Українську вакцину від COVID-19 тестують на мишах у Польщі

У лабораторії у Гданську на мишах тестують українську вакцину проти коронавірусного захворювання. У ході дослідження слід визначити, чи викликає препарат імунну відповідь.

Про це розповів керівник Інституту біології клітин у Львові, академік Андрій Сибірний.

Минулого року Інститут отримав грант на 10 мільйонів гривень на розробку вакцини. Проект розрахований на півтора роки і зараз добігає кінця.

За словами Сибірного, вакцина являє собою білок або кілька білків коронавірусу, в тому числі і білок-«шип», за допомогою якого вірус проникає в клітини і розмножується.

«Найважливіше, щоб там був рецептор та ділянка, якою цей вірус хапається за рецептор людських клітин у альвеолах легень. Але ще синтезуємо на спеціальних дріжджах, гуманізованих, модифікуючі білки та інші білки коронавірусу. Ця суміш ефективніше діятиме, викликаючи появу антитіл», — сказав Сибірний.

В даний час на завершальному етапі в Польщі продовжуються експерименти на звичайних мишах щодо визначення імуногенності препаратів. Результат буде відомий за 2-3 тижні.

Потім польські вчені у Кракові продовжать дослідження на трансгенних мишах, уразливих для людського коронавірусу. Їх заражатимуть вірусом і вводитимуть вакцину.

За словами Сибірного, в Україні немає лабораторій, які розмножують коронавірус, тому вони звернулися до польських колег.

«…просимо колег у Кракові провести експеримент на трансгенних мишах після зараження коронавірусом. Це єдина лабораторія у Польщі, яка розмножує коронавірус. Не знаю, чи завершимо до кінця року дослідження на трансгенних мишах… На перевірці вакцини на мишах наш проект добігає кінця», — сказав керівник львівського інституту.

Сибірний сумнівається, що розробку вакцини буде завершено, оскільки необхідні лабораторні дослідження ефективності, а також випробування на приматах та добровольцях.

«Дуже сумніваюся, що Україна доведе справу із нашою розробкою, якщо вона буде успішною, до випуску очищених білків. Тому що це дорого, і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, а одержати міжнародний сертифікат дуже складно», – зазначив учений.

Водночас, українські вчені продовжують роботу над ще одним препаратом проти COVID-19, який може бути у вигляді спрею, мікстури або таблеток. За словами Сибірного, щоб отримати цю вакцину у великій кількості, потрібно виростити лише клітини дріжджів. А для цього використовують звичайні колби.

Цей препарат також тестуватимуть у Польщі, але спочатку необхідно отримати грант від Національного фонду досліджень.