Рак шлунку
Рак шлунку зазвичай розвивається у клітинах, які виробляють слизовий секрет, ці клітини розташовані у слизовій оболонці шлунку. Цей тип раку називається аденокарциномою.
За останні кілька десятиліть захворюваність на рак шлунку знижується в усьому світі. У той самий час, рак області, де верхня частина шлунку (кардія) зустрічається з нижнім відділом стравоходу, стає набагато поширенішим захворюванням. Ця область шлунку називається гастроезофагеальним переходом. А рак у цій зоні – гастроезофагеальний рак. Тому профілактичне обстеження шлунку – найефективніший інструмент запобігання розвитку важких форм раку, які складно піддаються лікуванню. Пропонуємо пройти обстеження у клініці Medical Plaza, де встановлено сучасне високоточне лікувально-діагностичне обладнання та працює власна лабораторія. Деталі за посиланням: https://medicalplaza.ua/uk/rak-slunku.
Які симптоми раку шлунку?
Ознаки та симптоми гастроезофагеального раку та раку шлунку:
- почуття здуття після їжі;
- почуття ситості після прийому невеликої кількості їжі;
- сильна, постійна печія;
- виражені, часті шлункові розлади;
- незрозуміла, стійка нудота;
- біль в животі;
- часте блювання, зазвичай пов’язане з прийомом їжі;
- ненавмисна втрата ваги;
- втома.
Коли варто звернутися до лікаря?
Якщо у вас є ознаки та симптоми, які вас турбують, запишіться на прийом до лікаря. У клініці Medical Plaza працює команда висококваліфікованих фахівців – гастроентерологів, терапевтів, дієтологів, до яких ви можете звернутися за допомогою.
Лікар спочатку вивчить найпоширеніші причини цих ознак та симптомів, а при виявленні пухлинного процесу направить на консультацію до лікаря-онколога клініки Medical Plaza.
Причини раку шлунку
Рак виникає тоді, коли кількість набутих мутацій у ДНК певної популяції клітин, викликаних різними причинами, дозволяє їм безконтрольно ділитися та «ховатися» від імунної системи.
Ракові клітини, що накопичуються, утворюють пухлину, яка здатна проникати в прилеглі структури. Ракові клітини можуть відокремлюватися від пухлини та поширюватися по всьому тілу. Це називається метастазування.
Незважаючи на те, що основна причина розвитку раку шлунку досі не ясна, є чіткі уявлення про фактори ризику.
В останні роки набирає обертів доказова база зв’язку раку шлунку з інфікованістю бактерією Helicobacter pillory, яка часто спричиняє хронічний гастрит та виразкову хворобу шлунку.
Існує доведений зв’язок між дієтою з високим вмістом солоної та копченої їжі та раком, розташованим в основній частині (тілі) шлунку. У міру розширення використання холодильної техніки для збереження харчових продуктів у всьому світі знизилися показники захворюваності на рак шлунку.
Фактори ризику
Основними факторами ризику розвитку кардіоезофагіального раку є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) та ожиріння в анамнезі.
Фактори, що підвищують ризик захворювання на рак тіла шлунку, включають:
- дієта з високим вмістом солоної та копченої їжі;
- дієта з низьким вмістом фруктів та овочів;
- випадки раку шлунку в сім’ї;
- інфекція Helicobacter pylori;
- довго існуюче запалення шлунку;
- перніціозна (В12) анемія;
- куріння;
- поліпи шлунку.
Рекомендації лікарів клініки Medical Plaza по профілактиці раку шлунку
До кінця залишається нез’ясованим, який саме ключовий фактор викликає гастроезофагеальний рак або рак тіла шлунку, тому його неможливо запобігти. Але Ви можете вжити заходів для зниження ризику цього грізного захворювання.
Для цього необхідно внести невеликі зміни у ваше повсякденне життя:
- Контролюйте свою вагу. За наявності ознак ожиріння проконсультуйтеся з дієтологом щодо зміни харчової поведінки.
- Намагайтеся бути фізично активними більшу частину днів на тижні. Регулярні фізичні вправи пов’язані зі зниженням ризику захворювання на рак шлунку.
- Їжте більше фруктів та овочів. Намагайтеся щодня додавати до раціону більше фруктів та овочів. Важливо не лише кількість, а й різноманітність, доведено, що вживання протягом дня 5 та більше видів овочів та/або фруктів значно знижує ризик раку шлунку.
- Зменшіть споживання солоної та копченої їжі.
