Як позбутися пилових кліщів у будинку та запобігти алергії

Пилові кліщі у вашому будинку є одним з найпоширеніших тригерів алергії та астми. Оскільки вони мікроскопічні, можливо складно визначити і зрозуміти, як позбутися пилових кліщів.

Неможливо повністю позбутися пилових кліщів у вашому будинку, але є деякі кроки, які ви можете зробити, щоб обмежити їх кількість, що може зменшити симптоми алергії та ймовірність нападів астми.

Що таке пилові кліщі?

Пилові кліщі – це мікроскопічні павукоподібні, які живуть по всьому будинку, у тому числі на подушках, іграшках, меблів, одязі та багато іншого. За оцінками, вони мають довжину всього від 1/4 до 1/3 міліметра і зустрічаються по всьому світу, але особливо віддають перевагу країнам зі спекотним і вологим кліматом. Незважаючи на свій невеликий розмір, вони залишають навколо себе багато посліду — саме цей послід може спровокувати алергічні та астматичні реакції.

Одна з основних причин, через яку пилові кліщі так поширені в будинках, полягає в тому, що вони живляться відмерлими клітинами шкіри. У середньому людина може скидати до 700 грамів омертвілої шкіри на рік, залучаючи безліч голодних кліщів. Пилових кліщів залучають предмети побуту, що збирають клітини шкіри, такі як постільна білизна, килим, дивани, одяг тощо.

Ознаки зараження пиловими кліщами?

Більшість квартир і будинків вже заражені пиловими кліщами, оскільки вони живуть з людиною століттями. Зокрема, пилові кліщі віддають перевагу теплим, вологим і запиленим місцям. Тому тримати свій будинок якомога вільнішим від пилу — відмінний спосіб запобігти їх попаданню у ваш будинок.

Пилові кліщі також люблять темні, вологі місця з великою кількістю їжі. Поверхні волокон, у яких накопичуються клітини шкіри, є їх улюбленими. Спальня, як правило, є найбільш зараженою кімнатою в будинку, тому що середовище сну сповнене волокон, які затримують відмерлі клітини шкіри і залучають пилових кліщів.

Хоча візуально виявити пилових кліщів неможливо, вони можуть мати несприятливі наслідки для вашого здоров’я, у тому числі:

 • Чхання
 • Нежить
 • Сверблячка, почервоніння або сльозотеча очей
 • Закладеність носа
 • Сверблячка у носі, роті чи горлі
 • Свербляча шкіра
 • Після носових крапель
 • Кашель

І якщо у вас астма, ви можете випробовувати таке:

 • Утруднене дихання
 • Соромлення у грудях чи біль
 • Свистячий або хрипкий звук при видиху
 • Проблеми зі сном, спричинені задишкою, кашлем або свистячим диханням

Шість кроків, щоб позбутися пилових кліщів

Повністю позбутися їх у будинку неможливо, але знання способів знищення пилових кліщів – це перший крок до зменшення їх чисельності, що може зменшити симптоми алергії та ймовірність нападів астми.

Ці шість кроків описують найкращі способи позбутися пилових кліщів у вашому будинку:

Крок 1. Регулярно прайте постільну білизну

Один з найкращих способів знищити пилових кліщів у вашому будинку, особливо в спальні, – це регулярно прати наволочки, простирадла, ковдри та покривала. Випрати їх у гарячій воді при температурі не менше 55 градусів Цельсія, а потім висушити їх у гарячій воді не менше 15 хвилин при температурі 55 градусів Цельсія. Для досягнення найкращих результатів стирайте за допомогою прального порошку, що знижує алергенність, який містить інгредієнти, що видаляють алергени кліщів. Регулярно очищайте матрац за допомогою відпарювача – температура вище 55 градусів за Цельсієм уб’є більшість пилових кліщів. Речі, які не можна прати, заморозьте на 24 години; це також може убити пилових кліщів, але не так ефективно видалити алергени.

Крок 2: Використовуйте неалергенні покривала

Захист вашого матраца та постільних речей за допомогою чохла на блискавці для захисту від пилових кліщів створює бар’єр між вами та кліщами. Це обмежує їхнє харчування, і вони почнуть відмирати. Вони все ще можуть проникнути через блискавку, але ви значно зменшите їхню кількість. Ви також можете заклеїти шви клейкою стрічкою для додаткового захисту.

Крок 3: Почистіть килими, штори та м’які меблі

Килими, штори та м’які меблі можуть містити шкіру, що омертвіла, нормальну частину домашнього пилу, а також екскременти пилових кліщів. Чистити диван та килими набагато складніше, ніж чистити постільну білизну; простий пилосос або навіть пароочисник не видалити пилових кліщів повністю.

Якомога частіше прайте в пральній машині будь-які штори, килими, дивані подушки та чохли для диванів. Якщо ви не можете їх випрати, нанесіть агент, що денатурує. Хоча ці засоби не позбавлять кліщів, вони розщеплюють білок, що викликає алергічні реакції.

Переконайтеся, що ви також регулярно стираєте м’які іграшки та підстилки для домашніх тварин у гарячій воді, як описано вище.

