Як харківські комунальні служби борються з омелою на деревах

Комунальники Харкова розповіли, у чому полягає небезпека омели не лише для дерев, а й для здоров’я мешканців міста. Плоди вічнозеленої омели слабоотруйні та неїстівні для людей, але дуже небезпечні для дітей та домашніх тварин. Коли кущ визріває, він у випадку сильного пориву вітру, або його липкі плоди падають униз, затримуючись на одежі мешканців. Також кущі омели призводять до висихання крон дерев.

Розповсюджується ця паразитуюча рослина переважно птицями, що їдять ягоди омели, а потім вичищають дзьоби об гілки інших дерев, залишаючи на них насіння. Плоди омели мають великий відсоток клейкої речовини, що допомагає насінню причіплятися, щоб проростати на деревах.

Що таке омела

За повідомленням від СКП “Харківзеленбуд”, омела це вічнозелений кущ, що паразитує на різних деревах багатьох видів. В тому числі це тополі, сосни, берези, верби, клени, акації та деякі плодові дерева. Рослина росте на гілках або верхівках дерев зеленим густим кущем. Має округлу форму та висить на кроні дерева.

Омела вважається напівпаразитом, бо може самостійно здійснювати фотосинтез. Її плоди неїстівні для людей та тварин, їх споживають лише птиці. Кущі виростають впродовж життєвого циклу до 1 метру в діаметрі. Рослина легко ламається та падає додолу, особливо під час поривчастого вітру після дозрівання.

Існують багато видів рослин з роду Омела. Вони відрізняються за типом дерев, на яких паразитують. Проте більшість може прижитися на багатьох видах дерев. Живильні речовини, воду та мінеральні речовини для існування та росту омела отримує з дерева-носія. Це призводить до висихання крони, через що дерево може навіть загинути.

Через це в місті щорічно проводять санітарну обрізку, щоб подовжити строк життя насаджених дерев. Зазвичай побачити омелу для її превентивного обрізання можна в лютому та березні. Саме в цей час з’являються невеликі кущі на кронах, шо швидко визрівають та розмножуються без своєчасного обрізання.

Цікаві факти про омелу

Препарати з витяжкою омели широко використовуються у сучасній медицині. Наприклад, вони необхідні для супроводжуючої терапії під час лікування онкологічних захворювань.

Також в деяких європейських країнах на Різдво гілки дерев, що зараджені омелою, прийнято підвішувати над дверями, а проходячи під ними цілуватися. Наприклад, німці називають цю рослину Mistel та прикрашають нею будинки не тільки на Різдво, а й на інші свята.