- Відмовтеся від куріння. Якщо куриш – кидай. Якщо не куриш – не починай. Куріння підвищує ризик захворювання не тільки на рак шлунку, але і багатьох інших видів раку. Кинути курити самостійно може бути дуже складно, ви можете звернутися до лікарів клініки Medical Plaza, вам нададуть практичні поради та інформацію про існуючі медикаменти, що дозволяють полегшити відмову від куріння.
Діагностика раку шлунку
Дослідження та процедури, що використовуються для діагностики гастроезофагеального раку та раку тіла шлунку, включають наступне:
- ЕГДС – це езофагогастродуоденоскопія, дослідження, при якому за допомогою маленької відеокамери проводиться огляд слизових оболонок стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки. Під час цього дослідження за допомогою спеціальної відеокамери лікар оглядає слизові оболонки та шукає ознаки пухлинного процесу. При виявленні підозрілих ділянок проводиться забір шматочка тканини для аналізу, це біопсія. Біопсія тканини вкрай важлива, тому що тканина піддається сучасній патоморфологічній діагностиці, з проведенням гістологічного, а в ряді випадків імуногістохімічного та молекулярно-генетичного дослідження – це дозволяє поставити правильний діагноз та призначити лікування.
- Ендоскопічна ультрасонографія – це ультразвукове дослідження, яке виконується спеціальним датчиком, вбудованим в ендоскоп, тобто дослідження робиться безпосередньо стінки шлунку. Це необхідно для оцінки справжньої глибини проростання, чого не видно іншими методами, для пацієнтів, яким може бути виконана ендоскопічна резекція слизової оболонки з диссекцією підслизового шару – сучасний мініінвазивний вид лікування тільки раннього раку шлунку.
- Променева діагностика. Для виявлення раку шлунку використовуються такі методи, як комп’ютерна томографія (КТ) та спеціальний вид рентгенівського дослідження – ренгеноскопія з контрастуванням, коли пацієнт ковтає спеціальну ренгенконтрастну речовину, яка дозволяє виявити пухлинні зміни. Це дослідження дозволяє оцінити прохідність стравоходу та шлунку, що особливо актуально при явищах стенозу – утруднення проходження їжі та води через звужений із-за пухлинного росту просвіт шлунку.
- Додаткові дослідження, необхідні визначення поширеності пухлинного процесу. Вони можуть включати КТ та МРТ інших відділів організму для виключення віддаленого метастазування. Визначення стадії розвитку раку необхідно лікарю для вибору найбільш підходящого для вас лікування.
- Радіонуклідне дослідження, яке може бути виконане при болях, що з’явилися, в кістках – остеосцинтиграфія, що дозволяє оцінити ураження кісток скелета.
Для визначення стадії раку використовуються такі методики та процедури:
- Променева діагностика, що включає методики, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію, позитронно-емісійну томографію (ПЕТ).
- Для оцінки загального стану пацієнта обов’язково застосовують різні клінічні аналізи крові.
- Діагностична операція. Якщо іншими методиками неможливо достовірно встановити поширеність пухлинного процесу, лікар може порекомендувати операцію для пошуку ознак того, що рак поширився за межі стравоходу чи шлунку, у грудній чи черевній порожнині. Така операція зазвичай проводиться лапароскопічно. Це означає, що хірург робить кілька невеликих розрізів, через які в живіт вводиться спеціальна камера, яка передає зображення на монітор операційної.
Залежно від ситуації можуть використовуватись інші методи.
Стадії раку шлунку
Виділяють наступні стадії аденокарциноми шлунку або стравоходу:
- І стадія. На цьому етапі пухлина обмежується слизовою оболонкою, яка покриває внутрішню частину стравоходу або шлунку.
- ІІ стадія. Рак на цьому етапі поширився глибше, проростаючи у глибший м’язовий шар стравоходу чи стінки шлунку. Рак може поширитися і на лімфатичні вузли, що лежать поруч зі шлунком, це регіонарні метастази.
- ІІІ стадія. На даному етапі рак може поширитися через усі шари стравоходу чи шлунку та поширитись на сусідні структури. Або це може бути пухлина меншого розміру, яка більш широко поширилася на лімфатичні вузли.
- IV стадія. Вона вказує на те, що рак поширився на віддалені ділянки тіла та є віддалені метастази.
Як лікувати рак шлунку
У клініці Medical Plaza для лікування злоякісних пухлин шлунку застосовується тактика мультидисциплінарного підходу з обговоренням складних випадків на консиліумі із залученням хірурга, хіміотерапевта та радіотерапевта.
У нас є все необхідне для проведення хіміотерапії за європейськими протоколами, проведення супровідної терапії та за необхідності переведення пацієнта на інші методи лікування.