Що робити, якщо відмовили у пільговому перевезенні

За перевезення пільгових категорій громадян витрати перевізника повинні компенсуватися з місцевого бюджету. Але, нажаль, дуже часто перевізники під будь-яким приводом намагаються відмовити пільговику. Така поведінка водіїв є незаконною і той, чиї права були порушені, може їх відстояти.

Хто має право на безкоштовний проїзд

Право на пільговий проїзд мають:
 • пенсіонери;
 • діти-сироти або діти, які позбавлені батьківського піклування;
 • діти до шести років (без окремого вільного місця);
 • особи, які постраждали під час Чорнобильської катастрофи;
 • люди з інвалідністю I, II, III груп;
 • діти з багатодітних сімей;
 • військовослужбовці з інвалідністю;
 • ветерани АТО / ООС та інших військових служб;
 • учасники Революції Гідності.
Для отримання права на безкоштовний проїзд у маршрутному транспорті, пільговик повинен пред’явити водієві документ, що підтверджує його статус (особа з інвалідністю, учасник бойових дій, тощо). У разі користування приміським або міжміським транспортом, документи пред’являють касиру на автостанції. Якщо учаснику бойових дій необхідно скористатися залізничним, повітряним та іншими видами громадського транспорту, касирові надаються проїзні талони, отримані разом з посвідченням.

Що робити пільговикам у разі відмови

Людина, якій було відмовлено в пільговому проїзді, може поскаржитися. Сьогодні безпідставна відмова перевізника може каратися адміністративним штрафом, розмір якого становить 50 неоподаткованих мінімумів доходів (850 грн). Що робити тим, хто стикнувся з таким порушенням:
 1. Перш за все необхідно з’ясувати назву перевізника та його контактні дані. Зазвичай цю інформацію можна дізнатися з матеріалів, які розмішують неподалік водія.
 2. Крім цього потрібно записати ім’я водія, номер транспортного засобу, вказати маршрут та точний час поїздки.
 3. Придбати у водія квиток та зберегти проїзний документ.
 4. Якщо є намір звернутися до суду, необхідно знайти свідків, які зможуть підтвердити протиправні дії водія.
Якщо водій відмовляється слідувати по маршруту без сплати проїзду, навіть якщо у пасажира є при собі документ, що підтверджує його право на отримання пільги, або ж касир не видає безкоштовний квиток, незважаючи на вільні місця в транспортному засобі, можна звернутися до керівника перевізника, в територіальне управління Укртрансбезпеки чи до органу місцевого самоврядування. До заяви додається проїзний квиток за його наявності, а також документ, що підтверджує право на пільгу.