Навіщо робити біопсію ендометрію?

Біопсія ендометрію матки є процедурою, під час якої проводиться забір зразків слизової оболонки матки для гістологічного аналізу. Цей аналіз є лікувально-діагностичною маніпуляцією, що дозволяє виявити атипові ознаки у клітинах.

Проведення біопсії ендометрію передбачає використання інструменту Пайпеля – м’якої еластичної вузької трубки зі спеціальним накінечником, всередині якої знаходиться поршень. Трубка вводиться у порожнину матки та не потребує додаткового розширення шийки матки. Даний метод дослідження є ефективним, не травмуючим, та виконується в амбулаторних умовах. Після чого отриманий біологічний матеріал транспортується для дослідження до медичної лабораторії. Лабораторія CSD надає можливість проаналізувати гістологічні зразки протягом 7 днів та отримати достовірні результати. Детальну інформацію можна дізнатися тут

Процедура біопсії призначається лікарем-гінекологом у таких випадках: порушення менструального циклу, аменорея; кровотечі під час прийому гормональних препаратів; безпліддя, самовільні викидні або вагітність, що не розвивається в анамнезі; поліпи ендометрію або міома матки; гіперплазія ендометрію; підозра на гострий або хронічний ендометрит; підозра на онкологічний процес; період менопаузи; підготовка до операції; підготовка до ЕКЗ. 

Гістологічний аналіз ендометрію дозволяє виявити:

  • атипову гіперплазію ендометрію, за якої клітини слизової оболонки, що розрослась, не відповідають нормальним клітинам ендометрію за своїми морфофункціональними характеристиками. Деякі форми атипової гіперплазії відносять до передраку;
  • злоякісне переродження тканин;
  • атрофію або гіпоплазію слизової оболонки матки;
  • запалення ендометрію;
  • невідповідність товщини функціонального шару ендометрію поточній фазі оваріально-менструального циклу.

До проведення процедури важливо правильно підготуватися та пройти комплекс діагностичних заходів (загальний аналіз крові; аналіз крові на антитіла до ВІЛ, сифілісу, гепатитів; мазок з піхви та шийки матки на флору, онкоцитологію). Якщо планується втручання під наркозом, лікар обов’язково розповість про правила підготовки до нього: слід обмежити прийом їжі та пиття за кілька годин до аналізу.

День менструального циклу для проведення біопсії визначається індивідуально. Так, при безплідді, пов’язаному з порушенням функції жовтого тіла або відсутності овуляції, процедуру виконують перед менструацією або на її початку. При рясних менструаціях біопсію рекомендовано проводити не пізніше десятого дня. При міжменструальних кровотечах зішкріб мають взяти відразу після початку виділень. При підозрі на онкологію частина тканин може бути взята будь-якого дня. Якщо була проведена гормонотерапія і необхідно оцінити її результати, то обирають період між 17 та 25 днем ​​циклу.