Переваги холодного душу

З покоління в покоління люди страждали від непроханих холодних злив. Чи то через те, що у вас закінчилася гаряча вода або через те, що сусід по дому змив воду в унітазі, раптовий потік холодної води довгий час був спойлером для приємного душу. Сучасні душові зробили багато, щоб зменшити частоту цього неприємного досвіду з термостатичними душами, які відключаються, якщо подача води переривається, і електричними душами, які майже миттєво нагрівають холодну воду. Враховуючи, що сучасна сантехніка відійшла в минуле від частих холодних душ, ви можете поставити питання, чому хтось коли-небудь вирішив прийняти його.

Все частіше експерти обговорюють потенційні переваги холодного душу або принаймні припинення гарячого душу шляхом зниження температури. Одна з найбільш очевидних причин для прийняття холодного душу (і та, яка може бути доведена) полягає в тому, що він нешкідливіший для навколишнього середовища і може скоротити ваші рахунки за електроенергію в порівнянні з теплим душем, хоча вам вирішувати, так це чи ні варто незручностей, які ви терпітимете.

Походження холодного душа

У давній історії люди завжди приймали холодний душ, чи то в результаті купання у водоспадах, чи просто через те, що вони не мали можливості нагріти воду. Єгиптяни та римляни були одними з перших людей, які нагрівали воду у печах, перш ніж наливати її у ванну. На час вікторіанців вироблялися душі, які могли зберігати теплу воду над головою до того часу, поки ручку не потягнуть і викликають дощ користувача. Ви можете дізнатися більше про загальну історію злив в іншому місці цього блогу.

Одна з ранніх сучасних згадок про прийняття холодного душу з’являється в оригінальних романах про Джеймса Бонда, в яких згадується схильність секретного агента знижувати температуру води майже до нуля після теплого душу. Цей метод іноді називають “шотландським душем”, але його поява в працях Яна Флемінга також призвела до того, що його стали називати “душею Джеймса Бонда”. Кожні кілька років здається, що в Інтернеті поширюються історії після того, як хтось виявляє чутки про терапевтичну силу холодного душа, але чи є в них частка правди? Ось деякі з найпопулярніших теорій про холодну душу.

Поліпшена пильність

Холодний душ може бути дуже неприємним, особливо якщо ваше тіло до нього не звикло. Тим не менш, цей шок для вашої системи обов’язково розбудить вас вранці, а прискорене дихання і частота серцевих скорочень можуть призвести до більшої пильності. Так само, як теплий душ або ванна допомагають розслабитися перед сном, холодний душ має протилежний ефект і забезпечує бадьорість і готовність до дня. Голлівудська ікона Золотого віку Кетрін Хепберн протягом усього свого життя була прихильницею крижаного душу та ванн, що, можливо, сприяло її буйній особистості. Вона теж дожила до 96 років, тому холодний душ точно не шкодить здоров’ю, якщо ви витираєтесь і швидко одягаєтеся після цього.

Захист волосся та шкіри

Багато що робиться з негативного впливу екстремальної спеки на волосся і шкіру, висихання шкіри та залишення волосся тонким і кучерявим. Холодна вода може мати протилежний ефект, захищаючи натуральні олії вашого тіла і зберігаючи здоров’я вашого волосся. Він також звужує пори, ускладнюючи проникнення бруду та закупорку їх, покращуючи колір обличчя. Холодна вода також набагато м’якша за певних станів шкіри, чутливих до тепла, таких як екзема, і може значно зменшити пов’язаний з цим свербіж.

Поліпшення кровообігу

Реакцією вашого тіла на холодний душ є почастішання пульсу та прискорення перекачування крові, щоб підтримувати ідеальну температуру тіла. Це абсолютно безпечно і може допомогти покращити кровообіг, якщо виконувати його кілька разів на тиждень. Хоча це не буде мати такого ж ефекту, як біг підтюпцем або їзда на велосипеді, це невелике підвищення частоти серцевих скорочень може допомогти трохи знизити кров’яний тиск, очистити артерії та допомогти вам відчувати себе здоровим та бадьорим.

Прискорення відновлення м’язів

Крижані ванни – не новий винахід, спортсмени приймають їх десятиліттями. Холодний душ (на щастя) не такий екстремальний, як купання по шию в крижаній воді, але він все ж таки може виявитися корисним, якщо прийняти його незабаром після тренування. У той час як тепла вода зазвичай допомагає заспокоїти і розслабити тіло, холодний душ допомагає зменшити набряк суглобів і дозволяє охолонути після інтенсивної фізичної активності.

Зняття стресу

З одного боку, холодний душ, мабуть, звучить як досить напружений спосіб провести десять хвилин. Однак згодом ваше тіло може адаптуватися до цих швидких змін температури, що робить вас комфортнішим за впливу холоду. Деякі дослідження показують, що це може навіть покращити здатність організму справлятися із фізичними наслідками стресу.

Поліпшення втрати ваги

В останні роки почастішали чутки, що холодний душ може збільшити втрату ваги, і для цієї теорії є наукова основа. В організмі людини є два основні типи жиру: перший з них – це білий жир, який виникає через надлишок калорій і є основним, з чим ми намагаємося боротися у спортзалі. Існує також інший тип, бурий жир, який організм може спалювати для вироблення тепла. Коли холодний душ шокує вашу систему, ваше тіло реагує спалюванням бурого жиру, намагаючись зігрітися. Бурі жирові клітини більше сконцентровані на шиї та плечах, тому холодний душ може бути ефективним засобом схуднення в цих місцях.

Коли не можна приймати холодний душ

Хоча прийняття холодного душу є ряд можливих переваг, є моменти, коли його слід уникати. Якщо ви вже замерзли або у вашому будинку не тепло, холодний душ може ще більше знизити вашу температуру і уповільнити швидкість, з якою ви можете відновитись та зігрітися. Крім того, холодний душ не рекомендується при поганому самопочутті; ваше тіло може бути не в змозі впоратися зі швидкими змінами температури, і вони можуть погіршити ваш стан здоров’я. Завжди краще уникати ударів струмом, якщо ви погано почуваєтеся.

Зрештою, є переваги як у холодного, так і гарячого душу, і який тип ви повинні прийняти, залежить від передбачуваного ефекту. Деякі експерти вважають, що краще приймати теплий душ, максимально прохолодний, але не викликає дискомфорту. Як би не був приємний гарячий душ (у нього також є переваги, такі як пара, що допомагає очистити дихальні шляхи), теплий душ запобігає пошкодженню вашого волосся і шкіри, не викликаючи при цьому нестерпного холоду. Щоб ще більше захистити шкіру, зволоження відразу після душу допомагає замінити натуральні олії, втрачені під час миття, та зберегти шкіру зволоженою.