Як обрати якісний сир

Сир можна по праву назвати найпопулярнішим молочним продуктом. Але, щоб він виявився ще й корисним, важливо правильно його обрати. І заощадити тут не вийде. На виробництво 1 кг твердого сиру в середньому йде до 11 літрів незбираного молока. Тому дешево цей продукт коштувати просто не може.

Існує багато різновидів сирів. Найчастіше, ми купує тверді сорти. Але, крім них є ще й інші. Причому правила вибору для кожного виду сиру свої. Розповімо, на що звертати увагу.

Тверді сири

Дуже добре, якщо перед покупкою ви зможете потримати шматок сиру в руках, звертаючи увагу на такі деталі:

  1. Наявність на поверхні бруска нерівностей, тріщин або інших дефектів.
  2. Потріскана консистенція. Також варто звернути увагу на краї шматка. Рвані ділянки неприпустимі.
  3. Сальність сирного шматка є ознакою того, що при його приготуванні використовувалася пальмова олія.
  4. Цвіль допускається тільки в певних сортах.
  5. Білий наліт на поверхні може вказувати на те, що сир неправильно зберігався або на його поверхні почала розмножуватися хвороботворна мікрофлора.
  6. У шматка не повинно бути товстого підкоркового шару.
  7. Зріз повинен бути рівномірно забарвлений, без плям і т. д. У якісного сиру зріз буде жовтуватого відтінку. А надто яскраві і насичені кольори можуть говорити про те, що при виробництві продукту використовувалися барвники.
  8. Нерівномірний розподіл по поверхні дірочок. На одній ділянці вони дрібні, а на іншій – великі.
  9. Наявність на поверхні сиру крапельок вологи, особливо після натискання, говорить про те, що в складі продукту є рослинні жири.

Вдома сир можна перевірити в такий спосіб. Відрізати тонку скибочку і зігнути її. Якісний молочний продукт має високу пластичність, тому не зламається і не розкришитися.

М’які сири

Вибирати м’який сир слід за тим же алгоритмом, що і твердий. Різниця тільки в тому, що м’які сорти більш вологі. Її кількість залежить від сорту. Свіжий продукт буде пружним.

Що стосується сиру з пліснявою, він повинен бути трохи рихлим зі специфічним запахом пеніциліну. Якщо він видає аміачним ароматом – це говорить про його псування. Важливо перевіряти термін придатності продукту. Так як він зазвичай невеликий, закуповувати такий сир про запас не варто.

Розсільний сир

 Особливістю такого виду сиру є те, що він зберігається в спеціальному розсолі. Структура сирів розсолів – ламка. Кірка на поверхні відсутня. Найпопулярнішими розсільними сирами є: адигейський, Чечіль, осетинський, бринза, фета і т. д. Від твердих сирів, вони відрізняються тим, що молочнокислі бактерії в них розвиваються набагато швидше. Тому, якщо потрібно продовжити термін його реалізації, продукт можуть пересолити. Бажано перед покупкою продегустувати сир. Він не повинен гірчити, бути занадто солоним або мати інші сторонні смаки.

Плавлений сир

Вибирати плавлені сири найскладніше. Це пов’язано з тим, що технологія його виробництва дозволяє покласти сюди практично все. Ідеальний плавлений сирок складається з: твердого сиру, цільного молока, вершків і вершкового масла. Однак багато недобросовісних виробників, нерідко кладуть сюди зіпсований сир, сухе молоко, рослинне масло або іншу неякісну сировину. Покупцям радять уважно читати інформацію про склад на етикетці, звертаючи увагу на відсутність великої кількості консервантів. Це може вказувати на неякісний сир.

Копчений сир

Цей продукт є різновидом плавленого сиру. Вибираючи його, рекомендують перевіряти, щоб він не кришився і не був занадто сухим. Його оболонка не повинна мати дефектів і бути блискучою. Під час нарізання, шматки не повинні прилипати до поверхні ножа. Усередині шматок сиру повинен бути цілісним і однорідним, без пустот.

Коптити такий сир можуть холодним або гарячим способом. Але, недобросовісні виробники можуть використовувати для цих цілей «рідкий дим», що робить продукт небезпечним для вживання.

Кисломолочний сир

Склад кисломолочних сирів простий – незбиране молоко і закваска. Інші компоненти тут неприпустимі. Улюбленими ласощами багатьох є глазуровані сирки, які роблять з кисломолочного сиру.