Провайдерів можуть зобов’язати розкривати дані про діяльність інтернет-користувачів

Для боротьби з кіберзлочинністю в Раді хочуть ввести використання електронних доказів і зобов’язати провайдерів розкривати дані про діяльність користувача в інтернеті.

Відповідний законопроект №4004 зареєстрований в парламенті під авторством нардепа “Слуги народу” Дениса Монастирського та з підписами групи депутатів “За майбутнє”, “Довіри” і СН (всього 13 депутатів).

У законопроекті пропонується вдосконалити державно-приватну взаємодію правоохоронців і провайдерів при проведенні оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих (розшукових) дій та тимчасового доступу до інформації, речей і документів.

Згідно з документом, провайдери телекомунікацій зобов’язані за власні кошти встановлювати в своїх мережах техзасоби, необхідні для проведення негласних слідчих (розшукових) дій та доступу до інформації про зв’язок, абонента, отриманні та маршруті передачі інтернет-послуг, їх тривалості і змісту.

Також оператори повинні сприяти проведенню оперативно-розшукових заходів та недопущенню розголошення про їх проведення.

Крім цього законопроект доповнить перелік процесуальних джерел доказів електронними доказами, а також створить порядок спеціальної конфіскації віртуальних активів.

У документі визначено, що електронним доказом є інформація в електронній формі з відомостями, які можуть бути використані, як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

До електронних доказів можуть належати текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи і т.д., віртуальні активи, сайти, текстові, графічні, голосові повідомлення, метадані та бази даних.

Також в документі зазначається, що зараз спеціальна санкція не охоплює віртуальні активи, хоча переважно через неврегульовані законом віртуальні ринки здійснюється легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Зокрема, щодо законопроекту віртуальні активи, які були предметом кримінального злочину чи іншого суспільно небезпечного діяння, конфіскуються, крім тих, хто повертаються власнику (законному власнику).

Джерело – Економічна правда