Автомобільні каталізатори: призначення, установка та вартість


Сучасні системи вихлопу автомобілів оснащуються каталітичними нейтралізаторами. Робиться це для зниження токсичності вихлопних газів. Давайте розберемося, навіщо потрібен каталізатор в машині, навіщо купують та як встановлюють цю деталь.

Для чого встановлюються та скільки коштують каталізатори

Каталітичний нейтралізатор дозволяє знизити відсоток шкідливих домішок у вихлопах двигуну. До продуктів горіння, що нейтралізуються, відносяться: окис вуглецю, окис азоту, вуглеводень та сажа. Проходячи через каталізатори, вихлопи очищуються від шкідливих домішок за допомогою розщеплення на нешкідливі для екології гази.

Принцип роботи каталітичного нейтралізатору

Нейтралізатор ефективно працює після нагріву деталі до температури 300°С. Очищений хімічною реакцією вихлоп містить відносно нешкідливі азот та вуглець. На те, скільки коштують каталізатори, суттєво впливає вартість каталітичного матеріалу.

Навіщо СТО скуповують каталізатори

Основною частиною ціни автомобільного каталізатору є вміст його внутрішнього фільтру, тото рідкоземельні матеріали. У якості матеріалу використовують дорогоцінні метали: платину, паладій, іридій та родій. Під час утилізації, за рахунок його вмісту, можна отримати до половини вартості деталі.

Поширені моделі

Якщо порівнювати, від чого залежить вартість каталізатору, слід поділяти бензинові та дизельні вихлопні системи.

Для бензиновых двигунів сучасні деталі TWC вміщують 3 компоненти. М’який ізолятор зв’язує оксиди азоту. Підкладка з вмістом дорогоцінних металів прибирає окис вуглецю. Датчик аналізує вихлоп та передає дані на бортовий комп’ютер.

У дизельних двигунах встановлюють реактори окислення з бідною сумішшю, без використання рідкоземельних руд, що компенсується установкою додаткового сажового фільтру.

Можливі причини несправності

Враховуючи, що таке каталізатор в машині, можна відокремити основні причини його передчасного виходу з ладу:

  • експлуатація в умовах великого міста;
  • несправність системи запалювання;
  • дефекти у роботі двигуна;
  • механічні пошкодження корпусу;
  • контакт гарячого каталізатору із водою.

Негативно на каталізатор впливає перебування в заторах, коли двигун не прогрівається до робочої температури, через що залишки палива попадають на внутрішній фільтр. До тих же наслідків призводить відсутність запалювання в одному з циліндрів. Ще однією причиною засмічення внутрішнього фільтру є неправильна робота мастильної системи.

Їзда по бездоріжжю негативно впливає на цілісність корпусу, особливо керамічного. При намоканні, наприклад у глибокій калюжі, перепад температури може пошкодити деталь.
Виробники заявляють ресурс деталі від 100 до 250 тис. км. пробігу, але перераховані фактори суттєво знижують період експлуатації.

Як встановлюється каталізатор в машині, та де знаходиться

Повністю замінити каталізатор в машині, де знаходиться вихлопна система, пов’язана з блоком керування двигуном, це найбільш затратний варіант. Альтернативою є використання неоригінальних чи універсальних деталей. В будь-якому випадку заміна виконується в автосервісі спеціалістом.