Кабмін скасував держрегулювання ціни на газ

З 20 травня в Україні скасовані фіксовані ціни (ПСО) на газ для підприємств теплокомуненерго. Таким чином, вони відправлені у вільне плавання, а відповідальність за тарифи на тепло і гарячу воду тепер лежить тільки на місцевій владі. Таке рішення прийнято на засіданні Кабміну.

“Уряд більше не регулює ціни на газ для теплокомуненерго і не зобов’язує Нафтогаз продавати газ для них за фіксованою ціною”, – заявив прем’єр.

За його словами, тепер комунальники будуть самі укладати договори на поставку газу, єдине послаблення, на яке пішов Кабмін – дозволив підприємствам змінювати постачальників газу навіть при наявності боргів за колишніми контрактами.

Денис Шмигаль сказав, що тепер тарифи для населення – виключно зона відповідальності місцевої влади. А неефективність менеджменту теплокомуненерго вже не дозволять прикривати спеццінами на газ.

Комунальники вже пророкують ринку колапс. Як заявили в профільній асоціації “Укртеплокомуненерго”, вже на початку липня їм можуть зовсім обрізати газ за борги, які стрімко ростуть. Виробники тепла заборгували за газ більше 50 млрд. При цьому борги держави по компенсації різниці в тарифах, які тягнуться ще з 2016 року – 27 млрд.

На сьогоднішній день різниця між ринковими цінниками на газ, і тими, що закладені в тарифи на тепло і гарячу воду – близько 30%, і не зрозуміло, що з цим робити далі.

“Скасування ПСО і перехід підприємств до роботи в умовах ринку газу при наявності колосальних боргів призведе до колапсу галузі вже в найближчі місяць і зриву опалювального сезону”, – говорить віце-президент асоціації “Укртеплокомуненерго” Сергій Дунайло.

Як розповів експерт енергоринку Олег Попенко, скасування ПСО без надання будь-яких нових програм або банківських продуктів, спровокує колапс в сфері теплокомуненерго.

“По-перше зараз всі ТКЕ отримують газ без передоплати, хоча й за завищеними цінами. Нафтогаз уже розіслав ТКЕ умови придбання газу – це передоплата або гарантії органів місцевого самоврядування. Це нездійсненна умова для малих і середніх населених пунктів з дефіцитними бюджетами – у них просто немає грошей на закупівлю газу.

По-друге, більшість ТКЕ стверджували свої тарифи при більш низьких цінах на газ. Нафтогаз же зараз пропонує їм по 8 200 за тисячу кубів, а після скасування ПСО ціна буде близько 9 500 гривень. Це автоматично призведе до того що все ТКЕ будуть погоджувати нові тарифи на тепло і гарячу воду, вище існуючих на 30 до 60%. Це означає, що платежу за тепло в квартирі в 50 квадратів виросте до нового опалювального сезону на 1-2 тисячі гривень “, – підрахував Попенко.