Забруднення повітря – як від нього захиститись?

Дивлячись на статистику, можна покритися мурашками – навіть якщо повітря на перший погляд здається хорошим, у ньому часто є частинки, які ви, швидше за все, не вдихали б. Чи можна захиститися від цього? Як це зробити?

Життя у місті пов’язане з певними ризиками – від підвищеного рівня стресу, пов’язаного зі швидким темпом життя, до вдихання забрудненого повітря, що може призвести до множинних наслідків для здоров’я, особливо якщо ви живете з таким захворюванням, як астма. У більшості випадків забруднення повітря не турбує нас доти, доки воно не стане смердючим або видимим, викликаючи зміг. Однак, навіть якщо таких ситуацій не виникає, забруднення є у великих агломераціях, і від нього варто захистити себе.

Керівництво по боротьбі із забрудненням довкілля – що може зробити міська влада?

Різні ініціативи підтримують поширення інформації та навчають мешканців міських просторів тому, як перевіряти рівень забруднення та що робити, щоб захистити себе. Прикладом може бути Краків, одне з символічних польських міст. Краківська агломерація відома в країні не лише своєю незаперечною красою, а й проблемою смогу. Велику роль у цьому відіграє географічне положення міста, а також звичаї, пов’язані з опаленням будинків та політика, пов’язана з управлінням енергоспоживанням.

У міру того, як Краківці ставали дедалі більш екологічно свідомими, деякі вирішили розпочати активні дії проти смогу, інформуючи мешканців про рівень забруднення повітря, виявляючи незаконне спалювання сміття та навчаючи молоде покоління. Деякі ініціативи, такі як Krakowski Alarm Smogowy (Cracovian Smog Alarm), здобули визнання на рівні країни та послідовників в інших містах. Регіон першим у Польщі заборонив субсидії на вугільні опалювальні пристрої, розчистивши шлях для тих, які використовують поновлювані ресурси, такі як фотоелектричні панелі.

Забруднення повітря – як захистити себе?

Прагнення знизити рівень забруднення атмосферного повітря у місті має стати принципом відповідальних за це осіб – політиків та депутатів міської ради. Однак, навіть якщо вони й зроблять кроки щодо вирівнювання якості повітря, варто звернути увагу на особисті заходи. Ніхто не зможе захистити себе краще, ніж ви!

Ви можете битися навіть з невидимим ворогом, поза сезоном смогу. Перевірте, що ви можете зробити для себе та інших.

№1. Перевірте рівні забруднення за допомогою карти забруднення повітря

В Інтернеті доступні інтерактивні карти, які в режимі реального часу показують рівні забруднення повітря в різних точках по всій країні та за її межами.

№2. Захистіть себе вдома

Ваша квартира може здатися безпечним місцем, але насправді це не так. Будинки та багатоквартирні будинки негерметичні – повітря надходить через вентиляцію та щілини біля вікон та дверей. Переконайтеся, що ви заповните свій простір зеленими рослинами із сильною здатністю детоксикації повітря та використовуйте очищувач повітря.

№3. Захистіть себе у дорозі

Багато досліджень показали, що ми проводимо в середньому 3,5 роки свого життя за кермом або в пробках загалом, що може здатися багато, але це правда. Ми не повинні ігнорувати цю інформацію, тому що час, проведений у машині, також впливає на здоров’я. Коли ми їдемо, особливо при інтенсивному русі, всередину нашого автомобіля потрапляє велика кількість забруднюючих речовин.

Щоб запобігти чи хоча б зменшити це, необхідно встановити в автомобілі очищувачі повітря, які допоможуть зменшити кількість шкідливого повітря, адже звичайний автомобільний фільтр не може ефективно видаляти токсичні гази, що виділяються транспортом. Поряд з цим, уникнення освіжувачів повітря та підтримання чистоти салону автомобіля також допоможе дихати чистим та чистим повітрям.

№4. Виберіть правильну маску (і не бійтеся її носити)

Коли з’являється сигнал тривоги про змогу, міська рада зазвичай рекомендує залишатися вдома, коли це можливо. Однак, це не завжди так. Якщо вам потрібно вийти на вулицю, коли повітря забруднене, переконайтеся, що ви носите правильну маску зі змінним фільтром, але яку вибрати?

Сучасні маски з новою технологією

Як багато в житті, розвиток галузі має як позитивні, так і негативні сторони. Отже, з одного боку, хоча забруднення повітря і загрожує здоров’ю, з іншого боку, сучасні технології пропонують нам рішення. А саме, як стверджує переважна більшість фахівців у цій галузі, сучасні наномаски – найкраще вирішення проблеми забрудненого повітря. Ці маски успішно затримують частинки та знижують вплив забруднення повітря, що сприяє спільній якості нашого життя та здоров’я. Все це особливо важливо сьогодні, тому що вони не тільки фільтрують найдрібніші частинки PM 2,5, які до того ж і шкідливі, тому що досягають найвіддаленіших частин тіла, а й захищають від вірусу COVID-19.

Що стосується частинок PM 2,5 і того, чому вони становлять найбільшу небезпеку, то це тому, що вони настільки малі (рівні 3 відсоткам людського волосся в діаметрі), що ми можемо дуже легко вдихнути їх і внести в наш організм. Існує сильна асоціація цих частинок із підвищеним числом різних серцево-судинних чи легеневих захворювань. Через все згадане експерти віддають перевагу масці з маркуванням N95 або вище. Тільки ці маски можуть фільтрувати дрібні та шкідливі частки у повітрі.

Всі ми чули про нанотехнології, але як щодо наносрібла? Це наноматеріал, що використовується для багатьох цілей, а сьогодні для масок. Цей новий матеріал може змінити все, і він вже довів свою ефективність проти бактерій та вірусів.

Висновок

Зараз, як ніколи раніше, ми розуміємо і знаємо, наскільки сильно ми забруднюємо цю планету, і, хоча ми повільно адаптуємося, добре знати, що є дещо, що ми можемо зробити для нашого благополуччя прямо зараз. Маски, очищувачі повітря і, звичайно ж, зелені рослини покращать не лише наше здоров’я, а й життя загалом.