Крок 4: Протріть пил вологою тканиною

Регулярно протирайте будинок вологою ганчіркою – це ще один спосіб обмежити джерело їжі для кліщів. Промивайте тканину протягом усього процесу, щоб уникнути поширення пилу. Дуже важливо мати вологу ганчірку, тому що суха тканина тільки викличе алергени та рознесе пил по будинку. Увімкніть всі меблі, полиці, книги, прикраси, дрібнички, пристрої та будь-які інші предмети у вашому будинку, які збирають пил.

Крок 5: Зменшити вологість у вашому будинку

Кліщі люблять високу вологість, тому один із простих способів позбутися їх – осушувач повітря. Вони допомагають покращити якість повітря, витягуючи воду у вологому середовищі. Ви також можете зробити це, відкриваючи вікна в сухі дні та використовуючи вентилятори та вентиляційні отвори під час приготування їжі, прийняття душу та будь-яких інших дій, які створюють пару. Ви також можете встановити гігрометр, щоб відслідковувати рівень вологості і стежити за тим, щоб він не перевищував 50%.

Крок 6: Встановіть високоефективний фільтр у піч, кондиціонер та пилосос

Використовуйте сертифіковані фільтри для уловлювання алергенів, такі як фільтри HEPA, у всіх кондиціонерах, пилососах та печах, щоб забезпечити повне вловлювання пилових кліщів та їх фекалій.

Продукти та інструменти, які вам знадобляться, щоб позбутися пилових кліщів

 • Пральний порошок: випрати постільну білизну, м’які іграшки і все, що можна випрати. Він містить спеціальні інгредієнти, які видаляють алергени пилових кліщів при гарячому пранні.
 • Наматрацники: використовуйте гіпоалергенні наматрацники, щоб створити бар’єр між вами та пиловими кліщами та зменшити кількість омертвілих клітин шкіри, що осідають на матраці.
 • Алергенна постільна білизна: використовуйте гіпоалергенні постільні білизна, щоб ще більше скоротити відмерлі клітини шкіри, що осідають на подушках та ковдрах.
 • Гігрометр: вимірювайте та обмежуйте рівень вологості у вашому будинку.
 • Осушувач: щодня витягуйте воду з вологого середовища, щоб покращити якість повітря і зробити ваш будинок менш привабливим для пилових кліщів.
 • Спрей від алергенів: очищайте килими, оббивку, штори, постільну білизну та багато іншого за допомогою спрею від алергенів, в якому використовується окислювальна сполука для знищення пилових кліщів.
 • Відпарювач: ручний відпарювач допоможе видалити алергени пилових кліщів з м’яких меблів та оббивки.

Чи не хочете використовувати хімікати? Ось як позбутися пилових кліщів природним шляхом

Деякі ефірні олії, переважно евкаліптове, ефективно вбивають пилових кліщів. Є кілька способів використовувати ці олії в будинку для відлякування пилових кліщів. Додайте краплі евкаліптової олії в пральну машину при чищенні постільної білизни та оббивки, розбавляйте краплі евкаліптової олії водою і розпорошуйте по будинку, на меблі та постільні приналежності.

Наявність у будинку рослин з великим листям також допоможе збирати пил і боротися з мікробами та кліщами. Такі квіти, як бостонський папороть, хамедорея (бамбукова пальма), павутинна рослина і мирна лілія, відмінно підходять для запобігання алергії на пил.

Суть у рятуванні від пилових кліщів

Хоча пилові кліщі не кусають людей, їхня широка присутність може призвести до неприємних симптомів алергії та нападів астми. Хоча усунути їх неможливо, регулярне прибирання та інші профілактичні заходи можуть значно зменшити їхню кількість у вашому будинку.

Поширені запитання

Чи залучаються пилові кліщі до певних тканин чи матеріалів?

Пилові кліщі віддають перевагу місцям, де темно, волого і є багато їжі. Волокнисті поверхні є їх улюбленими, оскільки саме тут накопичується найбільше відмерлих клітин шкіри. Спальня, як правило, є найбільш зараженою кімнатою в будинку, тому що середовище сну сповнене волокон, які затримують відмерлі клітини шкіри і залучають пилових кліщів.

Чи є обробка матраца парою хорошим способом видалення пилових кліщів?

Так. Пропарювання при температурі вище 55 градусів Цельсія уб’є більшість пилових кліщів у матраці. Ви також можете відпарити диван, килими та оббивку. Оскільки тільки обробка парою не позбавить від них повністю, використовуйте спрей з алергенами.

Чи можна використовувати пилосос для позбавлення від пилових кліщів?

Так, за наявності НЕРА-фільтра. Це гарантує, що жодна з дрібних частинок не вийде із системи фільтрації пилососа та не забруднить решту кімнати. Будьте обережні при випорожненні пилососа, щоб мінімізувати потрапляння пилу назад у повітря.

У чому різниця між пиловим кліщем та постільною клопом?

Постільні клопи більші за пилові кліщі і їх можна побачити неозброєним оком. Їх іноді плутають з пиловими кліщами, тому що вони також живуть у постільних речах, килимах і м’яких меблів і можуть викликати алергічні реакції. Основна відмінність полягає в тому, що постільні клопи кусають людей і живляться їх кров’ю, тоді як пилові кліщі харчуються лише відмерлими клітинами шкіри.