин крові людини з часткою 95%. Інші 5% складаються з лейкоцитів та тромбоцитів. Усі ці клітини крові плавають у так званій плазмі крові. Свіжа кров на смак, як невідшліфований шматок заліза. Якщо ви колись торкалися металевих перил, а потім відчували запах своєї руки або засовували палець у рот, ви, мабуть, знаєте цей смак металу. Кров переважно складається з еритроцитів. Ці клітини спричиняють металевий присмак. Таким чином, клітини містять білок, який називається гемоглобіном, який містить залізо.

Компонент, який викликає металевий присмак у крові, насправді є залізом. Однак великого залізоносія одразу вважати не слід, слід уважніше дивитися на компоненти крові. Розрізняють червоні кров’яні тільця (еритроцити), білі кров’яні тільця (лейкоцити) та тромбоцити. Червоні кров’яні тільця містять гемоглобін, червоний пігмент крові, що складається переважно з невеликих іонів заліза. Кисень, взятий з легенів, зв’язується з цими іонами заліза і, таким чином, розподіляється по всьому тілу. В організмі людини міститься близько п’яти грамів заліза, і для підтримки цього рівня йому необхідно щодня споживати щонайменше вдвічі більше заліза з їжею.

Навіть якщо у всьому тілі всього п’ять грамів заліза, це, безумовно, невелика кількість відповідає характерному смаку. Порівняно з іншими мікроелементами залізо є найпоширенішим елементом в нашому організмі. Адже він відповідає за розподіл кисню в організмі, а тому незамінний для нас.

Нормальне значення залежить від статі та віку. Він становить від 4 мкмоль/л до 30 мкмоль/л у жінок та від 6 мкмоль/л до 30 мкмоль/л у чоловіків. Якщо вміст заліза в крові занадто високий, є ризик, що надлишок заліза накопичуватиметься у важливих органах. Найчастіше це печінка, серце чи підшлункова залоза. У віддаленому періоді можливе обмеження функції органів, аж до розвитку тяжких захворювань (цироз печінки, серцева недостатність або рак підшлункової залози).

Підсумовуючи, що ми написали

Характерний смак крові є результатом сприйняття іонів заліза через смакові сосочки язика. У крові іони заліза перебувають у складі червоного кров’яного пігменту гемоглобіну.

Відповідно, присмак крові в роті виникає при попаданні на мову самих іонів заліза чи крові.
Іони заліза потрапляють у рот переважно через зубні протези.

Інша можливість – порушення смакових відчуттів через хворобу або прийом ліків.

Найбільш частими причинами присмаку крові в роті є кровоточивість ясен, кров, що надходить із дихальних шляхів і рідше зі шлунка та стравоходу.

Причини присмаку заліза та крові в роті: кровоточивість ясен

Це, безумовно, найпоширеніша причина присмаку крові та заліза у роті. Запалення ясен і періодонту (гінгівіт і пародонтит) є результатом бактеріальних відкладень (нальоту), які тверднуть у зубний камінь в результаті мінералізації іонами кальцію в слині та є відмінним субстратом для бактерій ротової флори. Там вони можуть не тільки спокійно розмножуватися, а й знаходити достатньо залишків їжі для свого зростання. Кислоти, які вони виділяють, руйнують зубну емаль та викликають карієс. Це в кінцевому підсумку відокремлює ясна від зубів, так що зубний камінь та бактерії осідають на яснах, що створює та сприяє запаленню. Кровоточивість ясен виникає також при дефіциті вітаміну С (цингу) та при ВІЛ-інфекціях.

Причини присмаку заліза та крові у роті: виразки у роті

Це відбувається при рецидивному афтозному стоматиті, званому афтами. Це невеликі виразки в роті, які зазвичай виникають кілька разів, досить маленькими, але надзвичайно болючими для свого невеликого розміру. Зазвичай вони одужують протягом двох тижнів, але через деякий час вони повертаються і повертаються. Вони знаходяться на внутрішній стороні щік, на м’якому небі, яке простягається до горла, а також мовою або під нею. Великі виразки зазвичай гояться тижнями і можуть залишити шрами. В результаті у роті виникає металевий присмак крові.