Наскільки корисним є часник?

Кажуть, що часник корисний для здоров’я та є універсальним засобом від усіх застуд та інфекцій. Ця теза підтверджується численними дослідженнями. Особливо це актуально під час пандемії каронавірусу. Однак часник і його використання як харчова добавка потрібно вибирати правильно.

Часник містить клітковину, білок та вуглеводи. Він також багатий на вітаміни С, вітаміни групи В і мінерали.

Специфічний запах часнику

Основною причиною появи у часнику специфічного запаху при вживанні є сірковмісна амінокислота аллін, яка не має запаху. Однак якщо клітини часнику піддати механічному впливу, чи це здавлюванням або розрізанням, утворюється аліцин з набагато неприємнішим запахом.

Часник також містить речовину під назвою аджоєн. Поєднання аджоєну та аліцину надає характерного аромату часнику.

Проте характерний запах і смак – не єдині ефекти, що спричиняються сполуками сірки. Дієтологи одностайно сходяться на думці, що ці сполуки також відповідальні за корисний та сприятливий вплив лікарської рослини на здоров’я.

Аджоєн і аліцин мають антигіпертензивну і розріджувальну кров дією. Регулярне вживання часнику запобігає тромбозам і серцево-судинним захворюванням.

Також вважається, що сполуки сірки позитивно впливають на рівень холестерину та сприяють зростанню.

Часник багатий на фітохімічні речовини, які борються з грибками, бактеріями та вірусами. В результаті лікарська рослина має природний антибіотичний ефект.

Грунтуючись на дослідженнях клітинних культур та експериментах на тваринах, було показано, що часник має ще одну корисну властивість у боротьбі із захворюваннями пародонту та вірусами застуди.

Однак, хоча вважається, що він покращує здоров’я, лікарі не можуть підтвердити, що часник сам по собі призводить до доброго кровообігу та ліпідного обміну. Відповідь – здорове харчування. Люди, які щодня недоїдають, не можуть заповнити цей дефіцит, просто вживаючи більше часнику.

Однак регулярне вживання часнику не викликає нічого поганого.

Дієтологи рекомендують не більше п’яти грамів на день. Вищі дози можуть викликати роздратування шлунково-кишкового тракту та печію.

Рекомендується знати про взаємодію між часниковими продуктами та ліками. Якщо ви маєте сумнів, рекомендується заздалегідь обговорити його використання з лікарем.

Висновок

Беручи до уваги, можна зробити висновок, що часник – дуже корисний продукт, але вживати його потрібно в міру. Його найкраще використовувати, наприклад, як додаток до попередньо продавленого борщу. Найкраще розрізати зубчик часнику на дуже маленькі шматочки, а потім з’їсти його, тому що багато людей відчувають неприємне печіння в роті, якщо з’їдають зубчик часнику повністю.

Якщо у вас є проблеми зі шлунком, проконсультуйтеся з лікарем щодо вживання часнику. Особливо, якщо ви відчуваєте біль або печію після вживання часнику.