Зібравши рекордний врожай зернових, Україна може залишитися без хліба

Восени 2021 року міністр аграрної політики України Роман Лещенко відзвітував, що в країні зібрано рекордний за всі часи незалежності врожай зернових культур. Але вже через декілька місяців українські пекарі заговорили про суттєве скорочення випуску хліба та про його подорожчання. І справа тут не лише у високій ціні на енергоносії.

Чому Європейська житниця ризикує залишитися без хліба?

За даними аграріїв в 2021 році вони зібрали близько 32,9 млн тон пшениці та 101,1 млн тон ячменю. Це дозволило їм збільшити експорт цих зернових культур на 10% в порівняні з 2020 роком. Враховуючи світову економічну кризу, яка стала наслідком пандемії, ціни на міжнародних ринках на зерно піднялися, а відповідно виросли прибутки у галузі.

Здавалося б нічого катастрофічного в цьому немає. Адже це прибуток трейдерів та податки в казну. Але по факту збільшення експорту зернових призвело до дефіциту якісного зерна на внутрішньому ринку.

Всеукраїнська асоціація пекарів вже б’є на сполох. У країні залишається критично низька кількість пшеничного борошна вищого та першого сортів, тому пекарі вже на початку 2022 року вимушені імпортувати борошно, щоб задовольнити потреби населення у хлібобулочних виробах.

Чому так сталося? Через відсутність національної стратегії у сфері регулювання обсягів експорту зерна до зарубіжних країн призвела до того, що більшість вітчизняної пшениці 1-3 сортів всього за декілька місяців було вивезено з України. А тепер, щоб українці не залишилися зовсім без хлібу, нам треба завезти борошно з-за кордону.

Україна і раніше імпортувала борошно. В минулі роки його завозили з Білорусі. Але через погіршення відносин між нашими країнами, довелося шукати інших постачальників. І ним може стати Туреччина, яка наприкінці 2021 року купувала нашу пшеницю.

Чи буде Україна з хлібом?

Через те, що держава не подбала про закупівлю зерна нового врожаю, левова частка вирощеного врожаю пішла на експорт. Ну а оскільки виробникам з чогось потрібно буде випікати хліб, то їм доведеться імпортувати зерно.

Причому в переважній більшості це буде те саме українське зерно, тільки вже набагато дорожче, оскільки йому накрутять ціну за кілька торговельних операцій. Та й дорога туди-сюди коштує чималих грошей. У результаті найбільше постраждають пересічні українці, яким доведеться викладати за хліб набагато більше грошей.

В умовах що склалися, через відсутність якісного борошна та суттєве збільшення вартості енергоносіїв, українські виробники хліба просто вимушені використовувати спрощенні технології та рецептури для виготовлення хлібу, через що значно постраждає якість виробу. При цьому ціні на хліб планують підвищити, щонайменше на 25-35%. А так як стрімко це зробити неможливо через вже підписані з рітейлерами контракти, деякі хлібопекарські підприємства будуть працювати в збиток чи навіть вимушені будуть закритися.