В українських банках змінюються рахунки: що таке IBAN

Перед запуском в Україні нової нумерації банківських рахунків — IBAN (ISO 13616) — податківці надали банкам два дні для тренувань. Тренувань на офіційному порталі Державної фіскальної служби 1 і 2 серпня 2019 року: про це говорилося в телеграмі Нацбанку №57-0007/39636 і в повідомленні ДФС. Сьогодні, 5 серпня, банківська система країни офіційно переходить на нові міжнародні номери рахунків.

Податкова служба відіграє в процесі одну з ключових ролей. Банки зобов’язані повідомляти їй про кожне відкриття/закриття рахунків і навіть про зміну нумерації. Але через нерозторопність ДФС у фінансистів до кінця липня не було можливості відтестувати систему автоматичного сповіщення фіскалів (вони тренувалися тільки в нацбанківській СЕП-3,2). Хоча всі розуміли, що перехід на IBAN буде мати масовий характер, і будь-які технічні збої або перебої можуть істотно уповільнити процес. Звідси додаткова нервозність банкірів перед відповідальним моментом.

  

Вранці 1 серпня їх сповістили про розміщенні на сайті ДФС програмного модуля для формування та відправки повідомлень про відкриття/закриття рахунків (API). І запропонували банкам його відтестувати.

«Зазначений модуль (API) дає можливість накласти кваліфікований електронний підпис та печатку (за наявності) на електронне повідомлення про відкриття/закриття рахунків, підготовлене засобами програмного забезпечення, і направити це повідомлення засобами телекомунікаційних мереж на адресу Інформаційного порталу ДФС», — йдеться в повідомленні податківців.

До речі, вони відразу попередили, що тестові надсилання інформації нічого не мають спільного з справжніми. Дані про клієнтів доведеться повторно відправити з 5 серпня — після запуску нової системи в промислову експлуатацію. Тільки в цьому випадку перейменування рахунку буде реальним.

Як пройшло тестування програмного комплексу ДФС і чи видавав він технічні помилки — невідомо. Ні Нацбанк, ні податківці, які все робили на швидку руку, не надали ЗМІ результату тесту. Залишається сподівається, що запуск міжнародної нумерації рахунків сьогодні пройде без значних перебоїв або помилок.

  

Однак, як повідомляли клієнти деяких банків, в суботу через перехід на IBAN були сильні збої у внутрішніх платіжних системах банків. Через що людям не вдавалося поповнити свої рахунки або зняти кошти.

Нагадаємо, що міжнародна нумерація рахунків IBAN дозволить фінансистам відмовитися від трьох старих реквізитів: номер рахунку, код ЄДРПОУ та код банку. Кожна людина і підприємство отримає свої особисті 29 буквено-цифрових символів. Які дозволять швидше і зручніше робити як внутрішньоукраїнські перерахування, так і міжнародні. З 5 серпня до 1 листопада 2019 року старими реквізитами рахунків будуть користуватися паралельно користуватися з IBAN. Але після 1 листопада старі реквізити стануть історією, і всі нові рахунки будуть відкриватися тільки у форматі IBAN.

Джерело: Укрмедіа