Коли будуть платні дороги в Україні?

Про те, що в Україні з’являться платні дороги, говорять уже кілька років. Раніше приступити до реалізації цього проекту не дозволяли законодавчі та економічні чинники. Адже будівництво платної дороги може початися тільки в тому випадку, якщо є альтернативна безкоштовна траса. Сьогодні ж ми можемо побачити прискорене відновлення державних автодоріг. Тому уряд вирішив повернутися до питання про передачу обов’язків по будівництву деяких з них приватним компаніям-інвесторам. Після чого, ці компанії зможуть брати з водіїв плату за проїзд по створеним ними дорогах.

Що пропонує уряд?

Ще на початку 2018 року Верховна Рада прийняла Закон України про платні дороги. Згідно з ним, уряд може шукати інвесторів і передавати їм в користування окремі ділянки автомобільних трас на умовах концесії. Причому передаватися можуть і автошляхи державного значення. Сенс концесії полягає в тому, що держава передає приватній компанії автомобільну дорогу або її частина. Ці компанії вкладають кошти в будівництво або реконструкцію траси, після чого стягують плату за проїзд по ній. Крім цього, держава зобов’язується частково відшкодувати інвестору кошти, які були вкладені в облаштування траси.

Які саме дороги в Україні можуть стати платними

Урядом затверджено попередній перелік доріг, користуючись якими нам скоро доведеться платити:
  • М-29, М-04, М-18 – ділянка, що з’єднує Харків, Запоріжжя і Дніпро;
  • М-03 – ділянку, що з’єднує Бориспіль і Полтаву;
  • М-14 – ділянку між Херсоном і Миколаєвом;
  • М-06 – ділянку, що з’єднує міста Київ, Житомир та Рівне;
  • М-07, М-19 – ділянку, що з’єднує міста Яготин, Ковель і Луцьк;
  • М-04, Н-11 – ділянку Дніпро-Кривий Ріг-Миколаїв.
Карта платних доріг в Україні може виглядати так.

Скільки платитимемо?

Питання, скільки буде коштувати проїзд по платній дорозі в Україні, було розглянуто на засіданні Кабінету міністрів у грудні минулого року. При цьому всі тарифи були прив’язані до євро, бо національна валюта не може похизуватися своєю стабільністю. Ціна за проїзд на платних дорогах України передбачається такою:
  • 0,023 євро за 1 км шляху будуть брати за проїзд мотоцикла, легкового автомобіля, мікроавтобуса, якщо кількість посадкових місць в ньому не перевищує 10 і вантажних автомобілів з дозволеною масою максимум 3,5 тони.
  • 0,045 євро за 1 км шляху потрібно буде заплатити водіям вантажних автомобілів, дозволена маса якого в межах 3,5-12 тонн, автобусів, кількість посадкових місць в яких від 10 до 29;
  • 0,133 євро за 1 км шляху будуть змушені платити водії вантажних автомобілів або автопоїздів, дозволена маса яких перевищує 12 тонн, автобусів, в яких кількість посадкових місць перевищує 29.

Коли будуть платні дороги в Україні?

Як повідомив голова «Укравтодору» перші платні дороги зможуть з’явитися в нашій країні не раніше 2024 року. Це пов’язано з тим, що перш ніж почати їх будівництво, необхідно підготувати цілий ряд технічно-економічних документів, підписати контракти і т. д. Всього Міністерство інфраструктури планує на першому етапі реалізації даного проекту, передати в концесію близько 1 500 км автодоріг державного значення. За попередніми розрахунками, сума інвестицій в їх будівництво складе 2 млрд грн. Інвестори, які захочуть прийняти участь в проекті, повинні взяти на себе зобов’язання не тільки побудувати дороги, а й гарантувати їх подальшу підтримку в хорошому стані. Крім цього, вони повинні вирішити питання з розвитком інфраструктури на своїх ділянках траси.