На Харківщині кіберполіція викрила шахрайський колл-центр

Співробітники кіберполіції ліквідували у Харківській області шахрайський колл-центр, працівники якого викрадали гроші з банківських карток громадян. Про це йдеться у повідомленні правоохоронців.

Як діяли зловмисники

Шахраї купували на хакерських форумах бази даних клієнтів банків. Потім цим людям телефонували представники колл-центру під виглядом працівників банків.

Громадянам повідомляли, що з їхньої банківської картки нібито здійснюються підозрілі транзакції або про те, що надійшла заявка на зміну фінансового номера. Далі громадян переключали на інших працівників колл-центру, які повідомляли “деталі” про “ситуацію з банківським рахунком”. Оператори запевняли потерпілих, що інформацію про нібито шахрайські дії буде передано до місцевої поліції.

Після цього інший працівник колл-центру телефонував уже під виглядом поліцейського. Для переконання потерпілих зловмисники використовували sip-телефонію та підміняли номери на ті, що були вказані на офіційних сайтах поліції.

Псевдополіцейський повідомляв, що для блокування шахрайських дій необхідно назвати йому код із sms-повідомлення. Як тільки громадянин називав код – зловмисники викрадали гроші з його банківської картки.

Організував діяльність колл-центру 25-річний чоловік разом із двома спільниками. Вони залучили до роботи операторів, для яких розробили детальні інструкції шахрайських дій.

За місцями проживання фігурантів та в офісному приміщенні, де розташовувався колл-центр, працівники поліції провели обшуки. Вилучено понад 70 комп’ютерів і таку ж кількість телефонів.

Наразі правоохоронці встановлюють потерпілих та остаточну суму збитків. Відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу. Санкція статті передбачає до восьми років позбавлення волі.

Вирішується питання щодо оголошення підозри фігурантам. Слідчі дії тривають.

Як не стати жертвою шахраїв

Правоохоронці радять власникам платіжних карток дотримуватися таких правил безпеки:

– не можна повідомляти нікому дані картки (особливо CVV та PIN-код), а також коди з SMS від мобільного оператора або банку. Працівники цих установ ніколи не запитують таку інформацію;

– у разі сумнівів щодо того, чи дійсно вам телефонує працівник банку, можна подзвонити за номером, вказаним на звороті картки та з’ясувати цю інформацію;

– не пересилати у месенджерах конфіденційну інформацію та фото документів;

– не переходити за сумнівними посиланнями, у тому числі за тими, що надходять в електронних листах та месенджерах.

Що робити тим, хто все ж став жертвою шахраїв

Якщо людина стала жертвою шахраїв, їй необхідно звернутися до кіберполіції за номером 0 800 505 170 або за допомогою форми зворотного зв’язку на сайті: https://ticket.cyberpolice.gov.ua.

Також у розділі “контакти” на сайті відомства є номери телефонів регіональних підрозділів кіберполіції.

За тим самим номером телефону (0 800 505 170) можна дізнатися стан розгляду поданого раніше електронного звернення чи отримати консультацію спеціаліста сервісної служби кіберполіції. З цією ж метою можна надіслати електронного листа на поштову скриньку: callcenter@cyberpolice.gov.ua.

Джерело