Рада хоче дозволити перетворювати школи в готелі, ресторани і бізнес-центри

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, який дозволяє здавати в оренду території та приміщення ліквідованих шкіл. За проект авторства депутата Наталії Піпи (фракція “Голос”) проголосували 285 депутатів.

У пояснювальній записці проекту зазначається, що “станом на 01.02.2021 р в Україні функціонує 8743 закладів середньої освіти в сільській місцевості. Серед них, 2558 установ середньої освіти, які  є “малокомплектними”, а в Донецькій області 10 шкіл призупинили діяльність через відсутність дітей. Зараз на балансі місцевих органів самоврядування знаходиться 365 ліквідованих майнових комплексів ліквідованих комунальних навчальних закладів у сільській місцевості “.

У нинішньому навчальному році припинять роботу ще 93 навчальних закладів середньої освіти в сільській місцевості.

Тому депутат запропонувала дозволити об’єднаним територіальним громадам на свій розсуд розпоряджатися майном ліквідованих комунальних закладів середньої освіти в сільській місцевості, наприклад, використовувати для потреб місцевих жителів, а не тільки для отримання освіти, або ж здавати в оренду.

Важливий момент, що в проекті прямо прописано, що орендар зможе використовувати майно ліквідованих шкіл для будь-яких цілей, а не тільки освітніх. Так, перед прийняттям цього проекту Головне експертне наукове управління Ради, яке аналізує тексти поданих до парламенту документів відзначило, що закон про освіту забороняє використовувати школи в інших цілях, крім освітніх. Однак, в проекті Піпи, прямо сказано, що “майно, в тому числі земельні ділянки, які були ліквідовані державних, комунальних установ загальної середньої освіти або тих, діяльність яких зупинена, згідно з рішенням засновника може бути використано виключно для забезпечення отримання освіти, надання послуг в сфері соціального захисту, культури та охорони здоров’я, в тому числі на основі державно-приватного партнерства, за винятком майна ліквідованих комунальних закладів середньої освіти в сільській місцевості “.

Таким чином, після прийняття закону в цілому не буде перешкод для створення в колишніх школах готелів, ресторанів або бізнес-центрів.

Дискусія навколо проекту розгорілася і в сесійній залі. Зокрема, депутат від “Батьківщини” Іван Кириленко заявив, що під час адміністративно-територіальної реформи громади об’єднувалися за принципом – 10 до 1, а це означає, що в 9 селах школи будуть закриті, а залишаться тільки опорні.

У свою чергу депутати Юрій Павленко (ОПЗЖ) і Лариса Білозір заявили, що стурбованість викликає і той факт, що в Україні масово закриваються санаторні школи-інтернати, які часто знаходяться на території парків, і можуть мати особливу цінність для інвесторів. Наприклад, в лютому нинішнього року Закарпатська облрада вирішила ліквідувати унікальну і єдину в Закарпатті санаторну школу-інтернат в Великому Березному, територія якої 5 гектарів землі. Якщо закон буде прийнятий в нинішньому вигляді в цілому, колишній інтернат може перетворитися в готель.

Джерело – Страна.UA