Україна закриває університети на кредит Світового банку

Всесвітній банк незадоволений системою вищої освіти України і видасть Києву кредит у 200 млн доларів на її реформування, підсумком якої стане закриття солідної частини ВУЗів, повідомили українські ЗМІ.

У банку відкрито заявили, що державні ВУЗи в Україні представлені дуже широко, а тому система вищої освіти є неефективною, оскільки в умовах скорочення населення велика мережа ВУЗів створює проблеми «для її фінансової стійкості і якості послуг». За задумом Світового банку, на виділені гроші експерти проводитимуть аудит кожного інституту, університету і коледжу в країні. В результаті перевірок дозвіл на освітню діяльність отримають тільки ті ВУЗи, які відповідають необхідним стандартам – «прозорим» і «ефективним», пишуть Vesti.ua.

Як відзначають в кредитній організації, на Україні вже почалася оптимізація вищої освіти: за словами представників банку, в Україні кількість ВУЗів за останні роки скоротилося на 25%, однак «ще багато що належить зробити». В якості одного з аргументів у банку назвали поганий зворотний зв’язок абітурієнтів з університетами: попит на вищу освіту серед молоді високий, але інформації про доступні варіанти його отримання надзвичайно мало, кажуть у Світовому банку. В організації повідомили, що уряд країни згоден на проведення реформи, її реалізація займе шість років.

Інформація про можливе закриття ВУЗів викликала критику в Мережі, деякі припускають, що реформа може обернутися знищенням системи вищої освіти на Україні. Зокрема, користувачі побоюються, що гроші Світового банку осядуть в кишенях аудиторів або будуть «непомітно розпиляні» при реалізації проекту. Також невдоволення людей викликало те, що скорочення торкнеться державних ВУЗів, в той час як випускники приватних університетів не завжди показують хороші результати при прийомі на роботу.

У свою чергу експерти, які виступають за укрупнення ВУЗів, вважають, що українці вступають до університетів виключно заради диплома, спеціалізовані ж знання він отримують на додаткових курсах, а тому скорочення ВУЗів за рахунок закриття неефективних філій підніме якість освіти і зніме навантаження з держбюджету. Так, журналіст Дмитро Заборін заявив, що «українські ВУЗи просто працюють як бізнес», що дає студентам з регіонів можливість закріпитися в місті і отримати диплом, не завжди обов’язковий при працевлаштуванні. Тим часом, за словами екс-заступника міністра освіти України Максима Стріхи, країна, якщо порівнювати кількість університетів і студентів на душу населення, за рівнем вищої освіти знаходиться «в середньоєвропейських рамках», при цьому не з кращого боку. «Можливо, економічніше, з точки зору державних зусиль, було б ці університети не ліквідувати, а, скажімо, на місці тих трьох організувати два, тому що така ситуація майже в кожному нашому обласному центрі», – зазначив він.