В українських школах більше не буде старших класів

   

У новому навчальному році в багатьох школах України відбудуться серйозні зміни. Відповідно до реформи шкільної освіти, тепер не у всіх закладах середньої освіти будуть 10-11 класи. Ті діти, які захочуть продовжити навчання в старшій школі, повинні будуть переходити в ліцеї. А решта випускників можуть вступати в коледжі або професійно-технічні училища, де також отримають середню освіту і спеціальність.

Багатьох батьків це шокувало, хоча про плани реформи відомо вже давно. Вони вважають, що їхніх дітей позбавляють вибору, відправляють в ПТУ. До того ж в реформі існують підводні камені, які можуть привести до корупції.

Які зміни чекають школу

За Законом “Про повну загальну середню освіту” звична для нас школа повинна зазнати серйозних змін. Наприклад, молодша (1-4 класи), середня (5-9 класи) і старша (10-11 і в майбутньому ще й 12 класи) школи повинні бути розділені.

Середня школа повинна називатися гімназією, а старша – ліцеєм. Це в ідеалі. Оскільки в Україні навряд чи знайдеться стільки окремих приміщень, де будуть навчатися учні різного рівня, то допускається, що 1-9 класи зможуть перебувати в одному приміщенні закладу освіти.

А ось ліцеїв буде значно менше, ніж просто шкіл і гімназій. Їх випускники будуть готуватися до вступу до вищих навчальних закладів. Задумано, що ліцеї будуть створюватися в населених пунктах, в яких проживає понад 50 тисяч осіб. Тобто в селах і навіть деяких невеликих містах їх не буде. Бажаючим доведеться добиратися на навчання щоранку, або місцева влада повинні будуть організовувати гуртожитки для дітей.

Які саме школи стануть гімназіями, а які ліцеями – вирішує влада на місцях. У Києві в багатьох районах на сайтах райадміністрацій вже кілька днів тому з’явилися відповідні списки. Батьки відразу влаштували дискусію.

Батьки збунтувалися

На сторінці в Facebook “Батьки SOS” батько школяра Дарницького району столиці Олександр Крикунов написав, що 25 шкіл Дарницького району будуть позбавлені права набирати учнів 10-11 класів вже в цьому році. Вони стануть гімназіями, де навчатимуться лише діти з 1 по 9 класи.

“Потрапити в переповнений ліцей можна буде лише за конкурсом І, очевидно, не тільки знань, а й товщини гаманця батьків. Тому що навчання в більшості ліцеїв на сьогодні платне – як офіційно, так і неофіційно. А вступити вчитися в коледж при ВУЗі, можна буде тільки на платній основі “. Описав свої побоювання Крикунов.

Він упевнений, що таким чином навчання в ліцеї і подальше навчання у ВУЗі стане привілеєм багатих батьків зі зв’язками. “Будемо дві третини дітей вчити до 9 класу, а потім в батраки, до поляків?” – задає питання батько школяра.

Насправді – в державних ліцеях навчання безкоштовне. Інша справа, якщо мова йде про неофіційні побори.

Також батьки впевнені, що в хороші коледжі, де дійсно дають освіту і професію, а не тільки “диплом для галочки”, можна вступити лише на платній основі, а таких грошей у багатьох немає.

“Нас просто виганяють в платні коледжі. Батькам доведеться оплачувати навіть середню освіту!” – обурюється бабуся школярки Дніпровського району Києва Ірина Мусієнко.

Багато батьків не задоволені тим, що в такому разі їх дитині в 9 класі доведеться не ходити пішки до школи в сусідньому дворі, а їздити в інший район міста в ліцей. Гірше для дітей з сіл та районів – там ліцей взагалі може перебувати в 10-20 км від будинку.

Незадоволені і педагоги. Особливо ті, хто викладає як у середній, так і в старшій школі. “Якщо не буде 10-11 класів, то у нас можуть скоротити вчителів історії, української мови та літератури, математики. Адже кількість годин серйозно скоротиться, а ліцеїв набагато менше і всіх туди не візьмуть. Єдиний вихід – займатися репетиторством”, – зітхає вчитель української мови столичної школи Леся Петрівна.

