Чому не можна палити сухе листя?

З початком осені наші міста і села занурюються в дим. Це пов’язано з тим, що жителі приватного сектору розпочинають прибирання на своїх ділянках. Але замість того, щоб віднести зібране листя та гілля на смітник чи зробити на своїй ділянці компостну яму, вони старанно все це сміття спалюють. Звичайно, двір стає охайним та чистим. Але чи замислюються палії про шкоду, яку вони спричиняють оточуючим?

Що відбувається під час горіння листя?

Під час горіння листя в повітря разом з димом потрапляють шкідливі речовини, серед яких:

  1. Чадний газ. Ця речовина не має кольору чи запаху, та потравляючи до організму людини, він зв’язується г гемоглобіном, перешкоджаючі перенесенню кисню.
  2. Мікрочасточки сажі. Вони мають занадто малий розмір, тому з легкістю проходять через більшість фільтрів, осідаючі в наших легенях, де можуть спровокувати запальний процес.
  3. Діоксид азоту. Ця речовина є отрутою та по своїй токсичній дії випереджає навіть чадний газ.
  4. Канцерогенні сполуки, які здатні викликати в людському організмі незворотні процеси та суттєво підвищують ризик аномального ділення клітин.

Шкода для рослин та ґрунтів

Спалювання сухого листя здатне негативно відобразитися не лише на організмі людини. Від цього страждають і самі рослини та ґрунти. Шар опавшого листя захищає коріння дерев від морозів. Також тут зимують комахи, які приймають участь у відновленні ґрунту.

Крім цього, листя, що встигає перегнити до весни, стає відмінним добривом, яке насичує землю азотистими з’єднаннями та іншими поживними для ґрунту речовинами. Без нього, ґрунт може злипатися та втратить здатність пропускати кисень. А це може призвести до хвороби коріння рослин.

Через недостатній водний та кисневий обмін в ґрунті, може знижуватися імунітет дерев. Вони починають хворіти та стають сприятливими для різноманітних шкідників.

Більш того, спалення сухої рослинності, особливо у вітряну погоду, може стати причиною масштабної пожежі.

Відповідальність за спалювання листя

Навесні 2021 року в Україні вступив в силу Закон, згідно з яким були підвищені розміри штрафу за спалювання сухого листя, трави, тощо. Наразі штраф за це становить від 3060 грн до 6120 грн.

Що робити з сухим листям?

Ті, хто зазвичай позбавляється сухого листя на своїй ділянці шляхом його спалювання, оправдовується тим, що альтернативи цьому процесу не існує. Але це зовсім не так. Якщо в населеному пункті не встановлюються спеціальні контейнери для такого виду сміття, рослини рекомендують компостувати.

Куди звертатися?

Спалювання сухого листя заборонено законодавством, тому, побачивши, що хтось це робить, потрібно звернутися:

  1. До пожежників.
  2. В поліцію. До їх приїзду бажано зафіксувати правопорушення за допомогою фото чи відеофіксації. Після прибуття поліції, необхідно наполягти на складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Бажано, щоб були свідки, які також можуть підтвердити протиправні дії палія. Також рекомендовано сфотографувати протокол. Впродовж 15 днів цей протокол повинен бути направлений на розгляд адмінкомісії, а на порушника накладено штраф.

Варто пам’ятати, що навіть, якщо людина спалює сміття на своєму подвір’ї, вона порушує закон та може понести покарання.