Синдром відкладеного життя у ВПО – коли і навіщо потрібен психотерапевт

Синдром відкладеного життя – не новий термін. Це як «займуся цим з понеділка», або «зроблю, коли буду мати знання». Така людина мріє про інше життя, але нічого не робить для того, щоб воно перетворилося з мрії на реальність. Чи потрібна консультація психолога в цьому випадку?

Сьогодні синдром відкладеного життя вийшов на інший рівень. «Я зроблю це, коли скінчиться війна, все після Перемоги, я піду вчитися або працювати, знайду свою долю, коли повернуся додому».

Найчастіше з СВЖ стикаються переселенці, люди, які були вимушені виїхати з рідного міста або країни. Вони не живуть повноцінним життям, чекаючи, коли повернуться до дому.

СВЖ – до чого веде? 

Людина, яка живе з синдромом, не може пристосуватися до нового життя. Це призводить до депресивних станів, частих панічних атак та інших розладів. Людина забороняє насолоджуватися життям, вона не сприймає соціальне оточення, почуває себе непотрібною та нещасною.

Такі люди не адаптуються та не соціалізуються в новому житті та суспільстві. Вони просто чекають повернення додому, навіть, якщо нікуди повертатися.

Інші все ще репетують нові ролі. Вони гадають, що зараз вони не живуть, а коли скінчиться війна, вони зможуть все, про що мріють.

Звідки береться СВЖ

  1.     Невпевненість в собі та низька самооцінка призводять до того, що людина навіть не намагається щось змінити. І як би прикро це зараз не звучало, війна – причина нічого не робити.
  2.     Страх перед тим, що очікує попереду. Саме страхи не дозволяють ставити нові цілі перед собою та виконувати їх. Така людина впевнена, що нічого не вийде, тоді навіщо це робити?
  3.     Дитячі установки. Це дуже велика тема, як батьки вплинули на розвиток людини. Це й самооцінка, порівняння себе з іншими, невпевненість і так далі. Саме з цим питанням варто прийти на консультацію до психотерапевта. Бо самостійно такі проблеми вирішити людина не в змозі.
  4.     Чужі нав’язані мрії та цілі. Якщо людина не відчуває, що саме вона мріє про нову країну або нове життя, або інше, то вона буде опиратися цьому і нічого не досягне.
  5.     ПТСР та Гостра травма. Війна є травмуюча подія. Більшість людей в країні та за її межами мають ознаки травми та посттравматичного синдрому.  Щоб уникнути ретравматизації, потрібно звернутися до психотерапевта онлайн. Самостійно справитися з травми не вийде.

Чи можна допомогти собі зараз, не звертаючись до психотерапевта?

Так, ви можете спробувати допомогти собі самостійно.

По-перше, якщо ви помітили в собі синдром відкладеного життя, це вже перший крок до допомоги своєму психічному здоров’ю. По-друге,  почніть робити перші кроки: хваліть себе за будь-які кроки, які ви зробили до життя, радійте всьому, що бачите, цінуйте кожен день, що ви прожили.

Якщо вам важко, ви можете зателефонувати до психолога онлайн, в якій країні ви б зараз не знаходилися.