У деяких містах реформа вже йде

Співзасновник громадської організації “Батьки SOS” Олена Бондаренко каже, що процес переходу школи на нову систему має закінчитися в 2024 році. А ось міняти свідомість суспільства, зокрема батьків, доведеться ще років десять.

“У нас в суспільстві звикли: відвів дитину в садок у своєму мікрорайоні, тут він повинен і школу закінчити і ще й у ВУЗі відучитися. Тоді як в інших цивілізованих країнах діти йдуть за вивченням предмета, а не за колективом. Там змінюють школи, змінюють класних керівників, щоб не було застою. Щоб діти звикали спілкуватися з різними людьми і вивчати предмети. А у нас зміна директора школи або класного керівника – подія світового значення “, – говорить Бондаренко.

В Україні створення ліцеїв вже почалося і діє рік-два в деяких містах. Так в Кременчуці залишилося всього 10 шкіл, де ще є старші класи. Але навіть не в усіх з них можуть набрати учнів.

“Дійсно розподіл відбуватиметься таким чином. У початковій школі всі діти здобувають загальну однакову освіту, воно має бути доступне, а школи повинні перебувати поруч з будинком. У середній школі вже будуть кілька предметів за вибором. А в старшій школі і ліцеях має бути поглиблене вивчення якихось предметів, адже діти готуються до вступу до вищих навчальних закладів. І тут потрібно вивчати думку дітей і батьків свого району або міста, чого вони хочуть – щоб вибір напрямку не був бездумним; щоб не вийшло так, що в ліцеї з математичним ухилом черги , а там, де вивчають мову, не можуть знайти учнів “, – пояснює Бондаренко.

Щоб уникнути корупції, потрібні незалежні іспити

Ще одне принципове питання – як діти повинні вступати до ліцею. “Поки залишилася стара система. Виходить так: ті учні, які закінчують 9-й клас в школі, де вже є ліцейські класи, переводяться в них без всяких іспитів, а решта повинні складати іспити. Це несправедливо і це потрібно змінювати на законодавчому рівні” , – вважає Бондаренко.

Крім того, за словами експерта, потрібно міняти систему надходження. Діти при закінченні 9 класу здають Державну підсумкову атестацію (ДПА), а після цього повинні ще складати іспити до ліцею. По-перше, це навантаження, по-друге, тут може виникнути елемент корупції. Всі ми знаємо, як можуть проходити іспити всередині закладу освіти.

“Необхідно ДПА зробити за принципом ЗНО – незалежним. І на його основі діти зможуть подавати документи в кілька ліцеїв, щоб мати вибір”, – говорить Бондаренко.

Секретарок вже готувати не треба

Також доведеться міняти і наповнювати систему освіти в професійно-технічних училищах та коледжах. На жаль, вона дійсно застаріла.

“Потрібно зробити так, як в інших країнах. Там в коледжах навчають дітей дизайну, IT-наук, медицини. Там з першого курсу коледжу студентів вчать складати бізнес-плани, допомагають відкрити свій стартап. І молода людина виходить вже зі своїм бізнес-планом , на основі якого він може відкрити власну справу. А у нас, крім зварника і кухаря, ще вчать спеціальності набору тексту на комп’ютері. Зрозуміло, що все це давно застаріло “, – говорить Бондаренко.

Також доведеться скорочувати і кількість спеціальностей у вищих навчальних закладах, так і самі ВУЗи. Тому що 4 роки вчити людину діловодства, бібліотекарських справі або давати професію менеджера по туризму – немає ніякого сенсу.

Реформа середньої освіти в Україні повинна закінчитися в 2024 році. І батькам доведеться звикати до того, що зовсім не обов’язково штовхати своїх дітей в старшу школу тільки заради того, щоб потім вони відсиділи безглузді 4-5 років у ВУЗі. Адже і в коледжі можна протягом 2-х років отримати те ж саме загальна освіта і потім вступити до ВУЗу, здавши ЗНО.

Джерело