Хлібна справа в Ізюмі: як родина мера заробляє мільйони

Талановиті родини можновладців в Україні відомі ще з часів панування Партії регіонів. Харківська область не є виключенням, тому не дивно що дружина депутату міської ради Марченко регулярно отримує замовлення від Ізюмської міської ради, яку очолює рідний брат її чоловіка Валерій Марченко.

Останнім часом отримувати підряди почав і син мера. За 5 останніх років родина Марченко загалом отримала замовлень від міської ради Ізюму приблизно на 10 мільйонів гривень. Виділялись кошти як невеликими сумами від 3 тисяч гривень на організацію проживання артисту, так і великими замовленнями на сотні тисяч по тендерах на постачання хлібу до школ.

Діяльність меру Ізюму Віталія Марченко

Віталій Марченко обраний мером у 2015 році від місцевої партії “Нові обличчя”. В 2020 році він переобрався вже від “Слуги народу”. До того як стати мером, він був депутатом міської ради Ізюму.

Коли новий мер вперше подавав декларацію, він записав понад 20 одиниць техніки і корпоративні права ТОВ “Агрофірма “Нива””. Зараз співвласниками є його син та брат, а директоркою призначено дружину його рідного брата Марину Марченко.

На території агрофірми “Нива” розташовано кондитерський цех що, окрім іншого, випікає хліб. Саме на постачання хлібом адміністративних закладів родина почала отримувати замовлення від мерії Ізюму.

Діяльність брата мера Руслана Марченко та його дружини

В 2017 році відділ освіти вперше закупив у ФОП Марченко Руслан Віталійович хлібу на 100 000 гривень. Після цього депутат міської ради Руслан Марченко регулярно почав отримувати замовлення від мерії Ізюму на продукти харчування: борошно, макарони, цукор, хліб тощо. Лише від управління освіти ФОП Марченко уклав договорів на 8 мільйонів гривень за 4 роки.

Більшість замовлень отримувались без оголошення торгів, тобто без тендеру та конкуренції. Відділ освіти сам визначав кому платити, незважаючі на можливості економити бюджетні кошти. Коли тендер все ж проводили, єдиним конкурентом зазвичай виступав колега Марченка, депутат Клімов. Коли на торги випадково потрапили представники фірми “Салтівський хлібозавод” та запропонували більш вигідні умови, їх пропозицію було відхилено.

Що стосується невеликих підрядів, то серед них є досить цікаві. Наприклад, щорічно після Нового Року на площі в Ізюмі проходить свято Архієрейскої ялинки. На коцерті “Мелодія Різдва” цього свята було організовано частування випічкою та чаєм. Кошти на пиріжкі з повидлом отримав брат мера.

Управління культури міської ради Ізюму аргументувало це тим, що пропозиція ФОП Марченко влаштувало по ціні. Також було зазначено, що підприємець вміє співпрацювати з бюджетом, на відміну від інших підприємств Ізюму. Звісно, проблема з постачальниками в районих центрах дійсно є. Але коли з бюджетними коштами працює лише родина мера, це досить дивно.

Разом з тим, депутат Руслан Марченко не лише отримав гроші з бюджету, а й провів рекламну кампанію, роздаючи солодкі подарунки на площі. При цьому бісквіти, які він роздавав, було закуплено в нього ж за бюджетні кошти.

Співпрацює з мерією не лише депутат Руслан Марченко, а і його дружина. Вперше вона уклала договір з відділом освіти Ізюму в 2018 році, і за рік отримала 7 замовлень на загальну суму 650 000 гривень.

Діяльність спадкоємця мера

В минулому році до сімейного підряду долучився син мера, Віталій Марченко. Йому замовляли забезпечення харчуванням спортсменів на футбольному турнірі та боулінгу, організацію занять у залі “Мавр”, проживання та забезпечення заслуженого артисту України та труппи під час його візиту в Ізюм. Отримати коментарі по телефону з сайту “Прозорро” не вдалося, бо номер виявився недійсним.

У всіх закупівлях вказано, що всі заходи син мера проводить по адресі вул. Паромна 2. За цією адресою росташовано готельний комплекс “Марс”, що належить меру Валерію Марченко, Руслану Марченко та Галині Базелюк. Остання також регулярно отримує замовлення з бюджетних коштів.

Висновки

Таку інформацію розміщено на сайті ХАЦ. Окремо відмічається, що міська рада відмовляється надавати коментарі по цій ситуації та не відповіла на письмове звернення. ХАЦ вважає, що з кожним роком в Ізюмі постачальників з прізвищем Марченко стає все більше, а конкуренції дедалі менше.