Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про олігархів

Верховна Рада на позачерговому засіданні в четвер ухвалила в першому читанні президентський законопроект про деолігархізації.

Законопроект №5599 “Про запобігання загроз національній безпеці, пов’язаних з надмірним впливом осіб, які мають значний економічний або політичний вага в суспільному житті (олігархів)” підтримали 275 народних депутатів.

Документ передбачає внесення змін до низки законів з метою створення Реєстру осіб, які мають значний економічний або політичний вплив у суспільному житті (олігархів), визначає порядок включення осіб до Реєстру та наслідки такого включення, вводить декларування публічними службовцями контактів з особами, включеними до зазначеного Реєстру.

Так, згідно з проектом закону, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:

1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб’єкта господарювання, який в день набрання чинності цим законом є суб’єктом природних монополій або займає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку відповідно до Закону “Про захист економічної конкуренції” та протягом одного року поспіль підтримує або підсилює це положення;

4) підтверджена вартість активів особи (і осіб, бенефіціаром яких воно є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Рішення про визнання особи олігархом приймається Радою національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабінету Міністрів, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету України.

Рішення РНБО про визнання особи олігархом є підставою для включення таких осіб до Реєстру осіб, які мають значний економічний або політичний вплив у суспільному житті (олігархів).

Передбачається, що на офіційному веб-сайті Ради національної безпеки і оборони України забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Реєстру з можливістю перегляду, копіювання та роздрукування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого в форматі, що дозволяє його автоматизовану обробку електронними засобами з метою повторного використання.

Особам, включеним до Реєстру, забороняється:

  • здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій відповідно до Закону “Про політичні партії в Україні”;
  • бути покупцем (бенефіціаром покупця) в процесі приватизації об’єктів великої приватизації.

Особи, включені до Реєстру, зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України “Про запобігання корупції”.

У разі контакту публічного службовця з особою, включеною до Реєстру, або його представником, такий службовець зобов’язаний подати декларацію про контакти.